Jak správně pečovat o svou hřívu, jaký si pořídit fén, jak si zvolit správný šampon, jak zachránit poničenou hřívu, čím a jak pomoct své koruně krásy, abychom z ní měli radost? Zeptali jsme se odborníků.
Moderní vlasová kosmetika a stylingové přístroje, které nám nabízejí obchody i kadeřnické salony, nám skvěle pomáhají. Zároveň ovšem i komplikují život, a to tehdy, když nevíme, jak s nimi správně zacházet. Pověr a špatných postupů je stále hodně, a proto je dobré poradit se s odborníky.
Někdy se stane, že vlasy najednou nejsou ve své původní kondici. Čím to je a co můžu udělat, aby se zase vrátily do původního stavu?
Martina Kořínková, kadeřnice Oli Ola: Můžou to způsobit nevhodně zvolené stylingové přípravky, ale také chlor, smog a příliš mnoho oleje, to vše zatěžuje vlasy a dojde ke ztrátě jejich lesku.
Doporučení: Používejte nějakou dobu šampon, který je takzvaně detoxikační a který dokáže tuto zátěž vyčistit. Vhodné je složení s grapefruitem, výtažkem z okurky, což je duo bohaté na vitamin C a antioxidanty. Chladivá máta osvěží a stimuluje pokožku hlavy.
Na trhu jsou šampony, které slibují různé služby vlasům. Jak si mám správně vybrat, když mají moje vlasy víc chyb? Nerostou dost rychle, jsou slabé, lámou se, nemají dost lesku a plihnou. Může vůbec šampon tohle ovlivnit, tedy zlepšit kvalitu vlasů?
Linda Žáková, vlasová specialistka Paul Mitchell: Nejdůležitější ze všeho je poradit se s vlasovým odborníkem, který je schopen diagnostikovat váš vlas a pokožku a poradí vám s výběrem správných produktů. Ušetříte nejen čas, ale hlavně vlasy a pravděpodobně i finance. Někdy je potřeba zkoušet a dát novým přípravkům čas. I vlasy si na nové produkty potřebují zvykat.
Doporučení: Na suchou a citlivou pokožku hlavy použijte šampon, který hydratuje a obsahuje panthenol pro její zklidnění. Na mastné vlasy zabírá přípravek s vyšším pH (čisticí). U výběru kondicionéru záleží na stavu vlasového vlákna. U lámajících se použijte péči s proteiny, pro zmenšení objemu zvolte uhlazující přípravky; jsou to tzv. primery (jako při líčení pod make-up). Ušetří námahu s kartáčem a fénem v ruce. Důležitá jsou také séra na foukání, která nejenže vyhlazují vlas, ale zároveň zkracují dobu schnutí. Lak na vlasy není zbytečný. Mimo to, že může zvětšit objem vlasů a zpevnit účes, umí je chránit před znečištěním z ovzduší.
Jaký si mám pořídit fén na dlouhé vlasy, abych si je nepoškodila? Prý je nejlepší iontová technologie. Mám si je nějak před vysoušením připravit, aby to šlo rychleji? Co použít za přípravek, aby mi pak vlasy neplihly – přípravek na zvětšení objemu vlasů, ve spreji, nebo v pěně?
Libor Šula, kadeřník a majitel Salon Šula: Důležité je pořídit si fén na základě doporučení kadeřníka, k němuž chodíte. Ten totiž nejlépe zná kvalitu vašich vlasů. Nabídka fénů je dnes nepřeberná a firmy se předhánějí v marketingových strategiích, jak zákazníka přesvědčit právě o tom svém. Takže zorientovat se není snadné.
Doporučení: Lepší je využít vyšší výkon na kratší dobu vysoušení než drtit vlasy zbytečně dlouho. Iontová technologie je jistě prospěšná v tom, že udrží vlas dlouho hydratovaný, jenomže kadeře mají tendenci plihnout. Pro objem používám osvědčenou kombinaci pěnového tužidla a objemového spreje.
Co je lepší používat pro uhlazení vlasů? Žehličku, nebo foukání přes kulatý kartáč? Jakou žehličku si pořídit, abych si nezničila vlasy?
Oldřich Dobrý, kadeřník a spolumajitel Oskar hair creation: Jednoznačně žehlička. Důležité je, podle jemnosti vlasů, nastavení teploty žehličky: 160 stupňů pro jemné vlasy, 200 stupňů pro vlasy pevné. Vždy je dobré vybrat si profesionální výrobky se speciálním povrchem.
Doporučení: Pokud chcete uhladit vlasy, použijte nejdříve péči antifrizz šampon a kondicionér a vždy sprej s termální ochranou a ideálně krém na uhlazení vlasu.
Pokračování článku a mnoho dalšího naleznete v K&W 05-06.2019…