S příchodem teplých dnů se krátí nejen sukně, ale také rukávy. A do nich je zapotřebí mít v co nejlepší kondici ruce i paže. Od konečků prstů až po ramena.
Nehty přitahují pozornost k rukám jako první. A to jak v pozitivním, tak v tom negativním smyslu. Žena s oprýskaným lakem či dokonce špínou pod ulámanými nehty bude působit vždy jako šmudla, i kdyby na sobě měla sebeexkluzivnější model.
Naopak dáma s upravenými nehty nasbírá body na stupnici půvabu. Víte, že dokonalé nehty dokážou psychologicky zapůsobit tak, že své nositelce dokonce uberou kila? Přeneseně jde vlastně o úsměv na rukou.
Nehty: manikúra + lak
Péči začněte ošetřením nehtů a rukou výživným zábalem. Pak pokračujte manikúrou, doma nebo v salonu. Jak na domácí manikúru? Nejdříve ponořte ruce do vlažné lázně, například s heřmánkem a jogurtem. Poté ruce osušte a věnujte se nehtům. Zatlačte pomerančovým dřívkem kůžičku – žádné odstřihování. Nejenže hrozí poranění nehtového lůžka, ale začaly by se vám tvořit záděry. Poté pilníčkem upravte tvar nehtů.
Dlouhé drápy vyšly z módy, v kurzu jsou kratší nehty upravené do rovna nebo mírných obloučků. Tvar by měl vypadat hodně přirozeně. Francouzská manikúra či rudá klasika se stále drží v popředí pozornosti. Ani s lakem v tělové barvě nešlápnete vedle. Často se také setkáváme s jedním nehtem v jiné barvě, než mají ostatní.
Co se ale stalo opravdovým hitem roku 2020? Je to bonbónková manikúra „skittles manicure“. Při ní budou nehty vypadat, jako byste ruce právě vyndala z pytlíčku s lentilkami. Každý nehet může mít jinou pastelovou barvu a dohromady ladí v duhové harmonii. Dodržujte však zásadní pravidlo: barvy laků musí být ze stejné kategorie, např. pastelové bez perleti, mléčně pastelové nebo metalické.
Hřbety rukou
Právě hřbety prozradí, jak se rukám dlouhodobě věnujete. Měly by být pravidelně ošetřovány zábaly a krémy, které pokožce dodají vláhu a výživu. Používejte také kvalitní mýdlo s optimálním pH. Čemu se naopak vyhnout? Především saponátům. Ty na ruce číhají nejen při úklidu (používáte rukavice, že?), ale také například na veřejných toaletách. Tam si raději ruce myjte jen čistou vodou, v nádobce na mýdlo se může skrývat laciný dryák. Spíš mějte stále u sebe v kabelce lahvičku s dezinfekcí nebo vlhčené dezinfekční ubrousky. K příčinám předčasného stárnutí kůže na rukou se přiřazuje také nedostatečná fotoprotekce, dokonce se na něm podílí velmi výrazným dílem.
„Kůže na rukou je velmi jemná a křehká, má tendenci rychle stárnout, proto bychom o ni měli pravidelně pečovat regeneračními krémy a zajistit tak pokožce dostatečnou hydrataci a výživu,“ radí MUDr. Iva Obstová, korektivní dermatoložka z MEDICOM Clinic. „Ze složek, které v krémech na ruce hledat, doporučuji například vitamin E, který má zklidňující a regenerační efekt. Skvělý účinek má také vitamin C, jenž přispívá k sjednocení barvy pleti a slouží i jako prevence tvorby slunečních pigmentových skvrn.“
Co platí na pigmentaci
Nehezké hnědé fleky, nepěkně nazývané stařecké skvrny, nás trápí o to víc, že hřbety rukou máme neustále na očích. Stávají se tak často nejen estetickým, ale i psychickým problémem. Existuje na tyto potíže nějaký zmizík? „Oba druhy mají podobu drobných hnědých flíčků, ale zatímco ty sluneční zapříčiňuje především nedostatečná ochrana před UV zářením, stařecké skvrny zaviní obvykle genetika nebo hormonální změny, například v době menopauzy,“ konstatuje dermatoložka. „Při odstraňování pigmentových skvrn od slunce se osvědčuje zejména chemický peeling, intenzivní pulzní světlo nebo frakční radiofrekvence. Stařecké skvrny lze řešit také laserem Quanta-plus,“ doporučuje ošetření doktorka Iva Obstová.
Dalším řešením je chemický peeling. Jedná se o neinvazivní metodu, která omlazuje, regeneruje, barevně sjednocuje a rozjasňuje pleť. Ošetření si umí poradit s jemnými vráskami a odstraní také pigmentové skvrny. Je vhodné pro všechny typy pleti. Mezi partie, pro které může být chemický peeling indikován, hřbety rukou rozhodně patří. Chemický peeling nebolí, spíš jen lehce štípe. Už delší dobu se nepoužívají agresivní směsi, které zasahovaly příliš do hloubky a vedly k tvorbě strupů. Ošetření trvá pouze několik minut. Aplikuje se při něm peelingová směs různých látek – nejčastěji hydroxykyselin. Lékař nanese směs štětečkem na kůži a povrchová vrstva se následně díky chemickým látkám odloupne. Odloučené buňky se pak nahrazují novými. Pleť proto dostává bezprostředně po zákroku lepší vzhled.
Pomoct může také intenzivní pulzní světlo. Rozstřelí pigment, zatáhne žilky a prohřeje povrchové vrstvy kůže. Vytvoří tak podmínky pro tvorbu nového kolagenu a celkově omladí pleť. Ošetření je neinvazivní – to znamená, že laserové světlo působí jen na povrchu kůže. Ošetřované místo se velmi rychle zhojí – bez toho, aby se na kůži tvořily puchýřky.
Jinou možnost nabízí ošetření frakčním CO2 laserem; teplem laserových paprsků se pokožka prohřeje a obnoví se v ní tvorba kolagenu, látky zodpovědné za elasticitu pokožky. Ta se proto krásně vypne a díky účinkům laseru z ní vymizí i drobné nedokonalosti. Ošetření trvá zhruba půl hodiny, podle velikosti ošetřované lokality. Při proceduře dopadá laserový paprsek na kůži v mikrobodech, které na pokožce vytvářejí jakousi mřížku. Postupně dochází i k odpaření drobných nerovností na kůži. Kvůli teplu z laserového paprsku může pokožka pálit. Proto se před zákrokem aplikuje anestetický krém. Výsledný efekt se projeví v plné míře přibližně za šest týdnů.
Nedostatečná hydratace
Druhým problémem hřbetů rukou je pak nedostatečná hydratace pokožky, která urychluje stárnutí kůže, ta se stává se vrásčitou, křehkou. Hřbetům rukou je proto kromě pravidelné kosmetické péče vhodné čas od času dopřát i hloubkovou hydrataci, tzv. mezoterapii, mikrojehličkování, kdy se při ošetření do podkoží aplikuje směs cenných látek a vitaminů v čele s kyselinou hyaluronovou. Jedná se o ambulantní ošetření, které není nijak zvlášť bolestivé. Necelou hodinu před jeho začátkem lze na kůži aplikovat znecitlivující krém s anestetikem.