Kde je kolébka saunování?

Kolébkou evropského saunování jsou severské země. V Norsku, Finsku a Estonsku se saunováním začíná od útlého dětství, rodiče běžně saunují kojence. Sauna slouží nejen k relaxaci, ale i setkávání nebo k pracovním schůzkám. Hodinové saunování není v Norsku nic výjimečného, běžně se pořádají sezení trvající i několik hodin!

Italským poselstvím jsou bylinkové péče a peelingové procedury, které blahodárně působí na pokožku těla. Nejzajímavější součástí moderního saunování je saunový ceremoniál. Aktuální velmocí v těchto saunových divadlech je Polsko. Ruská banja spojuje saunování s prvky léčitelství. O hosty se zde stará bánčik, který poskytuje zajímavou proceduru tzv. metličkování. Pro tuto speciální masáž se používají metličky z dubu břízy a celé řady dalších stromů. Ty se získávají na konci jara, kdy jsou plné mízy. Každý strom a každá silice přináší jiné účinky.

I v Česku má saunování dlouhou tradici a pozadu nejsou Češi ani v saunovém divadle. Tuzemská centra se v posledních letech předhánějí v počtu a kvalitě saunových ceremoniálů. Největší je Saunový svět Aquapalace Praha v Čestlicích. Do konce března tu probíhá další ročník mezinárodního festivalu Saunafest 2019 s účastí předních saunerů z 15 zemí.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *