Estetická dermatologie: Třetina pacientek chce větší prsa

Ženy mají stále zájem o operace zvětšující poprsí. Ty podstupuje kolem jedné třetiny všech pacientek. Zájem o plastickou chirurgii stoupá v Česku také u mužů.

Ještě před deseti lety byl zájem českých mužů o plastické operace prakticky nulový. Dnes je téměř každý sedmý pacient plastické chirurgie muž. Největší zájem mají o korekci očních víček, nosu i o liposukci.

Na dvou operačních sálech Kliniky GHC Praha provedou každým rokem lékaři asi 500 plasticko-chirurgických operací vyžadujících narkózu. Kromě toho je na klinice realizováno asi 700 menších zákroků v lokální anestezii ambulantně. Zahraniční pacienti tvoří asi 20 procent klientely.

„Zájem o plastické operace je stále větší u žen, mužských pacientů ale každým rokem přibývá. Muži z celkového počtu plastických operací tvoří asi 10 až 15 procent. Celkově jsme na klinice v roce 2012 operovali více než 100 mužů,“ přiblížil skladbu pacientů MUDr. Vlastimil Víšek, CSc., primář plastické chirurgie Kliniky GHC Praha.

Zájem o plastické operace je srovnatelný se zahraničím a ani typy zákroků se od ciziny příliš neliší. Ženy nejčastěji podstupují operace zvětšující poprsí. V posledních letech se ale zvyšuje zájem o zmenšování prsou. Důvodem pro zmenšení bývají nejčastěji vážné zdravotní potíže. Někdy ale nadměrně obdařené ženy chtějí tímto způsobem změnit svůj vzhled.

Populární jsou také operace, které upravují tvar poprsí. Ročně tento zákrok na Klinice GHC podstoupí zhruba 80 pacientek. Má-li žena velká, nesymetrická či příliš povislá ňadra, je modelace určena právě pro ni. „Cílem zákroku je pozvednutí, zpevnění a zlepšení tvaru poprsí. Zákrok obvykle trvá dvě až čtyři hodiny. Obvyklý návrat k normální činnosti je možný za dva až tři týdny, plná fyzická zátěž je možná za šest týdnů. Modelaci prsou zpravidla neprovádíme pacientkám, kterým ještě není 18 let a jejichž fyzický vývoj není plně dokončen. Výjimkou jsou závažné zdravotní komplikace,“ dodal Vlastimil Víšek.

Častým zákrokem je i korekce očních víček a liposukce. Tu stále častěji podstupují muži. Princip a operační technika liposukce je u mužů a žen stejná. Odlišnosti spočívají v oblastech odsátí. „Existují anatomické lokality, kde se u mužů tvoří typické podkožní tukové polštáře, to je oblast boků, části břicha, podbradek. U žen se hromadí nadbytečná tuková tkáň v jiných oblastech. U všech ale všeobecně platí, že liposukce může mít efekt, pokud kůže nad oblastí odsátí má velmi dobrou pružnost, a je tedy schopna akceptovat změnu objemu a tvaru po operaci. Dalším důležitým pravidlem je, že liposukce nikdy neřeší problém nadváhy, nebo dokonce obezity,“ upozornil Vlastimil Víšek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *