Hodně lidí je veselých, a stejně se nesmějí. Bojí se totiž ukázat zuby. Proč? Možná se bojí zubaře nebo problémy s chrupem podceňují. Asi je zbytečné dodávat, že je to chyba.
I když návštěva ordinace nebude nikdy patřit k zážitkům, které bychom všichni s nadšením vyhledávali, jisté je, že moderní stomatologie má stále méně společného s kdysi tak často zdůrazňovaným velmi nepříjemným pobytem na zubařském křesle, doprovázeným bolestí a stresem.
Odkládat pravidelné prohlídky se rozhodně nevyplácí. Můžou předejít mnoha problémům, a když už se ukáže, že se nám s chrupem děje něco nežádoucího, péče stomatologa může být daleko snesitelnější a efektivnější, než si myslíme.
Smích prodlužuje život…
… ale hezčí je s dokonalým chrupem. Křivé a nepěkně zabarvené zuby, kazy, citlivé krčky, velké mezery na viditelných místech. Seznam potíží, které na první pohled kazí pěkný vzhled zubů, je velmi dlouhý. A s věkem se bohužel prodlužuje. Naštěstí se ale současně stále zlepšuje i efektivita stomatologických zákroků – i běžné ošetření v ordinacích probíhá jinak než před pár lety. I ty nejnepříjemnější úkony může lékař pomocí nových přístrojů, počítačové techniky a moderních postupů udělat daleko šetrněji: nejen k naší nervové soustavě, ale zejména k chrupu. Projděte si s námi možnosti, které jsou k dispozici.
- Vrtání
Zubního kazu se bez odstranění napadených částí žádný zub nezbaví. Nepříjemnost vrtání se dá už běžně potlačit znecitlivující injekcí, nebojte se o ni lékaře požádat. Do ordinací ale přichází i nová technika, např. bezbolestné vrtání laserem. Mechanická síla vrtačky způsobuje zahřívání a vibrace (a vedle toho ten zvuk!), což vše vnímáme jako velmi nepříjemné a bolestivé. Použití laseru je proto nejvhodnější pro oblasti mimořádně citlivé (zubní krčky, hluboké kazy). Vyhýbat se zubnímu ošetření ze strachu z bolesti je hloupost, která se dřív nebo později rozhodně vymstí.
- Plomby
Nejrozšířenějším typem plomby u nás je amalgám, tedy směs stříbra a rtuti, která vyplní vyvrtaný otvor v zubu. Dnes se od jeho použití už ustupuje a v nepříliš vzdálené budoucnosti se pravděpodobně používat prakticky nebudou. Nejsou sice příliš krásné, ale umí být velmi trvanlivé.
Odvrtaný materiál je ale každopádně potřeba něčím nahradit – nově se místo amalgámu používají kompozitní pryskyřice, keramické plomby nebo celokeramika. K pacientům jsou „esteticky vlídnější“. Barevně splývají s chrupem, opraveného kazu si nikdo nevšimne. Kompozitní výplně nejsou vodivé, dobře se uchytí, nepotřebují být umístěné hluboko, a tak při jejich aplikaci není nutné zasahovat vrtačkou do zdravé zubní tkáně. Zhotovení je ale náročnější a výplně vyžadují důkladnou hygienu ústní dutiny. Krása něco stojí, kompozitní výplně jsou poměrně drahé.
- Keramické fazety
Zuby s léty nemládnou a projevuje se to na jejich vzhledu. To je konstatování, které mnohé pacienty a zejména pacientky v zubní ordinaci tak trochu zaskočí. Povrch zubů se postupně narušuje a vzhledově stále víc trpí. Objevují se i v mládí podceněné nedostatky – zvětšené mezery, nápadnější je i každá nepravidelnost chrupu a tvarové vady.
Pro úpravu na přední ploše zubu se dají využít estetické fazety. Představit si je můžeme tak trochu jako gelové nehty. Tenké plátky z kompozitního materiálu nebo sklokeramiky překryjí přední plošku zubu a vizuálně můžou změnit jeho tvar i barvu. Působí přirozeně a nemění ani po delší době svoji barvu. Před ošetřením se zuby nemusí brousit. Vydrží pět až deset let.
Estetické fazety se můžou využívat i na zakrytí nepříliš pěkných mezer mezi zuby. Aplikace není náročná a probíhá v lokální anestezii. Každá fazeta se připevňuje k přední straně zubu „adhezivním systémem“, což zaručí takřka nemožné odlomení.
