Už dávno jste vyrostli z dětských střevíčků, ale vaše zuby zůstaly křivé? Toužíte se smát, aniž byste zakrývali ústa rukou, ale neodvážíte se? Neviditelná rovnátka vše napraví.
Zuby se můžou zkřivit i v průběhu života, ať už následkem úrazu, nebo po vytržení zubu moudrosti. Špatně se pak čistí, kartáček se nedostane, kam by měl. Z toho vzniká řada obtíží – a nejen estetických. Od zubního kazu přes zánět čelisti až po parodontózu. Kvůli zubům můžete trpět bolestmi hlavy nebo uší. Pokud vaše zuby „nelícují“, nedokonale rozkoušete potravu a přivodíte si trávicí potíže. „Nerovné zuby někdy způsobí poškození dalších zubů, které vytlačují ven. Tyto zuby jsou náchylnější k poranění, odštípnutí nebo zlomení. Dalším negativním důsledkem křivých zubů je jejich opotřebení. „Některé se opotřebují rychleji, protože musí zkrátka víc kousat a používáme je častěji,“ vysvětluje zubní lékařka Kateryna Mourati z pražské kliniky Dental Office.
Pro kvalitnější život
Rovnátka v ústech dospělých dnes už nikoho nepřekvapí. V průběhu posledních deseti let stoupl počet lidí, kteří se pro ně rozhodli, až o 30 procent a nejsou už jen doménou u dětí. Vyvíjejí na zuby tlak, ale ten je pouze dočasný a zdaleka ne tak ochromující jako zdravotní problémy vycházející ze ztížené hygieny a následků. Navíc, pokud budete v budoucnu potřebovat dentální implantáty, vaše vlastní zuby musí být pro jejich přijetí rovné. Podle Americké ortodontické asociace si dokonce rovnátka pořizuje stále více seniorů, protože jim umožňují žít kvalitnější život i v důchodu.
Pokrok v medicíně se nezastavil ani před rovnátky. Jsou lehčí, menší, efektivnější, vyrobená z neviditelných materiálů. Doba potřebná k jejich nošení se zkracuje na několik měsíců. „Dřív všechna ,cool děcka‘ nosila rovnátka s barevnými gumičkami. Teď je poptávka po tom, aby rovnátka byla co nejméně viditelná, ideálně vůbec,“ popisuje doktorka Mourati, která pracuje s neviditelnými rovnátky od Beyli Dental.
Současné „rovnací“ trendy
Největším vědeckým přínosem současné ortodoncie je digitální plánování léčby, kdy se žádané postavení zubů a čelistí připravuje v počítači. Na potřeby pacientů, kteří preferují co nejkratší léčbu s co nejméně viditelnými rovnátky, odpovídají estetické snímací foliové aparáty. Zkoumají se také postupy urychlující pohyb zubů, které přispívají k rovnání. Světlo, vibrace, malé i velké chirurgické zásahy v okolí rovnaných zubů, to vše může mít pozitivní vliv na látkovou výměnu v kostech, působící na rychlost posunu zubů. U foliových aparátů by tak byla možná jejich dřívější výměna za další v pořadí a u fixních aparátů častější kontroly i dřívější výměna součástek za aktivnější.
„Na základě vyšetření ortodontista navrhne pacientovi fixní nebo snímatelné aparáty, snímací foliové systémy, tedy moderní snímatelná rovnátka, atypické postupy a pomůcky,“ vysvětluje ortodontista MUDr. Jiří Petr, člen České ortodontické společnosti, Evropské ortodontické společnosti a Světové ortodontické asociace, a dodává: „Překážkou ortodontické léčby může být nedostatečná hygiena. Pokud nejsou zuby čisté a dásně zdravé, zuby se při léčbě pohybují pomaleji, víc to bolí a může tím dojít i k poškození zubů a okolních tkání. Pacientům, kteří si nedokáží správně vyčistit zuby, se proto rovnátka nenasazují.“
Spolupráce je nutná
Současná ortodoncie se neobejde bez interdisciplinární spolupráce, zejména s praktickými či dětskými zubními lékaři, ale i s čelistními chirurgy, ORL specialisty, logopedy a dalšími. Například pro úspěšné rovnání zubů je třeba odstranit dočasné nebo stálé zuby, což provede dětský nebo praktický zubní lékař. Pokud je třeba nahradit chybějící zub, ale křivé okolní zuby tuto náhradu znemožňují, zavede implantolog po rovnání zubů zubní implantát. Když má vada skeletální charakter neboli nejsou jen křivé zuby, ale i nesprávně postavené či veliké čelisti, je potřeba spolupráce čelistního chirurga.
Pokud už máte rovnátka, je nutné chodit na dentální hygienu častěji. Je potřeba odborně odstranit nově vzniklý zubní kámen, zuby vyleštit a odnést si rady pro domácí péči. „Poradíme s čištěním zubů kolem rovnátek, která reagují na nově vzniklé situace v ústech,“ říká dentální hygienistka Zuzana Chmelařová, DiS.
Na hovězím steaku si pochutnáte se snímatelným foliovým systémem jen tehdy, když ho sejmete. Při pojídání sladkostí a nápojů se zvyšuje riziko zubního kazu, zejména když si hned dobře nevyčistíte zuby (a také léčebné folie). U folií navíc hrozí jejich zbarvení, především kávou, čajem, červeným vínem, barevnými ovocnými šťávami. Před pitím takových nápojů je proto praktičtější folie sejmout. Nejlepší je dopřát si raději čistou vodu.
3D tisk v ortodoncii
Každá ortodontická léčba má dvě fáze: aktivní léčbu (vlastní rovnání) a retenci (stabilizace výsledku). K té se používají jednak fixní drátky upevněné na vnitřní straně zejména předních zubů, jednak snímatelné přístroje na noc. První fáze trvá zhruba šest měsíců až tři roky, druhá několik let.
V budoucnu by mělo být standardem digitální snímání chrupu a 3D zobrazení tvrdých tkání (přesná informace o poloze kořenů zubů v kosti, absolutně bezpečné vyšetření), 3D zobrazení obličeje a faciální plánování ortodontické léčby (plánování obličejových proporcí jako součást plánování léčby nepravidelností zubů a čelistí), 3D tisk individuálních ortodontických aparátů. Ortodontisté očekávají rovněž monitoring průběhu a výsledku léčby, takzvaně digitální selfmonitoring, kdy podle určitých záznamů a výstupů zhotovených samotným pacientem nebo pořízených přímo léčebnou technikou lze na dálku kontrolovat průběh léčby.