Akné je vždy nevítaný host

Zlobí hlavně puberťáky, ale dokáže vážně pošramotit i duši dospělých. Jak si s ním poradit co nejrychleji a bez následků?

Je tak trochu nespravedlivé, že právě ve složitém období dospívání, kdy se mladí lidé nejhůře vyrovnávají s nedokonalostmi, objeví se  pupínky, červené flíčky i hnisavé vřídky.

Bohužel právě na místech, kde jsou k nepřehlédnutí, na obličeji, ale také na zádech, na hrudi i ramenou.

Dermatologové tuhle vadu na kráse odborně nazývají akné vulgaris a patří mezi nejrozšířenější onemocnění kůže. Vlivem hormonů androgenů se začne nadměrně tvořit maz. Mazové žlázky se můžou ucpávat a s pomocí bakterií vznikne malý zánět. Častěji postihuje mastnější typ pleti s většími póry, což je dané genetikou. Stejně tak nepříjemné ovšem je, když se akné nemůžeme zbavit, i když puberta dávno odezněla. I v tomto případě je nutné – možná ještě víc v pubertě – svěřit se do rukou odborníka.

Odborník vidí víc

Boj s odstraněním akné může probíhat i několik let a při nevhodném postupu po sobě zanechává jizvy. Pokud se ho nedokážete zbavit sami, poraďte se s kosmetičkou nebo s dermatologem.

Pomůžou s výběrem správné péče, což bude lepší než nekonečné experimenty s neúčinnými nebo škodlivými přípravky.  Mají dost zkušeností, aby rozlišili stupeň závažnosti tohoto nepříjemné kožního postižení. Zjišťují to podle množství uhříků, pupínků a neštoviček. Kosmetika není všespásná, péči je třeba propojit s životosprávou. Nutné je nepoddat se stresu, soustředit se na dostatek spánku a vyváženou stravu.

Chytré korekce

Pro zakrytí nedostatků si vyberte vhodný přípravek. Určitě se vyhněte vrstvám make-upu, který může celou situaci jen zhoršit. Lepší budou zabarvující a matující emulze.

K překrytí jednotlivých pupínků stačí využít barevný korektor v tyčince, které léčí zánět s pomocí kyseliny salicylové. Používejte ho jen na konkrétní místo, což je většinou červené okolí pupínku. Vyhněte se vršku, jen byste ho zvýraznili. Jako krizová záchrana před vadami pleti působí také noční péče s legendární pastou Pâte Grise od lékařky Nadii Payot.

Zanícené pupínky také můžete léčit s hydrokoloidní náplastí, maskovat a předejít rozšíření bakteriální infekci.

 

Pokračování článku a mnoho dalšího naleznete v K&W 05-06.2017…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *