Strie přicházejí bezbolestně, ale bolestně dlouho trvá, než se jich zbavíme. Možnosti jejich odstranění se sice stále rozšiřují, ale stejně dál platí, že je lepší, když vůbec nevzniknou.
Strie, nebo se jim říká také pajizévky, nevznikají povrchovým poškozením pokožky, ale rozvolněním nebo narušením kolagenových a elastinových vláken ve spodních vrstvách kůže.
Tato vlákna se napínají i při našem růstu, je to ovšem proces pomalý. Jestliže se kůže napne rychle, hrozí jejich popraskání. Může k tomu dojít hlavně při těhotenství, prudkém nabrání váhy, ale například i při intenzivním cvičení. Objevují se hlavně na břiše, bocích nebo na prsou.
Strie nebolí
Nejde o problém zdravotní, ale estetický. Drobné jizvičky nás ze začátku můžou trochu svědit, ale spíš si jich vůbec nevšimneme. Až po čase postřehneme, že nám kůže „popraskala“ a rýsují se na ní červené nebo až tmavě fialové cestičky. Když už není pokožka napnutá, časem vyblednou, stáhnou se a dostanou stříbřitý nádech.
V dnešní době už jsou nastávající matky poučené (těch se problém týká nejvíce) a proti striím zahajují ofenzívu už ve třetím trimestru, kdy se pokožka nejvíc rozpíná. Je to důležité zejména tehdy, když víme, že je měla i naše matka, takže k nim máme dědičný sklon. Tehdy by měly přistoupit k promazávání břicha přípravky, které pomáhají kůži rychleji růst a zvyšují její elasticitu.
Zanedbaly-li jsme prevenci, lze kosmetické produkty k řešení tohoto problému použít i na strie staršího data. Sice se úplně neztratí, ale po opakované aplikaci se zlepší jejich vzhled, nebudou tak hluboké a zbělají. Od věci také není, když si pravidelně postižená místa přejíždíme kosmetickým válečkem (Skinroller nebo Dermaroller).
Světlo, paprsky nebo jehličky?
Jestliže nás výsledek kosmetického řešení neuspokojí a strie jsou pořád viditelné, můžeme vyhledat pomoc na estetické dermatologii. Odborníci nám tu nabídnou např. fototerapii (LED světlo). Velmi dobrý efekt má ošetření laserem (Vbeam, Smoothbeam, GentleYAG, Palomar nebo frakční), který působí na strukturu kůže, prochází do podkoží a téměř úplně jizvičky vyhladí. Po zákroku (podle typu použité technologie) je nutná několikadenní rekonvalescence, protože pokožka je červená a loupe se.
Některé typy laserů navíc vyplní pajizévky novým kolagenem, takže propadlinky úplně zmizí. Stejně pozitivně působí také jejich vyplnění vlastním tukem (odsátým liposukcí z jiné části těla, jde tedy o dvojí vylepšení).
Tyto metody platí na červené strie, ale s bílými si donedávna neporadily. Změnu přinesla technologie mikrojehličkování. Radiofrekvenční přístroj do postiženého místa – předem natřeného znecitlivujícím krémem – velkou rychlostí zapichuje jehličky. Povrch kůže přitom zůstává neporušený. Kolagenní vlákna v podkoží se prohřívají, což má za výsledek, že se kolagen stahuje a probíhá jeho novotvorba. Pajizévky zmizí téměř úplně okamžitě a výsledek se ještě dalších zhruba pět měsíců zlepšuje. Po tomto zákroku je opět třeba počítat s několikadenním hojením.