V létě nasadíme volnější rytmus, a i když právě nejsme na dovolené, užíváme si teplých odpolední a relaxujeme. Zatímco psychika je na tom i díky slunci líp, kůže zažívá nejnáročnější období.
Vyšisované vlasy jsou tou nejmenší (mnohdy i půvabnou) „škodou“, které léto napáchalo. Sluncem a větrem vysušenou pokožku není rovněž tak těžké různými regeneračními hydratačními maskami a zábaly vrátit do normálu. Ruce a nohy dají manikérka a pedikérka do pořádku během jedné návštěvy, možná prodloužené o parafinový zábal nebo o domácí péči – třeba noc strávenou v ponožkách s vrstvou krému na chodidlech. Nejvážnějším a nejtrvalejším „letním poškozením“ jsou ovšem pigmentové skvrny.
Skvrny let minulých
Hnědým skvrnám, které se objevují na tváři, na hřbetech rukou, v dekoltu i jinde se lidově říká stařecké. Objevují se častěji u seniorů, ale můžeme je vidět také na lidech „v nejlepším věku“, dokonce i mladých.
Drobné, ploché a tmavé oblasti pokožky, světlehnědé až černé barvy jsou nejčastěji reakcí kůže na slunce. Odborníci hovoří o hyperpigmentaci. Její příčinou je zvýšená produkce melaninu – přírodního pigmentu, díky kterému získává pokožka své zbarvení. Melanin působí jako přirozená ochrana pokožky proti slunečnímu záření. Nadměrné vystavování slunci zvyšuje množství melaninu, který pokožka „vyrábí“, a vznikají na ní malé i větší „fleky“. Ženy jsou vznikem pigmentových skvrn postiženy častěji než muži, ale víc než pohlaví hraje roli fototyp člověka (barva kůže, vlasů a očí) a věk. Kůže si totiž „pamatuje“ a za přílišné opalování se může „odměnit“ klidně až za několik let.
Zázraky na počkání se nekonají
Hyperpigmentace – tedy skvrna na kůži, která nijak nevystupuje, není plastická, nemění svůj tvar ani zabarvení, je pravděpodobně jen kosmetický problém. „Na pigmentové skvrny v povrchových vrstvách kůže dobře pomáhá lékařská kosmetika. Co se týče složení, vybírejte si přípravky bohaté nejlépe na extrakt z hroznových jader, výtažky z alpských rostlin, lékořici a vitaminy E i C: „éčko“ je skvělý antioxidant a „céčko“ má prokázané bělicí účinky.
Produkty používejte vždy pouze z jedné řady a od jedné kosmetické značky. Od kosmetiky ale nečekejte zázraky na počkání. Účinek produktů hodnoťte nejdříve po třech měsících jejich každodenní aplikace,“ radí MUDr. Katarína Třísková, korektivní dermatoložka z MEDICOM Clinic.
V péči odborníků
Do kosmetického salonu nebo ke své kosmetičce můžete zajít na chemický peeling. Spočívá v aplikování chemického roztoku (například AHA kyselin), který umožňuje exfoliaci pleti. Následně dochází ke stimulaci růstu nových kožních buněk. Chemický peeling pomáhá na pigmentové skvrny, které se vyskytují v povrchových vrstvách kůže.
Ošetření netrvá dlouho a je vhodné pro všechny typy pokožky. „Mám zkušenost, že nejlépe na chemický peeling reagují klientky s mastnou pletí. Doplňuji ho následnou masáží, která ještě prohloubí omlazující účinky této péče,“ říká kosmetička Štěpánka Jansová z Prahy.
Na pigmentace ve středních a hlubších vrstvách kůže už ale chemický peeling obvykle nestačí. „V těchto případech se vyplatí vsadit spíš na ošetření na estetické klinice tzv. intenzivním pulzním světlem známým pod zkratkou IPL,“ vysvětluje MUDr. Katarína Třísková.
„To dokáže rozstřelit pigment, který se zhruba do týdne z pleti odloupne. Pulzní světlo zároveň prohřívá kolagenní vlákna v horní části kůže. Poškozená vlákna se smrští a nastartuje se jejich obnova. Při ošetření se proto zároveň omlazuje pleť.“
Pro větší účinek je možné spojit obě metody. Při proceduře nazývané Biored peel se nejdříve nanáší na ošetřovanou oblast chemický peeling, ve druhé fázi se pak lokalita ošetřuje speciálním světlolomným gelem, přes který se ošetřuje právě intenzivním pulzním světlem. Koncovka přístroje IPL vyzařuje silné světlo, které se na povrchu kůže proměňuje v teplo – to odstraňuje pigment, zatahuje jemné kapiláry a obnovuje kolagenní vlákna.
Hyperpigmentace se ráda vrací
Tyto sofistikované metody, dokonce ani laserové ošetření, které je posledním krokem estetické medicíny k odstranění nevzhledných hnědých skvrn, však nezaručí, že hyperpigmentace znovu nevznikne.
„Smiřte se s tím, že pokud se na vaší pleti pigmentové skvrny jednou objevily, budou se na ni rády vracet. Je proto velmi důležité chránit svou pleť vysokým UV faktorem neustále, nejen v průběhu léta, ale celoročně. I když se vám zdá, že slunce na podzim a v zimě nesvítí, je schované za mraky, nenechte se zmýlit. I tak totiž může k návratu tmavých skvrn na pokožce hravě přispět,“ varuje doktorka Třísková.
Když jde o zdraví
Kosmetický problém se lehce změní ve vážný zdravotní, pokud znaménko na kůži zasahuje do jejích hlubších vrstev. Za riziková lze označit všechna nově vzniklá znaménka a ložiska hnědé barvy velikosti nad šest milimetrů v průměru. Proto je kůži vhodné prohlížet nejen po návratu z prázdnin, ale aspoň jednou měsíčně. Samovyšetření není nic složitého a vyplatí se mu pár minut pravidelně věnovat. Stanovte si jeden den v měsíci, kdy si pokožku celého těla prohlédnete a prohmatáte.
Návod na „sebediagnostiku“ poskytuje zkratka ABCDE (z anglických slov Asymmetry (asymetrie), Border (ohraničení), Color (barva), Diameter (průměr) a Evolution (vývoj). Při prohlížení si proto všímejte tvaru, barvy, průměru a dávejte pozor, jestli se znaménko nemění. Neváhejte vyhledat dermatologa, jestliže nějakou změnu zaznamenáte nebo vás znaménko začne svědit, krvácet apod.
„Pokud má člověk znamének mnoho, na kontroly sám nestačí – je třeba je zdokumentovat elektronicky celotělovou fotografií a vyhodnotit je digitálním dermatoskopem,“ doporučuje Prof. MUDr. Jana Hercogová, CSc., MHA, zakladatelka a přednostka Dermatologie prof. Hercogové – Kliniky preventivní dermatologie, s. r. o. Přijít k dermatologovi včas mnohonásobně zvyšuje šance na úplné uzdravení.