Dopřejte v pravou chvíli pleti i tělu tu správnou péči, kterou potřebují a zaslouží si ji. Prozradíme vám triky a důležité informace od dermatologů i kosmetiček, jak se o sebe starat měsíc po měsíci.
Zima, jaro, léto, podzim…
V každé části roku si péče o krásu žádá své. Přinášíme vám novoroční návod, abyste věděla, kam se objednat, s čím včas začít a co kdy udělat. Jak si rozvrhnout různá estetická vylepšení v průběhu roku?
Většinu zákroků lze provádět kdykoliv, ale od ledna do léta víc řešíme postavu, tedy liposukci, abdominoplastiku i úpravu prsou, právě kvůli nadcházejícímu létu, po tomto období na řadu přijdou ve větší míře zákroky v obličeji.
LEDEN
Zimní pleťové blues
Jakmile venkovní teplota klesne pod bod mrazu, mazové žlázky sníží produkci mazu a lipidů. Kůže je pak suchá a její důležitá funkce ochranné bariéry se oslabuje. Přitom právě v tuto chvíli potřebuje čelit chladnému počasí a kolísání teplot při přechodu do vytápěných místností.
Řešení:
Dodejte pleti lipidy ve formě mastnější péče. Lepší než mastné krémy jsou rostlinné oleje. Stačí několik kapek rozetřít v rukou a pak poklepat na obličej. Může to být makadamiový, arganový nebo i skvalan. Nejvíce je ceněný jojobový, který má podobné složení jako vosk. Tukové složky v nich jsou podobné těm v naší kůži a rychleji se vstřebávají. Nezůstane po nich žádný olejnatý zbytek, který by pokožku zbytečně zatěžoval. Ideální jsou i jako součást odličovačů nebo sprchových přípravků.
Zpomalená funkce kůže a někdy i častější onemocnění z nachlazení způsobují, že máme nezdravý odstín. Buňky se obměňují pomaleji, zůstávají „sedět“ na povrchu a tím vytvoří nezdravý šedivý odstín. Poohlédněte se po kosmetice s antioxidanty, vitaminy B, C, E, výtažky z mořských řas a koenzym Q10, radí dermatoložka Ivana Krajsová. Určitý příděl můžete dodat stravou, ale to nemusí stačit. „Pokud tělo potřebuje větší množství antioxidantů pro správné fungování buněk uvnitř těla, dostane je kůže až jako poslední. I to je důvod, proč se přidávají do kosmetických přípravků,“ vysvětluje odbornice.
ÚNOR
Více pozornosti nohám
I když sníh začíná být u nás vzácností, podle pranostik je ho v únoru ještě dost a teploty venku se více drží pod nulou. Pro vaše nohy to znamená, že budou někdy i celý den uvězněné v kozačkách, schované pod punčochami a kalhotami ještě dlouhou dobu. Využijte proto toto období k zákroku nazývanému sklerotizace a zlikvidujte nevzhledné barevné klikyháky, kterým se říká metličky nebo také mikrovarixy.
Řešení:
Barevných prosvítajících žilek se lze zbavit několika způsoby. „Nejdříve je potřeba podstoupit vyšetření cévního systému a odhalit jejich pravou příčinu. Při sklerotizaci se účinný roztok injekčně vstříkne přímo do postižených žil, díky čemuž nakonec zmizí,“ vysvětluje žilní specialista MUDr. Ota Schutz. Poté je potřeba nosit kompresivní punčochy, aby se zabránilo opětovnému průtoku krve do těchto oblastí. Při jiné metodě se k léčbě používají laserové paprsky.
BŘEZEN
Pryč s nedokonalostmi
„Udělejte si plán na omlazení obličeje a využijte k tomu neinvazivních frakčních laserů,“ radí dermatoložka MUDr. Věra Terzijská z kliniky VeraMedica. Tyto lasery jsou vhodné pro omlazení, odstranění jizviček po akné nebo po úrazech, pigmentových skvrn a také větších chirurgických a také popáleninových jizev.
