Užijte si Vánoce bez zbytečných kilogramů navíc

Je to každoroční boj. Všude kolem nás, doma, na návštěvě i v restauracích, je tolik lákadel a dobrot, že jim zkrátka nejde odolat. V novém roce však následuje krutý střet s realitou, kdy ručička váhy vystřelí vzhůru. Také si každý rok říkáte, že tentokrát si dáte pozor? Přinášíme několik tipů, jak prožít Vánoce, aniž byste museli v lednu pořizovat o velikost větší džíny.

Nečekejte s cvičením na poslední chvíli

Nevyčkávejte na novoroční předsevzetí a hýbejte se pravidelně bez ohledu na roční dobu. Abyste se vyhnuli upadnutí do sváteční letargie, udržujte organismus v pohotovosti. “Snažte se rozvrhnout si své jídlo tak, abyste neměli celý den kontinuální příjem potravy. Po obědě zařaďte pohybovou aktivitu, třeba alespoň procházku, která pomůže narušit monotónní sezení u televize s přísunem cukroví. Volte vyšší příjem zeleniny, která vás zasytí a vy tak alespoň částečně omezíte příjem nežádoucích cukrů v podobě sladkostí. Váš metabolismus tím neutrpí tak velký šok, a po svátcích se mnohem snadněji dostaneme zpět do režimu, který jste měli do té doby nastavený,” říká manažer Fitness Aquapalace Praha Martin Šetelík.

Dodržujte pravidelný pitný režim a vsaďte na čaj

Ani v době Vánoc nezapomínejte na pravidelný příjem tekutin. Dopřejte si šálek zeleného čaje hned po probuzení, aby se váš metabolismus okamžitě nastartoval. Ideálním ranním “nakopávačem” je čaj matcha, který vydá svou silou za deset porcí běžného zeleného čaje. Navíc zvyšuje hladinu antioxidantů v krvi a dodává tělu vitamíny a minerály.

Odlehčete svému zažívání v době hodování

Zalistujte ve starých babiččiných kuchařkách, kde jistě objevíte mnoho postních, a tudíž lehkých pokrmů. Typickým příkladem je houbový kuba, pučálka či nejrůznější zdravé kaše a polévky. Chybu neuděláte, ani když se zaměříte na ryby, které lze upéct, pošírovat nebo upravit v páře.

Zkuste zdravé pečení

Dnešní doba nabízí nespočet možností, jak své jídlo udělat zdravějším a přitom lahodným. Na stole přece každý rok nemusí být totéž linecké cukroví, letos můžete připravit méně kalorické bomby. „Existuje mnoho variant, jak připravit sladké pohoštění, které bude šetrnější k vašemu organismu. Velkou módou posledních let jsou raw sladkosti, ale i zde nezapomínejte hlídat množství cukru, které je v sušeném ovoci obsaženo. Je také možné nahradit klasický cukr méně kaloricky náročným sladidlem jako je třeba stévie nebo xylitol,“ říká Pavla Horáková, garantka odborné poradny na Lékárna.cz.

Rovněž slanou variantu mlsání k televizi můžete pojmout kreativněji. Zkuste místo mastných chipsů připravit zeleninové hranolky a k nim tvarohový dip, guacamole nebo hummus. Vhod přijdou také kvalitní oříšky nebo semínka. U oblíbených obložených chlebíčků vyměňte bílou veku za celozrnné pečivo, majonézu v pomazánkách nahraďte krémovým sýrem nebo žervé a tučné uzeniny vystřídejte kvalitní šunkou nebo uzeným lososem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *