Myslete na prevenci!

I když dnešní medicína a lékaři umějí téměř „zázraky“, ne vždy můžou pacientovi pomoct, obzvlášť, pokud přijde pozdě. Proto se BENU Lékárny snaží zvýšit povědomí o důležitosti prevence. Nabízejí preventivní programy, které mají za cíl nemocem předcházet, případně je zachytit již v jejich počátečním stadiu. Správná a včas nasazená léčba obvykle redukuje výskyt komplikací při jinak neléčeném onemocnění.

Nově otevřená Centra prevence s poradenstvím nabízejí program měření cukru, cholesterolu, testování paměti, dále program nácviku správné inhalační techniky a měření CRP. V lékárnách s prevencí můžou pacienti využít také orientační měření cukru či cholesterolu.

 V posledních letech byl zaznamenán vysoký nárůst cukrovky, kterou v České republice nyní trpí přes 10 % populace. V Centru prevence s poradenstvím se pacientovi věnuje speciálně vyškolený lékárník, který mu podrobně vysvětlí výsledek naměřených orientačních a informativních hodnot, sdělí další postup, případně doporučí návštěvu lékaře, který následně může provést odborné vyšetření a stanovit diagnózu. Měří se konkrétně hodnoty glykemie, glykovaného hemoglobinu, krevního tlaku, obvodu pasu, hmotnosti + BMI a pacient se může dozvědět také odhad možných rizik rozvoje diabetu 2. typu. „V BENU se snažíme našim zákazníkům vysvětlit, že prevence není komplikovaný proces a může zabrat jen pár minut, navíc v pohodlí jejich oblíbené lékárny. Velmi často se setkáváme s případy, kdy pacient ani nevěděl, že cukrovkou trpí. Myslel si, že se jedná o nějaké jiné onemocnění a až díky návštěvě lékaře, kterou mu doporučil lékárník, se této diagnóze dozvěděl. Pozdní diagnostika přitom může vést k závažnějším komplikacím,“ vysvětluje PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka BENU Lékáren.

Vysoký cholesterol bývá ještě větším strašákem než cukrovka, a to hlavně z toho důvodu, že nebolí. V Centru prevence proškolený lékárník pacientovi informativně změří hodnotu lipidového panelu (lipidogramu), glykemie, krevního tlaku či obvodu pasu a informuje jej o možných rizicích rozvoje kardiovaskulárních onemocnění nebo o rizicích metabolického syndromu.

„Většinou od pacientů slyšíme, že nemají čas na to, aby si došli nechat zkontrolovat hladinu cholesterolu ke svému praktickému lékaři. V lékárnách se dostáváme k lidem blíž. Na konzultaci se pacient může objednat jednoduše telefonicky nebo přes mobilní aplikaci či rovnou osobně v lékárně. Ve stanovený termín má potom lékárník vyhrazen čas jen pro něj, a má tedy dostatek prostoru vše důkladně vysvětlit a dát vhodná doporučení,“ popisuje Ivana Lánová.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *