V našem životě se změnilo mnohé, jinak tomu není ani v případě kosmetických salonů. Jak bude vypadat jejich provoz? Na naše otázky odpověděla Marcela Baldas, která se více než dvacet let věnuje odborné kosmetologii.
Paní Baldas už téměř deset let u nás a na Slovensku školí kosmetičky ve fyziologickém přístupu při péči o pleť, který vychází z bioceutického konceptu značky NATINUEL.
Změnila se pleť a požadavky návštěvníků salonů?
Ano, ať už nošením roušek, kdy se někomu zhoršila pleť mechanickým drážděním, reakcí na materiál, nebo zafungoval stres a zvýšené používání chemických dezinfekcí, mnoho lidí ji má právě teď zcitlivělou a trpí také nečistotami. Dobrou zprávou je, že už během vynucené pauzy se hodně odborníků z oblasti bioceutik zabývalo řešením těchto problémů a na základě poptávky jsme začali školit kosmetičky.
Co si myslíte, že ovlivní nákupy kosmetiky v nejbližší době?
Doufám, že nákupy budou promyšlenější z hlediska množství a víc bude rozhodovat kvalita. Jsem přesvědčena, že po krátkém období, kdy se budou řešit problémy související třeba i s přehnaným dezinfikováním, se vrátíme k anti-agingovým procedurám. Máme spoustu novinek, nestihli jsme je uvést do praxe. Teď řešíme spíše citlivé pleti, které musíme stabilizovat. Je totiž rozdíl mezi dodržováním hygieny a přehnaným používání chemie v domácnosti.
Nebojí se klientky navštěvovat kosmetické salony?
Postupy pro bezpečnost návštěvy kosmetických salonů jsme upravili tak, aby odpovídaly zvýšené bezpečnostní úrovni, ale nebylo ohroženo zdraví opečovávaných žen ani kosmetiček. Na kosmetickém trhu se určitě objeví hodně novinek, aby se posílila oslabená světová ekonomika. Ne každá novinka ale bude opravdu novinkou, i proto je dobré mít k ruce odborníka, kterému důvěřuji, což může být právě vaše kosmetička.
Je tedy lepší dávat přednost tradičním výrobcům kosmetiky před novinkami po koronavirové pandemii?
Doporučuji používat kosmetiku a doplňky stravy evropského původu. Oproti jiným trhům, ale třeba i americkým produktům, které musí splňovat americkou normu, je evropská norma pro výrobu kosmetiky a doplňků stravy mnohem přísnější. Nedoporučuji nakupovat kosmetiku nebo doplňky stravy přes e-shopy s dovozem ze zemí mimo EU, tam nemáte jistotu o postupech výroby. Navíc produkt z e-shopu není cílená péče pro váš typ pleti. Je to komerční produkt, který musí vyhovovat většině. Navíc vám ho může prodat kdokoliv, tedy i odborník na úplně jiné záležitosti než ty související s péčí o pleť.
Jaký produkt si mají pořizovat zájemci o kvalitní, cílenou kosmetiku – oproti běžným produktům v obchodech? Je to sérum, nebo krém?
Ani jedno, je to jednoznačně produkt na šetrné, ale důkladné čištění pleti.
Proč je to nejdůležitější?
Je to obrana proti nečistotám, které pleti škodí. Čištění posiluje přirozené funkce pleti, mezi které patří i obranyschopnost. To je velice významná část výzkumu, kdy se zkoumá právě spolupůsobení vitaminů a látek eliminujících volné radikály, které nám pleť ničí a zároveň ji posilují, aby se lépe bránila. Při čištění pleti doporučuji nepoužívat produkty se sulfáty. Ty se používají, aby produkt pěkně pěnil, narušují ale přitom chemické složení kůže a ta časem chřadne. Obsahovat by neměly ani alkohol. Pokožku vysuší a můžete mít mylný pocit, že se něco zlepšilo, obzvlášť pokud máte mastnou pleť. Důležité je tedy vnímat očistu pleti ve dvou základních krocích. Jako první je rozpustit a odstranit líčení. Vhodné jsou k tomu odličovací mléka.
A který je ten druhý?
Druhý krok v rituálu čištění pleti je zásadní pro zdraví pleti a její mladistvý vzhled. Parametrů, tedy důležitých věcí, které bychom měli sledovat a které hovoří pro kvalitní produkt, je více. Měl by mít nižší pH, než je pH kůže. Místo pleťové vody hledejte spíše mycí mléka nebo gely, které se odmývají vodou. Cena produktu se bude odvíjet od jeho provedení. Biotechnologický produkt je dražší, ale také účinnější. Při rozhodování hledejte v historii produktu: biotechnologickým produktem se nestane produkt ze dne na den, to se spíše snaží prodejce zaujmout v zájmu zachování prodeje.
Biotechnologický produkt je většinou vyráběn synteticky, není tedy důvod se bát takto vyráběných produktů?
U Natinuelu používáme rádi výrok první ženy, která mohla pracovat s vědci a dostala i Nobelovu cenu – Marie Curie. Už na počátku minulého století říkala: „Není třeba se bát, je třeba pochopit.“ Kosmetičky pracující s bioceutiky znají už roky pozitivní efekt bioceutické péče na pleť, ale mimo to umí ty největší mýty a nepravdy vysvětlit. Vzdělávají se a ověřují si to, co je učíme teoreticky, i v praxi.