Kdo by netoužil po krásném a dokonalém úsměvu? Ten závisí v první řadě na zdravém chrupu a dásních, čehož dosáhneme pouze důslednou každodenní péčí. Jak na to správně a jaké možnosti nabízí současná medicína?
Kvalita a kazivost zubů nejsou dány geneticky, jak se mnoho lidí mylně domnívá. „Zubní kaz je totiž onemocnění, které způsobují bakterie nacházející se v plaku na povrchu zubu. Ty se vznikem zubního kazu souvisejí mnohem víc než vaše geny. Dědičné v rodině jsou však často návyky, ať už stravovací, nebo ty spojené s péčí o dutinu ústní,“ zdůrazňuje dentální hygienistka Petra Křížová.
Co možná nevíte o zubním kazu
Víte, že zubní kaz má skoro 80 % Čechů? Ačkoli se jeho tvorbě dá snadno preventivními opatřeními vyhnout, potýkají se s ním téměř všichni lidé. Hlavní příčinou jsou špatně udržované zuby a nedostatečná péče o ně. Na správně ošetřovaném zubu se totiž nemůže kaz vytvořit. Spouštěčem jeho vzniku je mimo jiné zubní plak, který obsahuje stovky milionů bakterií a lze ho odstranit pouze mechanickým čištěním.
Při zubním kazu dochází k poškození tvrdé zubní tkáně kyselinami, které vznikají přeměnou cukrů ve stravě. Čím více cukrů konzumujeme, tím víc se tvoří kyseliny, bakterie v ústní dutině tak dostávají potravu a roste plak. Kyseliny způsobují pokles pH v ústech, a tím rozpouštějí minerály na povrchu skloviny. Zub se oslabuje. V první fázi je počínající zubní kaz okem nepostřehnutelný a nemá žádné citelné projevy. Pokud se nepodchytí, vytvoří se prasklina ve sklovině, kudy do ní proudí bakterie. Právě tehdy se dostavuje nárazová bolest – čím hlubší je zubní kaz, tím je bolest ostřejší. Objevit se může i otok dásně nebo zapáchající dech.
Kazy se neřeší jen vrtáním
Pokud je zubní kaz odhalen v raném stadiu, dá se vyléčit i bez obávané vrtačky a plombování. Počáteční fází se rozumí doba, kdy se kaz projevuje křídovou skvrnou na povrchu skloviny. Ta ohraničuje oslabené odvápněné místo, kde je sklovina narušená, a tím ztrácí na pevnosti či celistvosti. Právě v tento okamžik je potřeba pečlivě dodržovat ústní hygienu, čistit zuby pravidelně fluoridovou zubní pastou a aplikovat gel s vysokou koncentrací aminfluoridů a fluoridu sodného. Jedná se o léčivý přípravek, který je k dostání v lékárnách bez lékařského předpisu.
„Dnes už umíme vznik zubního kazu zastavit v jeho počátku, aby se nevytvořila ‚díra‘ a obnovila se poškozená sklovina. Řešení představuje metoda Icon, která spočívá v remineralizaci zubní skloviny,“ vysvětluje stomatolog kliniky Mediestetik Alex Bilous.
Tato metoda byla vyvinuta univerzitními vědci v Německu a spočívá v obnově, tedy remineralizaci zubní skloviny, a v posledních letech roste její popularita u všech věkových kategorií. Při ošetření nanáší lékař na zub různé fluoridační pasty, které likvidují kaz a zároveň posilují zub. Povrch zubu vypadá po ošetření jako zcela zdravá sklovina a zároveň je prodloužena jeho životnost.
Profesionální dentální hygiena
Pravidelné návštěvy ordinace dentální hygienistky jsou nepostradatelnou součástí péče o ústní dutinu. Jde o jednoduché, ale důležité ošetření, které umí zbavit zápachu z úst či zánětu dásní a předejít parodontitidě. Profesionální dentální hygiena není jen kosmetickou procedurou, jak si často lidé myslí.
„Dentální hygiena má především preventivní a léčebný charakter a pomůže předcházet vzniku zubního kazu, zánětu dásní nebo parodontitidy, tedy onemocněním, která z velké části vznikají v důsledku nedostatečného či nesprávně provedeného čištění zubů a dásní a která mohou být příčinou ztráty zubů,“ říká MDDr. Tereza Musilová, zubní lékařka z Dentální kliniky Jan Stuchlík.
Během ošetření se nejen důkladně vyčistí zuby, odstraní se pigmentové skvrny, zubní povlak a naddásňový i poddásňový zubní kámen, ale pacient se také naučí správnou techniku čištění zubů, kterou je poté schopen dodržovat i během každodenní péče o zuby v domácích podmínkách. Součástí procesu je dále tzv. pískování (tzv. air flow), kdy se pomocí velmi jemného písku odstraňují zbytky zubního kamene a především pigmentace na zubech, které jsou způsobeny potravou nebo kouřením. „Lidé často namítají, že si zuby pravidelně čistí, ale ty přesto nejsou v dobrém stavu. V takovém případě je s největší pravděpodobností na vině jejich špatná technika čištění,“ vysvětluje MDDr. Musilová.
Fluoridace jednou týdně
Stejně jako dopřáváte pleti běžnou denní péči a pravidelně aplikujete výživné či hydratační masky, peeling a další pečující procedury, přidejte si k péči o chrup kromě obvyklé každodenní hygieny ještě domácí místní fluoridaci. Jejím cílem je dodat do povrchových vrstev skloviny dostatečné množství fluoridů a zvýšit tak odolnost zubů vůči kyselinám, které jsou vytvářeny bakteriemi zubního plaku.
Právě důkladné očistění a fluoridace můžou v počáteční fázi zabránit šíření zubního kazu. Koncentrace fluoridů ve sklovině se však časem snižuje, proto je potřeba jejich přísun pravidelně opakovat. Gely pro lokální fluoridaci obsahují tzv. aminfluoridy, označované také za organické fluoridy, což jsou látky s živou molekulovou strukturou. Dokáží vytvořit ochranný plášť na zubní sklovině a účinně vyplnit narušenou strukturu a mikroskopické trhliny zubu.
Hit jménem sonické kartáčky
V obchodech najdete širokou škálu modelů a typů elektrických kartáčků, ne všechny ale plní svou funkci na výbornou a navíc, zdaleka ne každý je vhodný právě pro vás. Jistě, pokud si vystačíte s manuálním kartáčkem, pro každodenní ústní hygienu bohatě postačí. Pravdou ale je, že ten elektrický dokáže při správném používání odstranit plak několikanásobně efektivněji jak z povrchu zubů, tak z mezizubních prostor a pomáhá zlepšovat čisticí návyky.
Sonické zubní kartáčky na rozdíl od těch ostatních elektrických (rotačních) čistí zuby vertikálním, nikoli horizontálním pohybem (tzv. sonické vibrace). Díky sonické technologii charakteristické specifickým pohybem jsou tak při péči o zuby šetrnější a nezpůsobují odhalování zubních krčků. U většiny z nich si můžete vybrat hned z několika režimů a intenzit čištění, modely vyšší kategorie disponují časovačem a tlakovým senzorem, který hlídá, zda čistíte správně a příliš netlačíte.
Co je ale důležité vědět, samotný kartáček a pasta nestačí. Je nutné používat i mezizubní kartáčky a zubní nit. Právě nedostatečně čištěný mezizubní prostor je častou příčinou onemocnění dásní, ale i vzniku kazů. Hygienistka či lékař vám poradí, jaký zubní kartáček máte používat a které ostatní dentální pomůcky jsou pro vás vhodné.