Řešení:
Laserové paprsky pracují na principu olupování a následné obnovy pokožky. Paprsek se aplikuje jen do povrchové a střední vrstvy kůže, což umožňuje výrazně rychlejší hojení. Způsobuje pocit pálení, který trvá hodinu až dvě, ale v té době se obličej chladí. „Kůže bude zarudlá a dva až tři dny se bude olupovat. Dopřejte si proto po zákroku pár dní odpočinku. Opalování se pak vyhněte po dobu dvou až tří měsíců a pořiďte si na denní péči krém s nejvyšším ochranným faktorem proti UV záření,“ doporučuje dermatoložka.
Tip K & W: Domácí alternativou odstraňování pigmentových skvrn jsou bělicí séra a krémy. Používají se až dva měsíce dvakrát denně, a to buď na obličej, na krk nebo místně na pigmentové skvrny, třeba na rukou.
DUBEN
Rozlučte se chloupky
Chloupky v různých partiích těla lze odstranit několika metodami, velmi žádaný je IPL epilátor. Při zákroku se využívá aktivní fáze růstu chloupků a je nutné absolvovat sérii několika sezení, která je rozložená na tři až šest týdnů.
Řešení:
Laserový paprsek selektivně zacílí melanin – barvivo chloupku, vyšle tepelnou energii, která se dostane k jeho cibulce a zničí tak její lůžko. Nepoškodí přitom okolní tkáň. Úspěch odstranění chloupků je výraznější hlavně u těch tmavších. Čím větší je kontrast mezi odstínem pleti a barvou chloupku, tím je snazší pro laserový paprsek vyhledat pigment.
KVĚTEN
Úklid v kosmetické výbavě
Využijte změnu ročního období ke zhodnocení správnosti své péče o pleť. Základem je používání séra obohaceného o antioxidanty, denní krém se sluneční ochranou a krém nebo sérum pro regeneraci v noci. Když chcete dodat pleti něco výjimečného, využijte převratný objev v dermatologii: omlazení kmenovými buňkami z rostlin. Lékaři jsou vůči nim sice zatím trochu skeptičtí a tvrdí, že jejich vliv nebude tak výrazný, ale některé klinické studie ukazují, že využívání technologií s kmenovými buňkami pomáhá ke zjemnění hloubky vrásek, a to při používání dvakrát denně po dobu dvou týdnů.
ČERVEN
Léto je za dveřmi
Proto je načase obohatit svůj šatník o krátké sexy šaty a zbrusu nové plavky. Kazí vám radost z nakupování fakt, že vaše nohy zdobí nevzhledná křečová žíla? Protože začíná období nevhodné pro invazivní zákroky, je možnost využít metodu VariClose.
Řešení:
„Nemocnou žílu uzavřeme žilním lepidlem. Celý zákrok trvá asi patnáct minut, je bezbolestný a provádí se za plného vědomí pacienta,“ vysvětluje MUDr. Peter Baláž z kliniky YES VISAGE. „Pacient po zákroku nemusí dodržovat žádný speciální režim, dokonce ani nosit kompresivní punčochy. Může se vrátit do práce i sportovat. Pro dlouhodobý efekt se doporučuje příliš nehřešit s jídlem a dostatečně se pohybovat.“
Pozor na UV záření
„Nejdůležitější věc, kterou můžete udělat v létě, je chránit pokožku efektivním opalovacím krémem. Měli byste to dělat po celý rok, ale obezřetní musíte být hlavně v létě, kdy jsou UVB paprsky, které způsobují spálení a většinu typů rakoviny kůže, nejsilnější,“ upozorňuje dermatoložka MUDr. Monika Arenbergerová.
Řešení:
Podívejte se po krému s širokým spektrem proti paprskům UVA/UVB s nejvyšším ochranným faktorem SPF50+ a používejte tuto ochranu na místech, která jsou vystavená slunci. Citlivé pokožce víc vyhovuje složení bez chemických filtrů, které obsahuje oxid titaničitý nebo oxid zinečnatý. Pro tento typ pleti je méně dráždivé.