Prošli jste nemocí COVID-19 a nyní řešíte, jak své plíce posílit? Mít je v optimálním stavu je ale důležité pro všechny. Jen tak se dokážeme vypořádat s každodenními či nenadálými civilizačními vlivy jako smog, alergeny, viry či bakterie.
Dokud všechno funguje, jak má, tak si toho, že dýcháme, zpravidla vůbec nevšímáme. Zneklidníme, když se setkáme s překážkami. Je proto vhodné o své dýchací ústrojí pečovat už v době „klidu“, abychom problémy dokázali překonat, nebo jim dokonce pomohli předejít.
Kde jinde by s touto péčí měli mít zkušenosti než v lázních zaměřených na léčbu onemocnění dýchacích cest.
„Právě v době pandemie koronaviru se například obecně doporučuje kloktání solných roztoků jako dezinfekce dutiny ústní, a vhodné je i pravidelné prolévání nosu, k čemuž je ideální například luhačovická Vincentka, která je běžně dostupná, protože má jako jediný pramen povolení k lahvování,“ konstatuje primářka luhačovických dětských léčeben MUDr. Jana Rydlová. „V lázeňství se využívá především pro svůj mukolytický účinek, díky němuž usnadňuje odkašlávání, ale také pro protizánětlivý účinek, snižování dráždivosti sliznic horních a dolních dýchacích cest nebo napomáhání zvlhčení jejich slizničních povrchů.“
Stejně prospěšná je inhalace, kterou si můžeme připravit i doma. „Inhalace minerálními vodami typu Vincentky lze provádět také prostřednictvím domácích inhalačních přístrojů,“ doporučuje MUDr. Jiří Hnátek, hlavní lékař léčeben pro dospělé společnosti Lázně Luhačovice, a. s.
Správný dech – půl zdraví
A co ještě může pomoct? Dechová cvičení! Sestav a cviků v rámci dechové fyzioterapie a rehabilitace existuje celá řada. V odborném prostředí z nich fyzioterapeut podle situace zvolí nejvhodnější postup na míru tomu, s kým pracuje a s jakým onemocněním mu má pomoct, a to samozřejmě na základě předchozí léčby a doporučení lékaře. Praktikovat je můžeme ale každý den i v domácím prostředí. „Cviky mají totiž určité společné principy provedení – například jejich nezbytným základem je správné držení těla a nácvik břišního dýchání,“ vysvětluje doktor Hnátek.
A jak tedy na to? „Plynulý nádech by měl vycházet z kontrolovaného vyklenutí břicha, které je následováno rozšířením hrudníku při maximálním nádechu. Poté následuje pasivní výdech, přičemž se vše provádí se zavřenými ústy, a to v leže nebo vzpřímeném sedu. Ruce jsou přitom opřeny v bok pod okrajem dolních žeber, palce směřují dozadu, ostatní prsty vpřed. Svaly v oblasti ramenních pletenců musí být po celou dobu nádechu relaxované. Toto cvičení kromě zlepšení plicních funkcí zlepšuje například také vykašlávání,“ dodává pan primář.
Nejlepší prevence? Chůze a dobrá nálada!
Severská chůze s hůlkami, jízda na kole, plavání i rychlá chůze… To jsou namátkou příklady aktivit, které – i když se zdají na první pohled samozřejmé – patří mezi účinné rehabilitační cvičení a při posilování plic hrají významnou úlohu. „Vytrvalostní trénink a respirační fyzioterapie jsou v tomto ohledu velmi důležité, protože zlepšují nejen funkce dýchacího ústrojí, ale jsou prospěšné i pro celkovou tělesnou výkonnost a odolnost,“ říká MUDr. Hnátek.