Máte na loktech, zápěstí nebo pod koleny okrsky suché svědivé kůže? Objevila se vám v těchto místech červená vyrážka, která vás nutí k úpornému škrábání? Právě jste popsali příznaky typické pro atopický ekzém.
Ekzém je chronické zánětlivé onemocnění kůže, které se často projevuje už od dětství.
Přestože někteří lidé mají přecitlivělost kůže a sliznic danou geneticky, mnozí odborníci se domnívají, že vrozené dispozice nejsou jedinou ani hlavní příčinou tohoto problému.
Zásadní roli při vzniku atopického ekzému a dalších zánětlivých onemocnění kůže můžou hrát toxiny: v organismu se hromadí a spouštějí v něm imunopatologické procesy. Vzhledem ke kosmetickému dopadu nemoci můžou pacienti kromě toho trpět depresemi, snížením sebevědomí nebo pocity méněcennosti.
Špatné geny?
Člověk může mít k hypersenzitivitě kůže vrozené předpoklady, ale stále se zvyšující počet nových pacientů ukazuje, že na vině jsou i jiné příčiny. Nejčastější z nich je toxická zátěž organismu. Mezi zdroje toxinů patří samotná existence lidstva, životní prostředí, strava i konkurenční živé organismy.
Poruchy imunitních a vylučovacích mechanismů mají za následek sníženou schopnost organismu bránit se těmto cizorodým látkám a vylučovat je z těla ven přirozeným způsobem. Klasická léčba má své výhody, stejně tak i limity, a to právě tam, kde je potřeba přistupovat k lidskému organismu celostně a nahlížet zdravotní problém z pohledu jednoty psychiky i fyzična.
Rovnováha mezi tělem a duší
Moderní způsob života v civilizovaném západním světě je hektický. Naše životy připomínají zběsile roztočený kolotoč pracovních a rodinných povinností, z kterého není úniku. Žijeme pod neustálým tlakem, čelíme přehnaným očekáváním, z nichž většinu si na sebe klademe sami. Jsme zvyklí potlačovat své přirozené pocity i potřeby. Díky tomu se pak necítíme doslova ve své kůži. A právě kůže je podle tradiční čínské medicíny jedním z nejpodstatnějších orgánů odrážejících rovnováhu mezi tělem a duší.
Klasické lékařství alergie, a tedy ani atopický ekzém, vyléčit neumí, pouze je pomocí léků tlumí a zabraňuje jejich zhoršování. Spoustu chronických obtíží lze přitom ovlivnit alternativním přístupem k problému. Nabízí ho bioinformační medicína, což je jeden ze směrů přírodní medicíny, která se snaží zaplnit mezery klasického léčení v celostním přístupu ke zdravotním problémům člověka.
Její filozofie je postavena na přesvědčení, že tělo i mysl jsou spojité nádoby a představují propojené části jednoho energetického systému. I když detoxikační medicína neumí vysvětlit, kde se bere příčina alergií, dokáže cesty alergií sledovat.
Pracuje více s psychikou člověka, protože alergie, stejně tak jako jiné reakce imunitního systému, jsou odrazem lidské psychiky a emocionality. Jednu takovou metodu představuje řízená a kontrolovaná detoxikace, jejímž cílem je odstraňování toxinů, které můžou být příčinou nejrůznějších potíží.