Jak zhubnout po porodu

Přebytečné kilogramy trápí nejednu novopečenou maminku. A přestože cest k jejich úbytku je mnoho a všechny jsou veřejnosti známé, ne vždy se ukážou být zcela jednoduché. Připravit si půdu na pozdější shazování nadbytečné váhy je totiž třeba už během těhotenství.

Důležité je hlavně stravování v tomto období. Jíst podle zásad zdravé výživy není jen nutností s ohledem na vývoj dítěte a zdraví matky, ale i podmínkou pozdější snahy zbavit se kil v těhotenství nabraných. „Stravování těhotné ženy by se nemělo nijak podstatně lišit od zásad běžného zdravého stravování,“ doporučuje Petr Havlíček. „To znamená energeticky odpovídající jídlo s vyváženým poměrem živin, v dobré kvalitě, dobře stravitelné, upravené správnými kuchyňskými postupy. Ze stravy je třeba vynechat smažená a špatně stravitelná jídla, nadbytek alkoholu a kávy, výrazně nadýmavé potraviny nebo ty, které působí projímavě, polotovary, většinu průmyslových dochucovadel, některá konzervovaná jídla a vysoce rafinované potraviny.“

Není to žádná věda. „Jde o to, aby byla strava přirozená a pestrá a budoucí maminku dobře vyživila. Výjimkou z těchto zásad je první trimestr, kdy se musí chápat, že těhotné ženy v tomto období ´ujíždějí´ na různých podivnostech. Na druhou stranu je ale důležité myslet na to, že správné stravování přímo ovlivňuje zdravotní stav potomka, a tak by neměly chybět živiny jako například železo, vitaminy skupiny B, především kyselina listová a omega 3 nenasycené mastné kyseliny“, dodává známý odborník na výživu.

Není také radno zapomínat na fakt, že v prvním trimestru není třeba zvyšovat příjem potravy a v druhém pouze lehce, protože vývoj plodu matku ještě příliš energeticky nezatěžuje. Zvýšit energetický příjem se doporučuje až v trimestru třetím, a to o nějakých 300 až 500 kcal oproti běžnému stravování.

Po porodu většina maminek přichází na to, že část nabytých kilogramů jde dolů sama, a to kojením a věčným pohybem okolo miminka. Nelze se na to však spoléhat. Průzkumy ukazují, že asi 20 % maminek si nabraná kila drží a ručička na váze se ne a ne pohnout. Příčinu tohoto problému spatřují odborníci hlavně v tom, že několik prvních měsíců po porodu je zátěžových a mnohdy trvá, než se ženská psychika srovná. Rozhozené tak nejsou jen hormony, ale také spánek a stravovací návyky. Navíc mnohdy schází čas na jakoukoli sportovní aktivitu, nehledě na to, že několik prvních týdnů s novorozencem doma nepřipadá jakékoli cvičení v úvahu.

Jedinou zbraní je tedy opravdu přemýšlet nad tím, co maminky jedí a dodržovat zásady zdravého jídelníčku i nadále. Co se samotného cvičení týče, po šestinedělí se doporučuje posilovat pánevní dno. Pokud jej ženy nechají tak, jak je – povolené po porodu, časem můžou hrozit zdravotní komplikace. Ze zdravotního hlediska však není od věci navštěvovat speciální cvičení pro ženy po porodu, příspěvek na něj poskytuje čerstvým rodičkám i ZP MV ČR, a tak kurzy nemusí ani nutně zasáhnout do mnohdy již tak napjatého rozpočtu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *