Venku je sychravo, brzy se stmívá a my se cítíme mnohem více unaveni a bez energie. Přemoct se k dodržování zdravého jídelníčku a sportování je často nadlidský úkol.
Naopak, máme tendenci přejídat se, nezdravě mlsat a nejraději bychom se někde schoulili k zimnímu spánku. A do toho všeho ještě přijdou svody v podobě vánočních hodů.
V létě se tukové faldíky shazují samozřejmě lépe. Všude kolem je k dispozici nepřeberné množství čerstvé zeleniny a ovoce, tělo si samo říká o lehkou stravu a jelikož jsme často venku, máme přirozeně mnohem víc pohybu.
Jak to ale udělat, abyste si udrželi postavu i během chladných zimních měsíců, kdy má lidský organismus tendenci lenivět a ukládat si „zásoby“, a navíc na vás útočí řada pokušení typu vánočních svátků nebo mlsání na gauči u televize během dlouhých tmavých večerů? Co (ne)dělat, abyste se na jaře nedivili, kde jste přišli ke všem těm kilům navíc?
Na zimu to nesvádějte!
Také každou chvíli někde slyšíte nebo čtete, že je úplně normální, když přes zimu tloustneme? Tato teorie má vědecký základ. Naše tělo si prostě dělá rezervy energie do mrazivého období, tedy období strádání. Jenže má to háček – žijeme v moderním 21. století, dávno si potravu nelovíme, nemusíme s přívalem sněhu bojovat o přežití a tělo to moc dobře ví. Není tedy pravda, že se obaluje preventivně tukem „na horší časy.“ K nabírání kilogramů v chladném období roku tedy skutečně nejsme geneticky předurčeni.
Co nám spíš chce tělo naznačit, je, abychom změnili skladbu potravy. „Pochopitelně v letních dnech volíme lehčí, svěžejší jídelníček, kvůli horku nemáme takový hlad, a proto se ani nepřejídáme. Jenže v zimně se brzy stmívá, do práce vstáváme za tmy, stejně jako se za tmy vracíme. Tělo má pocit, že mu chybí energie a hledá ji v jednoduchých sacharidech, s cílem rychle energii doplnit,“ říká Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně společnosti Naturhouse. Zároveň dodává, že na výmluvy máme rychle zapomenout. Ve stravování totiž nejde o to, jaké je zrovna roční období, chyby a prohřešky, kterých se dopouštíme, děláme po celý rok. A následky se projeví právě v zimě, kdy jsme méně aktivní.
Doping povolen
Tělu chybí sluneční paprsky, z nichž v letních dnech čerpá vitamin D. O něm se hojně diskutuje v souvislosti s úbytkem váhy, tuku v těle a zpomalením přibírání. Jeho dalším velkým přínosem je zvýšení hladiny serotoninu, tedy hormonu štěstí. I ten může hrát roli v chuti na jídlo, ale reguluje také náladu a kvalitu spánku. Kromě doplňků stravy, které pořídíte v lékárně, můžete vitamin D čerpat i přirozenou cestou z potravin. Ideálně z ryb, vaječného žloutku, avokáda, másla a neslazených zakysaných mléčných produktů.
Víte, že k udržení štíhlé postavy výrazně přispívá také, jak spíte? Dostatek kvalitního spánku regeneruje tělo i mysl, a to se projeví na kvalitě vašeho zdraví, produktivitě i náladě. Platí totiž, že organismus na deficit odpočinku reaguje vytvářením rezerv do budoucna. A to konkrétně zpomalením metabolismu, což se projeví pomalejším spalováním tuků, tedy v důsledku nulovému úbytku na váze.
Zákeřné sacharidy a tuky
V letním období snídáte ovoce, obědváte grilované maso se zeleninou a k večeři vám stačí svěží salát, zato přes zimu se neobejdete bez omáček, knedlíků, pořádné porce těstovin se smetanou, uzenin nebo pizzy? Ano, v zimě máme přirozenou potřebu přizpůsobit každodenní jídelníček tak, aby nám dodal rychle co nejvíce energie a relativně nás zahřál. Jenže saháme tím pádem většinou po potravinách bohatých na tuky a sacharidy, což je špatně. Co si tedy můžete dopřát bez výčitek? Chybu nikdy neuděláte tepelně upravenou zeleninou, jako je červená řepa, mrkev, celer, dále luštěninami. Stálicemi mezi potravinami, které hodně zahřejí, a přitom mají minimum kalorií, jsou například zázvor, česnek, skořice.
A co je důležité – ani v zimě nepodceňujte pitný režim, i když třeba nepociťujete tolik intenzivně žízeň. „I s tím souvisí přejídání, neboť žízeň si mnohdy zaměňujeme s pocitem hladu či chutí na něco. Proto pozor na symptomy dehydratace, jako je bolest hlavy, únava až ospalost, závrať či tmavá barva moči,“ upozorňuje Věra Burešová.
Bez pohybu to nejde!
Je to tak, bez pravidelné pohybové aktivity si ladné křivky zkrátka nepořídíte, ani neudržíte. Nemusíte zrovna každý den dřít v posilovně nebo se potit při lekcích spinningu či tance, vsaďte na nejpřirozenější pohyb – chůzi. Dopřejte si denně 30 minut svižného pochodu. „Můžete si udělat třeba procházku cestou z práce, jít se psem nebo místo výtahu chodit po schodech,“ radí Věra Burešová. Skvělým a spolehlivým způsobem, jak zhubnout a udržet tělo v dobré fyzické kondici, je běh. Pokud se vám ale v sychravém počasí příliš nechce, dopřejte si dvakrát týdně lekci jógy nebo pilates v tělocvičně nebo doma v obýváku (na internetu najdete nepřeberné množství návodných videí se cviky pro domácí trénink).
Jezte často a pozor na ovoce!
Pokud si uložíte do hlavy pár jednoduchých, ale účinných pravidel a zásad, na které budete pamatovat, můžete si být jisté, že se na jaře opět v pohodě vejdete do oblíbené sukně. Rada číslo jedna (ovšem i ta je v poslední době zpochybňována) zní – jezte pětkrát denně, tedy každé zhruba tři hodiny. Zkrátka se zdravým stravováním to není jednoduché, když se na něm nedohodnout ani odborníci.