Mezi produkty dotvářející finální look už dávno nepatří pouze tužidlo, gel a lak. Na poli stylingových přípravků se to jen hemží vlasovou kosmetikou, o jejíž účincích mnohdy nemáme ani potuchy. Pokud si na svých vlasech zakládáte a toužíte po účesu, který bude dokonale podtrhovat vaši celkovou vizáž, pak se nechte inspirovat následujícími stylingovými produkty.
V praxi lze přípravky rozdělit na dvě kategorie podle toho, zda je jejich složkou voda či nikoliv. Produkty s příměsí vody jsou přitom tou více rozšířenou variantou, neboť voda představuje poměrně levnou a univerzální surovinu. „Hlavní výhodou těchto produktů je podpora hydratace vlasu, vysoká pevnost výsledného účesu a jeho delší výdrž. Patří mezi ně klasická pěnová tužidla či jiné objemové pěny, vlasové gely a krémy, které lze navíc aplikovat jak na suché, tak na mokré vlasy. Naproti tomu je kosmetika bez příměsi vody složená převážně z tukových složek, které na vlasech vytváří jemnou ochrannou vrstvu, jenž využijete zejména při boji s povětrnostními vlivy,“ uvádí odbornice na vlasovou péči Renata Gacková, majitelka distributorské společnosti kadeřnických potřeb Puls Praha. Produkty se aplikují na suché vlasy, kdy mohou zvýšit hmotnost, zajistit oslnivý lesk nebo eliminovat nepříjemné poletování a elektrizování vlasů. Zařadit mezi ně můžeme vlasové oleje, modelační hlíny, vosk, tekuté krystaly či lak na vlasy.
Tužidlo a lak – zlatá klasika
Tužidla se využívají již od nepaměti k vytvoření objemného účesu jemných vlasů. Zakoupit je můžete v různých podobách od aerosolových sprejů přes kapalné, gelové či pěnové produkty v několika tužicích stupních. Pokud máte opravdu jemné vlasy, je vhodné zaměřit se na slabě tužicí produkty, které vlasy zbytečně nezatíží, v případě silné hřívy můžete sáhnout i po extrémně tužicí kosmetice.
Gel, vosk, guma nebo pudr?
Gely se v minulosti používaly zejména pro dodání „mokrého“ a lesklého efektu. Díky jejich složení to již v dnešní době není tak úplně pravidlem a lze je bez problémů využívat pro zpevnění či formování účesu různých vlasových délek. Naproti tomu vosky se využívají pro styling spíše středně dlouhých a krátkých vlasů, které silně natuží, avšak nezafixují. U jemných vlasů tak může tíhou vosku docházet k jejich nechtěnému plihnutí. Rozhodnete-li se stylizovat své krátké vlasy do rozverného rozcuchu, ale lesklému a výraznému looku příliš nefandíte, pak vsaďte na speciální vlasovou gumu. Ta vlasům dopřeje silnou a tvarovatelnou fixaci, která vydrží po celý den. A pokud se potýkáte s opravdu jemnými vlasy a ve skrytu duše toužíte po oslnivém objemu, vyzkoušejte vlasový pudr, který se nanáší k vlasové pokožce jemným vmasírováním ke kořínkům. Díky svému složení pohlcuje nadbytečnou mastnotu pokožku a dodává vlasům odpovídající objem a matný vzhled.
Olej pro péči i lesk
Pokud pomineme základní funkci oleje – dokonale uhladit vlasy – pak nám tento produkt nabízí řadu dalších výhod, kterými můžeme svým vlasům zajistit určitý komfort. Většina olejových přípravků je tvořena kombinací 100% přírodních olejů, které vlas regenerují a dodají mu oslnivý lesk a sílu. Mezi nejčastěji využívané se řadí olej arganový, kokosový, olivový nebo jojobový.