V letních měsících nás čeká spousta různých aktivit, mezi ty nejpříjemnější patří cestování. Abychom si všechno náležitě užili, musíme být v první řadě zdraví. Vybalte si náš kufřík plný rad, jak se případným potížím vyhnout nebo je rychle vyřešit.
Krásné počasí láká k tomu vyrazit nejen k rybníku v tuzemsku, ale také na pláž do více či méně exotické ciziny. Naše tělo ale na změny časových pásem, prostředí či stravy nereaguje vždy pozitivně. Snažte se nečekané situace brát s klidem a nenechte se rozhodit maličkostmi. Všechno má řešení – doma i v zahraničí.
Dovolenkové zažívání
Poznávat cizí kraje a kuchyně je lákavé, ale někdy i velmi chutné jídlo naši střevní mikroflóru zaskočí. Připravte své zažívání na dovolenou preventivně s pomocí kvalitních probiotik. Řada studií dokázala, že zvyšují odolnost našeho organismu. Najdeme je především v zakysaných mléčných výrobcích, jako jsou například jogurty, zákysy, kefíry. Alternativou jsou i probiotika v tabletách. Pak se vám jistě vyhne tzv. cestovatelský průjem.
Co když se spálíte?
Samozřejmostí by mělo být dostatečné používání opalovacích prostředků s vysokým ochranným faktorem. Některé obsahují bambucké máslo nebo kyselinu hyaluronovou přirozeně zlepšující hebkost pokožky, jiné zase antioxidanty, které pomáhají ochraňovat kůži před negativními vlivy slunečního záření.
Ale co když se navzdory tomu stejně spálíte? Použijte dexpanthenol obnovující bariérovou funkci pokožky. Dalšími výbornými hojivými prostředky na spáleniny jsou přípravky s obsahem aloe vera, k léčivům účinně tlumicím svědění a pálení pak patří antihistaminika.
Vyzkoušejte třeba také bílý jogurt (i ten je bohatý na probiotika). Nejenže chladí, ale posiluje i lokální imunitu kůže a urychluje hojení. Na spáleniny pomáhají rovněž obklady z mléka či potření postiženého místa tvarohem.
Hydratační doping
V létě bývá pleť dehydratovaná, a tak se na ní rychleji vytvářejí jemné linky a vrásky. Vyplatí se jí proto dopřát doping v podobě dostatečné hydratace. Skvělou práci odvedou především pleťové krémy s kyselinou hyaluronovou – látkou tělu vlastní, která je za hydrataci pleti přímo zodpovědná – , stejně jako s vitaminem E, ten pleť navíc zregeneruje. Ideální jsou pak takové produkty, které obě tyto složky kombinují.
Jak vyplavit škodlivé bakterie
Vyplatí se nepodcenit varovné signály svého těla: časté nutkání na močení, mnohdy doprovázené pálením a řezáním a značně nepříjemnými pocity v podbřišku. Pokud už jste jednou měly tu čest, pak rozhodně víte, která bije – jde o problémy s močovými cestami. Jak šetrně a efektivně zasáhnout? Zelenou mají močopudné potraviny.
Čím více jich zařadíte do svého jídelníčku, tím lépe podpoříte vyplavování škodlivých bakterií. Výborná je petržel, syrová okurka, meloun či řepa. Heřmánek, řapík či zlatobýl jsou chutné byliny pro přípravu čaje, jejichž blahodárné účinky znaly už naše babičky. Vyvarujte se cukru ve stravě, mění totiž pH těla i moči na kyselejší, v němž se daří nepřátelským bakteriím.
A nezapomínejte pít – dostatkem tekutin jednoduše podpoříte odplavení škodlivých bakterií z těla. A také se vyvarujte prochladnutí. Infekce močových cest sice nejsou způsobeny nastydnutím, ale kombinace oslabené imunity a prochladnutí jim rozhodně neprospívá. Vhodné spodní prádlo je bavlněné a nepříliš těsné, kalhotky typu tanga odložte na příhodnější dobu, i ony totiž můžou napomáhat nežádoucím bakteriím v tom, aby se dostaly do močových cest.
Intimní problémy
Mezi nežádoucí průvodce na cestách patří vaginální kvasinkové infekce. Kvasinky s námi žijí od nepaměti a najdeme je všude. Dokud je vše v rovnováze, není problém, ale když se začnou množit víc, je zle! Teplo, vlhko, mokré plavky, koupaliště a další krásy léta jim maximálně vyhovují. Nastoupit pak musí antibiotika, možná je i další léčba: antimykotika, vaginální čípky, krémy, masti nebo výplachy. Důležitá je také správná životospráva, nepřehánět to se sladkostmi a sladkými nápoji, pravidelně konzumovat fermentovanou zeleninu a houby, jako je např. hlíva ústřičná.
Jak zvládnout dlouhé lety?
Cestování letadlem zkracuje vzdálenosti a prodlužuje volný čas. Má ale i svá úskalí. Mezi ty nejčastější patří oteklé nohy, bolesti svalů nebo pískání v uších. Svalové problémy vyřeší krční polštářek pro podporu hlavy, předejde se tak zablokování krční páteře. Dobře poslouží také kompresní podkolenky a cviky, které se dělají vsedě (natahování špiček a protahování pat. Pokud je to možné, měl by se člověk alespoň jednou za hodinu postavit a projít v uličce. Důležitý je i dostatečný pitný režim.
Pokračování článku a mnoho dalšího naleznete v K&W 07-08.2019…