10 chytrých tipů, jak zhubnout o jednu velikost

Chcete se zase dostat do svých oblíbených džín nebo sukně, které vám už nějaký ten pátek leží ve skříni, protože je zkrátka nedopnete? Poradíme, jak se bezbolestně zbavit pár kil, pozvolna a navždy. Už žádný jojo efekt!

1. Zapomeňte na zázraky!

Nespoléhejte se na ultrarychlé diety slibující, že zhubnete během týdne tři nebo dokonce pět kilogramů. Vyhnete se tak zklamání a frustraci. Jde většinou o razantní výživová omezení, kdy vám budou chybět důležité vitaminy, minerály, bílkoviny a další látky. Ano, shodíte, ale bude to způsobené pouze dehydratací, úbytkem vody v těle. Skutečně platí, že ke štíhlé postavě se musíte projíst. A to doslova. Dodržujte pět jídel denně (snídaně, přesnídávka, oběd, svačina a večeře), mezi jednotlivými jídly nesmíte pociťovat hlad. Samozřejmostí by měl být dostatečný pitný režim (1,5 až 2 litry tekutin denně, nejlépe čisté vody, neochucených minerálek a neslazených ovocných či bylinných čajů).

2. Nejezte, co vám nechutná

Snažíte se do jídelníčku zařazovat potraviny, které vám nechutnají jen proto, že jsou „zdravé a dietní?“ Děláte chybu! Tento přístup vám na cestě za štíhlejším tělem dlouho nevydrží. Jestli se chcete nutit do zdravého jídla, může se vám definitivně znechutit všechno, co je spojováno s touto skupinou potravin. Místo toho se raději poohlédněte po alternativě, která vám bude vyhovovat. Když vám nechutná kapusta, nahraďte ji třeba baby špenátem nebo rukolou, místo čočky zkuste římský hrách či cizrnu a podobně.

3. Snídejte

Největší chybou, kterou dělá spousta lidí, je vynechání snídaně. Jde o první jídlo po dlouhé noční přestávce, kdy tělo nemělo žádný přísun energie, takže je potřeba jej znovu nastartovat a dodat mu sílu na celý den. Vyhněte se rozhodně sladkému pečivu a přeslazeným cereáliím, tučným smetanovým a tvarohovým dezertům, které jsou navíc nabité cukry, také ale nízkotučným mléčným výrobkům plných škrobu a umělých sladidel. Když jogurt, tak s obsahem tuku kolem 3 procent, s živými bakteriemi a bez přidaného cukru, nejlépe bílý, ale klidně s čerstvým ovocem. Jaká je tedy ideální snídaně při redukci váhy? Celozrnné pečivo se sýrem nebo kvalitní šunkou, vejce, semínka a ořechy, vločky a müsli, vždy ale nepřislazené (zdrojem sacharidů je již samotná obilovina).

4. Vsaďte na smoothie

Tento fenomén aktuálně vládne světu. Smoothie je mixovaný hustý koktejl z čerstvých surovin, jehož základem je syrové ovoce a zelenina. Skvělé je, že do jedné sklenice můžete „napěchovat“ hromadu vitaminů, stopových prvků, vlákniny i bílkovin. Záleží jen na vaší chuti a fantazii. Rozmixuje třeba lesní plody s bílým jogurtem, trochou kokosového mléka, lžící medu a semínky nebo si připravte drink z manga, banánu, rýžového, mandlového nebo ovesného mléka a melasy. Do smoothie můžete přidat listovou zeleninu, matcha tea, zelený ječmen, strouhaný kokos, karob nebo kakaové boby.

5. Nesnažte se být dokonalá

Nikdo z nás není dokonalý a neomylný a každý občas podlehne pokušení. Neměňte proto ze dne na den radikálně svůj jídelníček a životní styl, to vašemu organismu příliš neprospěje. Určitě je důležité mít určitou disciplínu a také motivaci, ale abyste se cítila v psychické pohodě, udělejte si čas od času s klidným svědomím radost nějakým prohřeškem. Totální a rychlá změna stravování totiž povede spíše k pocitu vyhoření než ke dlouhodobé změně životního stylu. Nedávejte sama sobě nereálné cíle a netrapte se, když neodoláte třeba občasné zmrzlině. Z občasného kousku kvalitní čokolády nebo sklenky suchého vína určitě nepřiberete.

 

Pokračování článku a mnoho dalšího naleznete v K&W 09-10.2017…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *