Vaše pleť není tak hebká, jak byste si přála? Cítíte se unaveně? Máte nohy „jako konve“? Bolí vás často hlava? Trpíte nespavostí?
Nemůžete se zbavit celulitidy? Na vině zřejmě bude lymfatický systém, který nefunguje, jak by měl.
Pro mnohé může být informace, že máme v těle jakousi lymfu, která námi proudí jako míza v kmeni stromu, docela překvapující. Na rozdíl od krve toho o ní moc nevíme.
Přesto i tajemná tekutina má důležitou funkci: odvádí toxické látky z našeho těla ven a ovlivňuje náš imunitní systém.
Když míza správně neproudí
Lymfatický, tedy mízní, systém se podobá krevnímu oběhu: lymfatické cévy a kapiláry procházejí celým tělem a odvádějí z těla škodliviny (cizorodé látky a choroboplodné zárodky), které vznikají samotnou funkcí organismu a kromě toho do něj pronikají z vnějšího prostředí.
O tento oběh se stará lymfa − čirá tekutina poháněná pohybem svalů. Jestliže z nějakého důvodu (nedostatek pohybu, stres, nemoc) správně neproudí, začne se lymfatický systém zanášet a objevují se různé zdravotní i estetické problémy: nečistá pleť, bolest hlavy, těžké nohy, celulitida, nespavost ad. Lymfu je proto třeba rozproudit. Jak? Nejlépe lymfodrenážemi.
Masáže zaměřené na lymfatický systém, které lymfu aktivují a odstraňují zbytky látkové výměny z tkání, byly poprvé představeny v roce 1936 v Paříži. Za její zavedení u nás v šedesátých letech minulého století vděčíme prof. MUDr. Miroslavu Bechyněmu, zakladateli české lymfologie.
Správné hmaty léčí
Lymfatická masáž nebo také lymfodrenáž je hmatová technika, která zkvalitňuje oběh lymfy, což má za následek detoxikaci organismu. Lymfoterapeut jemnými dotyky odblokuje hlavní uzliny a odvede drenážovanou tekutinu vylučovacím systémem z těla ven.
Až se budete rozhodovat, kde ji absolvujete, vyberte si odborníka se zkušenostmi a praxí. Pozná, kde je lymfatický systém „porouchaný“ a kam musí zaměřit svou pozornost. Jinak toto ošetření nejen nepomůže, ale může dokonce lymfatický systém a okolní tkáně poškodit.
Fitka a salony nabízejí lymfodrenáže přístrojové, ale i ty by měl provádět vyškolený odborník, který musí před ošetřením otevřít mízní uzliny (krční, podpažní, tříselné a na vnitřní straně stehen), aby se lymfa nikde nehromadila a volně odtékala. Obě techniky je možné kombinovat. A která je účinnější? Lymfoterapeuti tvrdí, že jedině ruční lymfodrenáž je ta pravá. Majitelé přístrojů zase sázejí na sofistikovanou techniku založenou na přerušované kompresi a vytváření tlakové vlny: „kalhoty“ se speciálními návleky na končetiny a systém komor postupně se naplňujících vzduchem. Praxe ukazuje, že oba postupy jsou užitečné, když je dodržený správný postup.
Bič na celulitidu
Nejde přitom jenom o kosmetické ošetření, které se doporučuje na odstranění celulitidy nebo zlepšení kvality pleti. Lymfodrenáže se doporučují po úrazech, po liposukci, po operacích nebo infekčních onemocněních.
Vhodné jsou i jako prevence pro osoby, které v práci dlouho stojí, předchází se tak vzniku křečových žil. Pomáhají ale také k rychlejší regeneraci po sportování, fyzické zátěži či turistice. Absolvovat sérii lymfodrenáží alespoň jednou nebo dvakrát do roka by měli také zdraví lidé, aby povzbudili činnost lymfatického systému a posílili svou imunitu.
Nejjednodušší způsob, jak líný lymfatický systém rozpohybovat, je chůze, protože lymfu pohánějí svaly. Zbavíte se tak třeba i nenáviděné „pomerančové“ kůže. Je prokázáno, že je důsledkem špatně fungujícího lymfatického oběhu, který neodvádí škodliviny z tkání.