Máte dojem, že děláte všechno pro to, aby ručička váhy poskočila směrem dolů, ale výsledek vašeho snažení je téměř nulový? Asi je něco špatně. Udělejte si malé opáčko, i když máte dojem, že o hubnutí byste už mohla přednášet na vysoké škole.
Stačí se projít po ulici a nasávat libé vůně nebo pozorovat kolemjdoucí, jak si pochutnávají na zmrzlině nebo čemkoliv co lze jíst při chůzi. Bolestně si to uvědomujeme zejména, když se snažíme nějaké to kilo shodit. Kolem nás je tolik svodů, jak vydržet a nepodlehnout?
Poznejme nepřítele
Tři hlavní příčiny nadváhy nebo dokonce obezity jsou jasné: velká nabídka levného a často i nekvalitního jídla, sedavý styl života a nedostatek pohybu. Paradoxně sem můžeme zařadit i přemíru informací o výživě a cvičení, protože nás můžou odradit od naší snahy s kily bojovat. Pojďme si ale znovu vyjmenovat, jaké jsou nejčastější chyby, kterých se při hubnutí dopouštíme.
Diety a hladovky. Zaručených diet slibujících vysněnou postavu existuje tolik, že je pomalu nejde ani spočítat. Všechny přitom lákají na viditelnou změnu za krátkou dobu. A všechny jsou také v dlouhodobějším časovém horizontu k ničemu. Spočívají na striktních omezeních ve výživě, které sice nesou okamžité výsledky, ale jojo efekt je zaručen. Úprava jídelníčku totiž nemůže být účelová; je třeba ji pojmout jako nový životní styl, u kterého – ať se nám to líbí nebo ne (a spíš by mělo, jinak se budeme trápit) – už vydržíme. Pokud trpíme obezitou a ne nadváhou, je redukční dieta v mnoha případech nevyhnutelná. Doporučujeme však navštívit výživového poradce, který na základě naší zdravotní situace dokáže navrhnout vyvážený a zdravý jídelníček.
Jen pohyb nestačí. Ani lidé, kteří se na úpravu jídelníčku nezaměří a vysněné postavy hodlají docílit pouze pohybem, kolikrát nevidí vytoužené výsledky. A to čistě z toho důvodu, že jídlo a pohyb jdou ruku v ruce. Logické je, že při větším výdeji energie než doposud je třeba mít i souběžně s tím větší energetický příjem. A pokud jej nemáme, tělo najede na úsporný režim a přijaté živiny si schovává do zásoby. Výjimkou poté nemusí být úbytek na váze, ale dokonce i přibírání.
Chybně prováděné cviky. To je jedna z nejčastějších příčin, proč centimetry ne a ne jít dolů. Cvičíme-li nesprávně, nejenom, že nic neshodíme, ale koledujeme si dokonce o zranění.
Emoční nerovnováha. Jestliže nejsme v úplné pohodě a řešíme spoustu starostí, naše snaha o správný životní styl nejspíš vezme zasvé.
Pár jednoduchých triků
- Příliš rychlé hubnutí je nejen nezdravé, protože hazardujeme se zdravím a riskujeme nejen jojo efekt, ale také odvodnění organismu a ztrátu svalové hmoty. Zdravý úbytek by se měl pohybovat mezi 0,5 až 1,5 kilogramu za týden. Při svém snažení musíme vzít v úvahu několik faktorů: věk, fyzickou kondici, pohlaví a genetickou výbavu.
- Při hubnutí bychom se neměli cítit unavení, bez nálady a hladoví.
- Důležitý je dostatečný přísun tekutin.
- S jídlem nespěchejte. Výzkum prokázal, že osoby, které jídlo konzumují pomaleji a plně se soustředí pouze na žvýkání, mají menší sklony k tloustnutí. Pocit sytosti je v podstatě signál vyslaný do mozku. Jestliže budeme poctivě žvýkat a jídlo si užívat, mozek stihne dostat signál o sytosti dřív, než se bezhlavě naládujeme.
- Hodně spěte. Tělo je pak odpočaté a plné energie. Nevyspalost se často projeví zvýšeným apetitem.
- Přemýšlejte pozitivně. Diety jsou většinou spojené s různými restrikcemi, kdy si zakazujeme oblíbené potraviny a nutíme se na ně nemyslet. Ale jak to tak bývá, zakázané ovoce nás nejvíce láká. Zkuste při změně jídelníčku myslet ne na to, čeho se budete muset vzdát, ale na to, co nového do svého stravování zařadíte a co pěkného si koupíte na sebe.
- Pohyb je radost. Choďte, jezděte na kole, tancujte. Dělejte cokoliv, ale hlavně se hýbejte.
Důležité ráno
O významu prvního jídla dne toho bylo řečeno už hodně. Často se ale zapomíná na to, že nejdůležitější je jeho správná skladba. Základem snídaně při redukci hmotnosti by měla být především bílkovina, doplněná o kvalitní tuky a sacharidy. „Klientky si často chybně myslí, že po spánkovém půstu by měly tělu dodat energii v podobě sacharidů,“ říká ze své zkušenosti expertka Susan Bowerman z Herbalife.
„Bílkoviny jsou ovšem pro vyhládlé tělo mnohem přínosnější. Nejen, že dodávají potřebný stavební materiál pro tělesné tkáně, ale hlavně regulují chutě na sladké během dne.“ Proces trávení bílkovin je totiž pomalejší a náročnější než u sacharidů. Tělo tak zpracovává bílkoviny delší dobu, a tím pádem pocit sytosti přetrvává delší dobu.