- Bělení zubů
Bělostný chrup patří k samozřejmým atributům krásy, většina lidí ale zuby bílé barvy rozhodně nemá. Máme různou barvu očí, pleti nebo vlasů, proč by to se zuby mělo být jinak? Nejčastěji bývají zažloutlé, ale i našedlé nebo skvrnité. Je to dáno sílou vrstvy skloviny, ale i zuboviny. Čím průsvitnější je sklovina, tím jsou zuby zažloutlejší. Nejsvětlejší bývá zub v oblasti řezací hrany, protože je tu přirozeně silnější vrstva skloviny, která se směrem dolů ztenčuje. U krčku je její tloušťka minimální, proto tam bývají zuby tmavší, nažloutlejší. Barvu skloviny ale ovlivní i kouření a konzumace barevných potravin (kávy, červeného vína).
Existuje obrovské množství metod bělení chrupu, mají ale jedno společné – použití různě koncentrovaného peroxidového gelu. Barva zubů se dá změnit několika postupy, od „domácího“ bělení po světelné a laserové bělení. Ne u všech zubů je ale bělení snadné a také vhodné. Rozhodně složitější je vybělit zuby se skvrnami (fluoróza, tzv. tetracyklinové zuby apod.) a zuby s citlivými krčky. Bělení zubů v ordinaci stomatologa spočívá v kontrolované aplikaci intenzivně bělicí látky na zuby. Tato látka proniká do povrchu zubu a chemicky reaguje s usazenými pigmenty, rozkládá je. To vede k odbarvení – tedy zesvětlení zubu.
Domácí bělení má mnoho úskalí. Problémem může být koncentrace bělicího média, bělicí pasty na zuby jej obsahují méně než speciální soupravy k bělení. Použití bělicího gelu může nesprávnou aplikací podráždit dásně a obnažené krčky zubů. Zuby jsou pak citlivější na horké či studené.
- Implantáty
Moderní náhrada chybějícího zubu, bez nutnosti brousit ty okolní (jako při nasazení můstku) je stále oblíbenější napříč generacemi. Aplikace je také daleko dostupnější a umožňuje rekonstruovat úsměv tak, jak by to ještě před pár lety nebylo možné. Problémem už nebývá ani nedostatek kosti na čelisti v daném místě. V takovém případě je možné provést tzv. augmentaci, kdy se zavede materiál podporující novotvorbu kosti. Životnost implantátu není prakticky ničím omezena, ale není absolutní. Hodně záleží na péči, kterou „třetí“ zuby dostanou. Nedokonalá zubní hygiena může vést ke vzniku zánětu, dokonce i k odhojení implantátu, tedy jeho uvolnění z kosti. Naštěstí k tomu dochází poměrně zřídka.
Implantáty je možné použít i jako pomůcky pro ukotvení úplné zubní protézy pomocí „patentek“. Nutnost nahradit zuby protézou se tak sice neodstraní, ale výsledek působí přirozeněji a samozřejmě je i pohodlnější pro svého majitele.
- Dentální hygiena
Dnes již nezbytná součást moderní péče o chrup. Profesionální čištění zubů zahrnuje nejen odstranění zubního kamene, pigmentů nebo mechanické vybělení pískováním. Hygienistka poradí, jak o zuby kvalitně pečovat, aby se dalo dlouhodobě předejít problémům, jako je parodontitida (ta mimochodem není podle stomatologů geneticky vrozená, ale ovlivněná špatnou technikou čištění zubů, v některých rodinách předávanou z generace na generaci), usnadní orientaci v pomůckách pro čištění. (Nezdá se to, ale výběr zubního kartáčku je pro mnoho lidí stále velký oříšek a vybírají si ty nevhodné).
- Rovnátka
Kdo by chtěl mít křivé zuby? Největší zájem o narovnání ne vždy pravidelně rostoucích zubů bývá v pubertě a těsně po ní. Ovšem do ordinací ortodontistů přicházejí i dospělí pacienti, kteří v mládí něco zanedbali a nyní to chtějí dohnat. A proč ne? Možnosti určí odborník na základě vyšetření, většinou existuje i několik variant, které se od sebe liší jak délkou léčby a razantností zákroku, tak samozřejmě i cenou.
Moderní trendy používají nejen viditelná a nesnímatelná rovnátka z drátků a zámečků, ale i další „vychytávky“, které jsou prakticky neviditelné, protože se upevní na zuby zezadu. Metody digitální ortodoncie pracují stále častěji i s chrupem nascanovaným a rovnaným v počítači. Přímo na míru se postupně vytváří řada snímatelných speciálních průhledných fólií na zuby, které se v kratších časových intervalech vyměňují a postavení zubů postupně tvarují podle požadovaného cíle (například systémem Invisalign).