Také máte tendenci v létě kosmetiku tak trochu šidit? To je dobře. Dejte pleti prázdniny od razantních zákroků, bez kterých se běžně neobejdete. Buďte obezřetné s používáním kosmetických pomocníků kvůli slunci, vedru a na některé si dejte opravdu pozor.
To nejlepší, co může čas dovolených pleti darovat, je klidný spánek, pobyt na zdravém vzduchu a dobrá nálada ze sluníčka u moře nebo v partě u rybníka. Tenhle omlazovací koktejl je nejzdravější. Je ale důležité vědět, čím si můžeme uškodit, jaké kosmetické péči se v tomto období raději vyhnout, abychom po létě vyvázli se „zdravou kůží“.
1. Peelingy – nebezpečné odhalení
Plus • Ovocné kyseliny – salicylová, glykolová, mléčná –, retinol a vitamin C dokážou vyhladit povrch pokožky, zjemnit vrásky a léčit akné. Jejich úkolem je pomáhat pleti s rychlejším olupováním buněk. Záleží na jejich množství v přípravcích, což je většinou vyznačené v procentech na obalu. Všímejte si toho. Pokud není množství jasně uvedeno, v létě k této péči přistupujte obezřetně. Většinou jsou obsaženy v sérech a odličovacích gelech.
Minus • Příliš odhalená pleť, obroušená peelingovými zrníčky a kyselinami, reaguje na sluneční záření podrážděním, nadměrnou a nechtěnou pigmentací. Tahle drsnější péče může podráždit a způsobit pigmentové skvrny.
Řešení • Nechte si jejich vynikající pomoc raději na zimní období, kdy je méně slunečního svitu, nebo jen na noc. Pokud je přece jenom použijete, nevynechejte nikdy ochranný faktor, nejlépe SPF 50+. Pokud pravidelně navštěvujete kosmetičku nebo dermatologa při léčení akné, o této péči se s ní poraďte, ta rozumná by vám ho neměla doporučovat.
2. Krémy vybírejte obezřetně
Plus • Ženy se suchou kůží se bez nich neobejdou ani v létě. Mají méně vlastního mazu a ten je potřeba doplnit, aby se vyhnuly předčasným vráskám a pergamenovému vzhledu.
Minus • Pro mastnější pleť může být takový přípravek v letních dnech pohromou a způsobit nečekaně pupínky i v dospělém věku. V nadměrném množství mazu (a potu) se daří bakteriím jako rybám ve vodě. Olejové složky ucpávají póry a zatěžují pleť, která může vypadat i povadle.
Řešení • Poohlédněte se raději po krémech s lehčím složením, většinou s označením Light. Jsou tekutější s fluidním a gelovým složením. Dokážou stejně intenzivně hydratovat normální i suchou pleť.
3. Snesitelná lehkost make-upu
Plus • I opálená pleť si zaslouží make-up a bude krásnější, když barevně sjednotíte její odstín. Většinou jsou už i obohacené o ochranný faktor a ochrání vás před spálením.
Minus • Make-up s olejovým složením by mohl pleť velmi zatížit. Usadí se v pórech a zvýrazní je. A o to nikdo nestojí. Navíc se budete nepříjemně potit.
Řešení • Pokud běžně používáte těžší a krycí make-up, uložte ho do šuplíku a nechte si ho na zimní období. V létě budou stačit jemné tónovací emulze, BB a CC krémy. Výraznější barevné nedostatky a pupínky zakryjte korektorem.
4. Estetické zákroky? Raději ne!
Plus • Estetická medicína dokáže dnes zázraky a je většinou prováděna odborníky, u kterých není třeba se obávat nepovedeného zákroku. Nemusí se jednat právě o lifting obličeje, ale také o menší zákroky, jako je odstraňování různých výstupků a pih na těle.
Minus • Ačkoliv někteří lékaři doporučují dopřát si nějaké malé úpravy v létě, kdy jsou dovolené a kdy dny volna můžete věnovat nějakému vylepšení, může se stát, že horko, nadměrné pocení a bakterie způsobí, že se jizvy budou špatně hojit. Navíc se následně nesmíte vystavovat slunečnímu záření.
Řešení • Počkejte raději na období s menším slunečním svitem a přívětivějšími teplotami, které se nešplhají k 40 stupňům Celsia.