Tentokrát nás na operační sál přivedlo přání Dany, kterou trápí, že jí druhá brada zbytečně přidává roky. A přitom se o tuto oblast stará stejně pečlivě jako o obličej.
Dana (56) je štíhlá, s postavou nemá problém, ale trápí ji povolená kůže na podbradku.
Asi je jí tento problém daný geneticky, protože i když proti němu bojuje ze všech sil – zatím marně. Dokonce už před několika lety podstoupila lipolýzu této partie (tedy neinvazivní odstranění tuku), ale efekt nevydržel dlouho.
Druhá brada se nedá moc zakrýt a nosit neustále šáteček nebo šálu ji nebaví. Proto se rozhodla řešit svůj problém operační cestou a doc. MUDr. Ondřej Měšťák, Ph.D., jí na konzultaci doporučil nejúčinnější metodu: liposukci doplněnou o ultrazvukové ošetření.
Začíná se liposukcí
Scházíme se proto na klinice Esthé, kde zákrok proběhne. S Danou se potkáváme v předsálí, kde si ji pan docent nejdříve vyfotil, potom znovu důkladně prohlédl a namaloval si oblast, kde bude za chvíli působit.
Na operační sál s fotografem Radkem přicházíme, když už probíhají poslední přípravy na operaci. Proběhne v analgosedaci, což je nitrožilní anestézie v kombinaci s místním znecitlivěním. Anesteziolog MUDr. Pavel Vokálek Danu informuje, jaký bude další postup, a ta všechny rozesměje poznámkou „Dělejte si se mnou, co chcete“. Ještě je potřeba ošetřovanou partii důkladně natřít dezinfekcí a teď už zarouškovaná Dana čeká na příchod na operatéra.
Docent Ondřej Měšťák zákrok začíná prvním krokem běžným při klasické liposukci: podbradek důkladně napouští tumescentním roztokem, který obsahuje fyziologický roztok, anestetikum a adrenalin. Nyní je potřeba asi deset minut počkat, než roztok začne „konat svou práci“.
Tuk odsátý, kůže zpevněná
Podbradek už je pěkně nateklý, takže plastický chirurg hledá, kudy do ošetřované partie vstoupí. Vidí, že Dana má na bradě z dřívější doby malou jizvičku. Říká jí tedy, že ji využije a nebude muset vytvářet novou – třebaže i tak by byla tak malinká, že není prakticky vidět. Teď jasně vidíme, jaký je rozdíl mezi narkózou a analgosedací: na otázku, zda souhlasí, Dana odpovídá kladně. Úplně tedy nespí a může komunikovat.
Nyní začíná pan docent rozrušovat tukovou tkáň. Vysvětluje přitom, že musí kanylou zabrousit i trochu přes okraje podbradku, aby nebyl mezi ošetřenou partií a zbytkem obličeje vidět rozdíl.
Následuje ultrazvukové ošetření přístrojem VASER LIPO, který tuk emulguje, takže se lépe pak odsává. Navíc zpevní kůži, což je také velmi důležité. Operace je skoro hotová, ještě zbývá malou jizvičku po vstupu kanyly zašít jedním stehem. Na Danině hlavě vzniká elastická bandáž, která bude na cestu domů vyměněna za speciální kompresní návlek. Pan docent zdůrazňuje, že hlavně první týden je důležité, aby byl podbradek dobře fixován, protože kůže musí dobře přilnout. Dana už se úplně probouzí a na otázku, jak se cítí, si pochvaluje, že to bylo velmi příjemné. Teď ji čeká jedna noc na klinice a doma zhruba měsíc režim bez větší námahy.
Když se po pěti týdnech potkáváme na závěrečné focení, přiznává se Dana, že si na nošení slušivé stahovací „čepičky“ tak zvykla, že ji na noc nosila i po 14 dnech, i když už to nebylo nutné. A když jsme se na ni podívali z profilu, bylo to na první pohled patrné: odstraněním podbradku omládla asi tak o deset let!