Lékárny byly v minulých dnech plné slzících a kýchajících nešťastníků: letošní jaro dostihlo i osoby, které jinak alergickou rýmou netrpí. Běžně ale pylová alergie komplikuje život až dvěma a půl milionům Čechů! A nějakou formou alergie trpí už více než dvacet procent světové populace ve vyspělých zemích – a počty nemocných se stále zvyšují.
V klidu ale nemůže být vlastně nikdo: alergie se může objevit kdykoli během života a bohužel ji nelze úplně vyléčit. Jde o poruchu imunologických mechanismů organismu působením mnoha faktorů.
Alergenem se může stát jakákoli látka bílkovinné povahy, která se vyskytuje ve vzduchu, vodě i na zemi. Většinou nejsme alergičtí pouze na jeden alergen, ale jedná se o celou skupinu látek v různé kombinaci. Například je velmi pravděpodobné, že pokud trpíme alergií na pyl břízy, budeme mít i alergii na jablka.
„Podle toho, jak se dostanou do našeho těla, rozeznáváme alergeny vzdušné (pyly, plísně, roztoči, alergeny domácích mazlíčků), potravinové (ořechy, mléko, vejce, mořské plody, ryby, ořechy, ovoce, zelenina, obiloviny, sója) a kontaktní (kovy, kosmetika, některé léčivé gely a masti, čisticí prostředky, lepidla, barvy). Projevy alergií jsou různé, od méně závažných, spíš obtěžujících, až po život ohrožující, což je případ anafylaktického šoku,“ konstatuje PharmDr. Veronika Orendášová, vedoucí lékárnice Benu Lékárna Jičín.
Pět pylových zrnek
Postiženým stačí k propuknutí alergické reakce pouhých pět pylových zrnek o velikosti dva mikrometry v jednom kubíku okolního vzduchu (pro informaci, podle odborníků každá rostlina dokáže uvolnit do okolí až stovky milionů pylových zrn).
Sezonní alergická rýma, která je charakteristická kýcháním, svěděním v nose, slzením očí a vodnatou rýmou nebo naopak ucpaným nosem, je zdaleka nejčastějším alergickým onemocněním.
Koncentrace pylů je sice největší na jaře, ale alergická rýma se objevuje i v létě, kdy jsou alergenem pyly trávy, a na podzim, kvůli alergenům, jako jsou pyly vysokého plevele. Na tyto alergické obtíže doporučují lékaři nosní spreje a oční kapky s obsahem antihistaminik a také nosní spreje s obsahem kortikoidů.
„Tyto přípravky působí úlevu od svědění, šimrání v nose a v krku a kýchání. Jelikož alergie může mít až život ohrožující průběh, je vhodné, zejména u malých dětí do šesti let, navštívit při jakýchkoli potížích alergologa. Rovněž potravinové alergie a dlouhodobé alergické projevy, atopický ekzém a další závažnější potíže patří do rukou lékaře,“ zdůrazňuje doktorka Orendášová.
Pozor na oči
Alergie je nadměrnou reakcí imunitního systému na nějaký vnější podnět a projevuje se na různých částech těla. „Typickým znakem alergického podráždění očí je náhlý vznik potíží a výrazné svědění. Může se vyskytnout otok víček, pálení a slzení očí a může být přidružena vodnatá rýma nebo vyrážka na kůži víček,“ vysvětluje MUDr. Silvie Ovesná, lékařka oční kliniky Gemini.
Pokud se takové projevy objeví, je potřeba co nejdříve vypláchnout oči studenou vodou a vyhledat lékařskou pomoc. Jen odborník přesně určí, o jakou nemoc jde, co je její příčinou, a poté nasadí správnou léčbu. Při nově vzniklých potížích je na místě podstoupit oční a alergologické vyšetření.
Nejčastěji lékaři volí nasazení tzv. antihistaminik, která blokují histamin, což je látka imunitního systému, která při kontaktu s alergenem spustí alergickou reakci. Pokud i přes léčbu pálení či řezání očí přetrvává, je lepší navštívit očního lékaře.
„Při dlouhodobém používání kapek s konzervačními látkami existuje riziko zvýšené suchosti očí a poškození očního povrchu. V indikovaných případech je možné doplnit terapii o umělé slzy a slabé kortikoidy,“ radí MUDr. Pavel Stodůlka z kliniky Gemini.
Jak přizpůsobit domov pro alergika?
Podstatná část alergenů z vnějšího prostředí se do těla dostává dýchacími cestami, proto je (zejména u dětí) důležité dbát na to, aby bylo doma zajištěno optimální a co nejméně dráždivé ovzduší. Kvalitu vzduchu v bytech a domech negativně ovlivňují běžné činnosti, jako je úklid nebo vaření v nedostatečně odvětrávané kuchyni, přítomnost domácích zvířat nebo kouření.
Kvalitu vzduchu doma můžete zlepšit pravidelným větráním, co nejčastějším odstraňováním ultra jemných prachových částic (tedy úklidem „navlhko“) nebo používáním čističky vzduchu. Významnými „domácími“ alergeny jsou i roztoči a plísně, také ale samozřejmě pyly, které se do domácnosti dostávají zvenku.
Podle průzkumů společnosti Philips uvádí až 87 procent lidí, že alergická rýma negativně ovlivňuje kvalitu jejich spánku, a celých 92 % lidí přiznává, že symptomy alergie mají zásadní vliv na jejich pracovní výkon a aktivitu během dne.