Víte, že plody vinné révy (a to v čerstvé i tekuté podobě) vás dokážou omladit, ochránit srdce a cévy, uklidnit nervy a vyladit trávení? Jsou totiž přímo nabité vitaminy a antioxidanty. Skvělá zpráva, nemyslíte?
Vinná réva je jednou z nejdéle pěstovaných plodin na zemi. Pochází zřejmě z oblasti západní Asie, odkud se z divoce rostoucích forem rozšířila do světa. Nejstarším místem, kde se vyrábělo víno, je podle archeologů Arménie; zde bylo objeveno nejstarší vinařství na světě, které vzniklo pravděpodobně před šesti tisíci lety.
Réva byla ale každopádně známá a rozšířená již ve starověkém Egyptě i Řecku ve 3. tisíciletí před naším letopočtem a Řekové pokládali víno za dar boha Dionýsa. V Čechách a na Moravě pěstovali vinnou révu už Keltové a nové odrůdy přinesli později Římané ve 2. století našeho letopočtu.
Zázračné hrozny
Vinné hrozny poskytují celou řadu hodnotných a zdraví prospěšných látek. Obsahují významné množství vitaminů skupiny B, které jsou v organismu důležité pro správně fungující metabolismus sacharidů, dobré nervy a mozek. Ovocný cukr neboli fruktóza mírně zvedá hladinu cukru v krvi (příliš nízká hladina cukru je příčinou únavy, nervozity a nesoustředěnosti).
Dále v bobulích najdete i železo a kyselinu listovou, podstatnou pro správnou krvetvorbu, a spoustu vitaminu C pro silný imunitní systém. Tělu dodávají vitamin E, draslík a hořčík (pozitivně ovlivňující funkci srdce a svalů) a také mangan (pro zdravé kosti a štítnou žlázu).
Slupky hroznů jsou bohaté na vlákninu, pozitivně ovlivňující trávicí systém, pomáhají odvodňovat a čistit organismus od odpadních látek (urychlují průchod moči ledvinami, močovým měchýřem i močovými cestami a vyplavují bakterie).
Cévy i srdce v nejlepší kondici
Jednou z významných složek, které vinná réva obsahuje a jejíž jméno byste si měli pamatovat, je resveratrol. Jde o antioxidant několikanásobně silnější než vitamin C, udává se, že má až 50x vyšší antioxidační účinek než vitamin E. Co je na něm tak výjimečného? Váže molekulární kyslík a pomáhá snižovat tvorbu okysličeného lipoproteinu, který je hlavním viníkem kornatění cév a také vzniku nebezpečné žilní trombózy.
Resveratrol zároveň významně snižuje nebezpečí vzniku aterosklerózy (a kromě jiného také nevzhledných a potenciálně rizikových křečových žil). Kromě toho má podle vědců protirakovinové účinky. Bylo prokázáno, že je schopen blokovat vznik nádorů prostaty, prsu, jícnu, žaludku, střev, pankreatu, štítné žlázy, nádorů hlavy a krku atd.
Proč si dát sklenku?
Umírněné pití vína údajně umí předcházet srdečnímu infarktu, prodlužuje život a oddaluje stárnutí buněk. Kromě alkoholu totiž víno obsahuje tzv. fenoly. Fenolické látky tvoří skupinu sloučenin, z nichž jsou významné flavonoidy. Víno jich obsahuje desítky, jejich složení určuje technologie zpracování, odrůda i zeměpisná poloha původu hroznů.
Flavonoidy působí jako antioxidanty a jejich antioxidační účinek se spolu s účinky vitaminu C podílí na odbourávání negativního LDL cholesterolu, který je jednou z příčin ucpávání cév tukovými usazeninami. Zároveň zvyšují podíl potřebného HDL cholesterolu bránícího vývoji srdečněcévních chorob.
Alkohol ve víně pak snižuje shlukování krevních destiček a působí také na další faktory způsobující ucpávání tepen.
Podle jednoho z tuzemských vědeckých výzkumů zaměřených na účinky vína na lidské zdraví bylo zjištěno, že při pravidelné denní konzumaci 350 ml bílého vína po dobu čtyř týdnů významně u respondentů poklesla hladina krevního fibrinogenu, který je viníkem ucpávání věnčitých tepen. U sledovaných osob se zároveň zvýšila hladina „hodného“ HDL cholesterolu v krvi.