9 hlavních chyb při hubnutí

Vydáváte-li se na cestu snížení své hmotnosti, počítejte s tím, že první měsíc bude plný očekávání, překážek, úspěchů, ale i občasných chyb. I přes vaši motivaci jednou přijde den, kdy ztratíte veškerou naději. To se projeví nekontrolovatelným pojídáním sladkostí nebo vynechaným tréninkem. Nenechte se chytit do pasti a nedovolte, aby některá z chyb zasáhla do vašeho plánu zhubnout. Naopak, snažte se najít vnitřní klid a vytkněte si reálný cíl, kterého se držte. Susan Bowerman, výživová expertka společnosti Herbalife označuje devět hlavních chyb v prvním měsíci hubnutí, kterých byste se měli vyvarovat.

1. Nutíte se jíst potraviny, které nemáte rádi

Snažíte se do jídelníčku zařazovat takové zdravé potraviny, které vám úplně nechutnají? I Tato strategie mění dietu na jakousi formu trestu. Poohlédněte se raději po alternativě, která vám bude vyhovovat. Jakmile poznáte, jaké zdravé potraviny potěší vaše chuťové pohárky, vybudujete si celoživotní zdravý návyk.

2. Vážíte se příliš často

Nekontrolujte svoji váhu každý den, mohli byste ztratit motivaci. Vaše hmotnost se denně mění z různých důvodů, například v důsledku zavodnění organismu nebo hormonálních výkyvů. Zvažte se maximálně jednou za týden, a to vždy ve stejnou dobu. Lépe však uděláte, když na váhu zapomenete. Místo vážení si změřte obvod boků a pasu. Ubývající centimetry se stanou mnohem lepším indikátorem vašeho úspěchu. Ten může však přijít až za nějakou dobu hubnutí. Proto se nenechte ovládnout špatnou náladou a raději si připomeňte důvody, proč jste se vlastně vydali na tuto cestu.

3. Snažíte se jíst „dokonale“

Je skvělé mít disciplínu a motivaci. Radikální změna vašeho životního stylu se však může nepříznivě podepsat na vašem těle, psychice a celkovém zdraví. Vyhněte se extrémním dietám a čas od času si udělejte radost drobným prohřeškem. Změna o 180 stupňů povede spíše k vyhoření než k dlouhodobě udržitelnému zdravému životnímu stylu.

4. Málo spíte

Nedostatek spánku ovlivňuje nejen celkové zdraví, ale i rychlost hubnutí. Dospělí, kteří spí méně než sedm hodin denně, mají o 30 až 80 % vyšší riziko kardiovaskulárního onemocnění, hypertenze a diabetu 2. typu než lidé, kteří věnují spánku osm hodin a více. A nedostatek spánku může přispívat i k přírůstku hmotnosti. Je to způsobeno narušením řady hormonálních a metabolických procesů v organismu. Navíc může deprivace z nedostatku spánku vést ke zvýšené chuti k jídlu.

5. Příliš důvěřujete „zázračným“ produktům

Výrobci potravin vás přesvědčují o tom, že nízkotučné produkty bez cukru a lepku jsou to nejlepší, co můžete konzumovat. Navíc i s chutí a bez pocitu viny. Problém je v tom, že tyto ingredience (tuk, cukr, lepek) jsou téměř vždy nahrazeny přísadami, které jsou kolikrát škodlivější. Například tuk je často nahrazen přebytečným cukrem, cukry jsou nahrazovány umělými sladidly a lepek zas rafinovanými sacharidy.

6. Konzumujete mnoho ovoce

Ovoce je sice zdravou alternativou sušenek a sladkého pečiva, ale zvýšená dávka vám hubnutí akorát tak ztíží. I když je ovoce přírodní produkt, obsahuje velké množství čistého cukru. Podobné je to i u ovocných šťáv a džusů, které kombinujte s čistou vodou.

7. Přeceňujete účinky cvičení

Cvičení je klíčem k optimální kondici. Přispívá k lepšímu zdraví srdce a vyplavené endorfiny vám zas zlepší náladu. Nepředpokládejte ale, že díky cvičení můžete jíst všechno, na co máte chuť. A naopak, nedržte při cvičení hladovku v domnění, že rychleji shodíte pár kil. Vaše tělo potřebuje živiny, ze kterých získá energii před sportovním výkonem a které mu také umožní regeneraci po fyzické aktivitě. Věnujete se pouze kardiovaskulárním tréninkům, protože chcete rychleji spálit kalorie? Tento druh cvičení spaluje nejen tuky, ale také svaly. Ztráta svalové hmoty mimo jiné přispívá k pomalejšímu metabolismu, proto do svého týdenního cvičebního plánu zařaďte i silový trénink.

8. Jíte velké porce

Rozumné porce vám umožní plnit denní příjem živin při zachování nutričních hodnot. Nezapomínejte, že mnoho výživných potravin, jako jsou mandle, vlašské ořechy, avokádo, tmavá čokoláda a červené víno, jsou velmi kalorické. I když je skvělé vybírat si superpotraviny, používejte zdravý rozum při zvažování velikosti porcí.

9. Neposloucháte své tělo

Společenské události jsou plné lákadel v podobě pohoštění, které nemůžeme odmítnout. Pod takovým tlakem je velmi těžké ustát nástrahy na cestě za vysněnou postavou. Naučte se poslouchat své tělo a jezte jen to, co potřebuje. Až příště budete v pokušení naplnit si talíř, zastavte se a zamyslete se. Máte opravdu hlad, nebo je vaše chuť k jídlu poháněná emočním stresem, nudou nebo nutkáním ochutnat všechno, co vidíte na rautovém stole?

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *