S kůží chodíme na trh, na sluníčko, do koupele i do postele. Jako největší orgán chrání naše orgány, přesto bereme její existenci, na rozdíl od obličeje, tak nějak samozřejmě. Když začne protestovat, většinou je pozdě. Pokuste se o nápravu a odvděčí se vám hebkostí a krásou.
Pokožka těla je náš největší orgán, a když není v těle něco v pořádku, na kůži se to projeví. Svědí, pálí, olupuje se, bledne nebo červená, hrubne a tvoří divné pigmentace.
Znepříjemňuje nám život. Mnohdy si za tyhle problémy můžeme sami nesprávnou péčí nebo působením vnějšího prostředí. Jak se správně koupat, sprchovat a čím JI mazat?
Ve vaně jde hlavně o relax
Nic tak neuvolní tělo jako příjemná koupel, to zná každá žena. Když je ouvej na duši, napustíme si vanu. Sice si báječně odpočineme, zvlášť když přidáme bylinky a rozsvítíme na okraji vany svíčku, ale dlouhým namáčením způsobíme stres pokožce. Pokud váš ponor jde přes hromadu pěny, škodíte si také. Dlouhé namáčení ve vodě, v gelech a pěnách zkrátka pokožka nesnáší.
Odmočíte splíny, špínu, pot i s její důležitou hydrolipidovou vrstvou, a tím se otevře vstup škodlivinám a dráždivým látkám z okolí. Když už se voňavé relaxující chvilky nechcete vzdát, nakapejte na hladinu vody pár kapek oleje. Ačkoliv byste raději vydržely v koupeli hodinu, neměla by trvat déle než 15 až 20 minut. Na závěr se zlehka osprchujte a pak se zabalte do nahřáté osušky nebo županu.
Ve sprše jde o hygienu a otužení
Pokud je součástí vaší povahy sportovní duch a hned ráno se radostně vrhnete pod sprchu, děláte dobře. Po probuzení rozproudíte krev, procvičíte buňky a získáte energii na celý den. Teplou vodou střídejte se studenou. Nebojte se, že vám bude zima, prokrvená pokožka hřeje. Jedná se o jednoduché otužování těla a tuhle proceduru si dopřejte aspoň sedmkrát. Vyhnou se vám obloukem chřipky i virózy.
Se studenou vodou se začněte „kamarádit“ postupně, ať si nezpůsobíte šok. Postupujte od nohou směrem k srdci a nebojte se spršky ve tvaru osmičky v oblasti prsou, pomůže k jejich zpevnění. Pokud se chcete zaměřit na odstranění celulitidy, podpořte účinky sprchového gelu masáží krouživými pohyby žínkou z lufy nebo kartáčem. Dosáhnete lepší látkové výměny. Vždy se končí studenou vodou. Do sprchy můžete využít i revitalizující solný peeling s mandlovým olejem. Odstraníte odumřelé buňky a vaše pokožka bude hladká a vláčná. Zaměřte se při tom na lokty, kolena a paty, bývají většinou zhrublé.
Namažte se správně
Promazat celé tělo bychom měli zvládnout aspoň jednou denně, určitě si tím po sprchování a dlouhé koupeli prospějete. Tělové mléko nebo krém se skvěle vstřebají, když necháte pokožku ještě vlhkou, navíc ušetříte množství přípravku.
Na každý problém jiný přípravek
Na různé problémy pokožky si můžete vybrat speciální tělové mléko nebo krém. V zimě zkuste krém, který chrání v chladných klimatických podmínkách. Nazývá se cold cream a Francouzky ho znají už od 19. století. Jde o léčivou mast, jejíž vynález se přičítá už doktoru Galénovi ze starověkého Řecka. Pro léčení nemocí kůže umíchal směs tuku a vody známou jako Galénův vosk a oblíbený je – i s jinými přísadami – dodnes. Stejně dobrou funkci plní jojobový olej, který má podobné složení jako vosk, je rostlinného původu a ocení ho například vegani.
Hurá na celulitidu!
Pokud řešíte ďolíčky na stehnech, hýždích a břiše, nezapomínejte na anticelulitidní přípravek ani v zimě, i když zrovna nepřipravujete tělo do plavek. Přípravky se skořicí prokrvují a prohřívají tkáň, proto by vám v zimě mohly být příjemné. Většina z nich obsahuje kofein, který rozproudí krevní oběh.
Jak na suchou pokožku
Dobře jí udělají rostlinné oleje a kyselina hyaluronová. Ideální je zaměřit se na holeně, chodidla a nevynechejte ani lokty a ruce. Zkuste přípravky s mandlovým olejem, který jemně olupuje šupinky, vyživuje a vyhlazuje povrch.
Na citlivou kůži platí vitamin B5
Citlivá pokožka může být na pohled i na dotek nepříjemná. Šupinky, zarudnutí, lehké otoky a hrubost, spolu s pocity svědění, pálení a napětí. Odolnost kůži můžeme vrátit tím, že získá zpět optimální hodnotu pH5, tvrdí odborníci. Pokud ji zatěžují okolní faktory, jako je znečištění, teplo, chlad, ale i tvrdá voda, narušuje se její ochranný kyselý plášť.
Nedokáže se pak bránit před vysycháním a šupinatěním. Proto je potřeba volit správný přípravek k mytí a mazání, který mu pomáhá a všechny „díry“ v něm scelí. K tomu pomáhá dexpanthenol stimulující regeneraci pokožky a zlepšující její odolnost. Dexpanthenol se získává z kyseliny pantothenové (také známé jako vitamin B5), je to mimořádně účinná zvláčňující složka, která zlepšuje hydrataci vnější vrstvy kůže a pomáhá tak zachovat její hebkost a pružnost.