S defibrilátorem i na MRI

Kardiostimulátory a defibrilátory zachraňují život tím, že napomáhají srdečnímu svalu pumpovat do těla krev a chrání tak před výkyvy srdečního rytmu ohrožujícími život. Dosud však s nimi nebylo možné absolvovat vyšetření magnetickou rezonancí (MRI), protože se při něm přístroje mohly poškodit.

To už patří minulosti: v Kardiocentru Fakultní nemocnice v Olomouci bylo implantován první defibrilátor s nímž může toto vyšetření bez problémů proběhnout. „Toto zařízení u pacientů se srdečními obtížemi velmi významně zjednodušuje vyšetření magnetickou rezonancí, a tím zvyšuje především celkovou bezpečnost péče o pacienta,“ vysvětluje prof. Miloš Táborský, přednosta 1. Interní kliniky – kardiologické FN Olomouc a předseda České kardiologické společnosti.

„Trvale implantované zařízení a monitorování stavu mají zásadní význam, zejména u pacientů trpících selháním srdeční činnosti. Je proto obrovským přínosem, když se moderní přístroje dokážou nezávisle přepnout do režimu vhodného pro vyšetření magnetickou rezonancí. Snažíme se, aby většina našich pacientů měla právě přístroje kompatibilní s vyšetřením magnetickou rezonancí,“ dodává MUDr. Marián Fedorco, Ph.D., arytmolog a vedoucí lékař odd. I 1. Interní kliniky – kardiologické FN Olomouc.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *