Očkování proti chřipce v době koronavirové

Chřipkové viry se na severní polokouli ve velké míře šíří hlavně v zimních měsících. Již několik desetiletí je k dispozici očkování proti chřipce, které negativní následky této nebezpečné, leč často stále podceňované nemoci, významně snižuje. Vzhledem k probíhající koronavirové pandemii je očkování proti chřipce před letošní chřipkovou sezonou důležitější než kdy jindy.

Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které dominantně postihuje dýchací ústrojí. Na rozdíl od běžného nachlazení, s nímž je často zaměňována, může mít chřipka velmi závažný průběh s fatálními následky. Přesto mnozí chřipku vnímají jako běžnou sezonní a nijak vážnou nemoc, což se odráží i v počtu lidí, kteří se u nás každý rok nechají proti chřipce očkovat. Většinou totiž očkování považují za zbytečné nebo mu díky nejrůznějším dezinformacím nevěří. V České republice se tak průměrná roční proočkovanost proti chřipce pohybuje na úrovni 5–7 %. Žádná z vyspělých zemí západní Evropy na tom není hůře a v rámci celé Evropy jsou za námi hlavně balkánské státy a země bývalého SSSR.

Odborníci upozorňují na to, že letošní specifický rok ukazuje, jak velký význam má očkování proti chřipce a jak složitá situace může nastat, když vypukne pandemie. Jak onemocnění covid-19, tak chřipka totiž postihují dýchací ústrojí a provází je velmi podobné příznaky. Odlišit je klinicky proto bude v praxi velmi obtížné.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *