Nesnesitelná tupá tlaková nebo svíravá bolest na temeni, ve spáncích, v čele, kterou provází až pocit pálení a zvýšené napětí svalů šíjových a v oblasti lebky. Záchvaty, které trvají minuty až dny. Tak probíhá tenzní bolest hlavy. Postižený ale často slyší: „Máš migrénu? Tak to tě jenom bolí hlava, nebo ne?“
Lidem, kteří znají jen klasickou bolest hlavy, se těžko vysvětluje, jak moc odlišnou bolest pociťují migrenici. Migréna se od běžné bolesti hlavy odlišuje celou řadou dalších příznaků, které dokážou pacienta při akutním migrenózním stavu komplexně ochromit a vyřadit ze života.
Čekání na záchvat
U každého pacienta může mít ataka migrény jiný průběh a její trvání se pohybuje mezi 4 a 72 hodinami. Projevuje se jednostrannou nebo pulzující bolestí hlavy, často doprovázenou žaludeční nevolností a zvracením, přecitlivělostí na světlo, pachy a hluk, pocením, extrémní únavou až depresivními stavy. Výjimkou není ani zimnice, návaly horka, průjem a mžitky před očima.
Jak ale popisují postižení, strašná není jenom bolest samá, ale i čekání na záchvat, kteří mnozí poznají podle tzv. aury ohlašující příchod migrény. Fáze aury je charakteristická výpadky vidění v části zorného pole, poruchou citlivosti, jiskřením, zhoršenou schopností mluvit a omezenou hybností končetin. Poté nastupují klasické příznaky migrény, které vyřazují pacienta z běžných denních činností. A dopředu nejde odhadnout, kdy se ataka migrény objeví. Mnozí pacienti jich mívají i dvacet za měsíc, takže nikdy neví, kdy jim překazí plány.
Ženy trápí 3x častěji
Ačkoli je migréna třetím nejběžnějším onemocněním na světě, lidé mnohdy o tomto problému často nemluví s lékařem. Obávají se, že jim stejně nepomůže. Raději polykají léky proti bolesti. „Volně prodejná analgetika nejsou řešením,“ konstatuje MUDr. David Doležil, Ph.D., MBA, předseda Společnosti pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy a neurolog z Headache Centra Praha. „Každý pacient by měl začít u svého praktického lékaře, s nímž svůj problém zkonzultuje, a ten ho následně podle závažnosti onemocnění doporučí na specializované neurologické pracoviště.“
Nejedná se přitom o žádný nevýznamný problém: tenzní bolest hlavy postihne někdy během života až osmdesát procent lidí – muže, ale hlavně ženy (až třikrát častěji). V některých rodinách se migréna vyskytuje po několik generací v širokém příbuzenstvu (až 70 %). „Nejčastější příčinou jsou psychické faktory, jako je například stres, přepracování či nedostatek spánku a odpočinku, nedostatečný příjem vody, ale také hormonální změny, tedy kolísání estrogenu, a dietní chyby,“ vysvětluje MUDr. Marek Hakl, primář Kliniky algeziologie a preventivní péče Medicinecare v Brně.