Suchá pokožka obličeje je typ pleti, který nám může být dán geneticky. V mladém věku vypadá taková pleť krásně. Pokožka je hebká, sametová, nemá viditelné póry, nikdy se neleskne. Je však mnohem náchylnější k tvorbě vrásek a předčasnému stárnutí. Je křehčí a zranitelnější.
Suchou pleť můžeme získat i s postupujícím věkem a úbytkem hormonů, může ji způsobit nesprávná péče, užívání různých léků, ale i vnější prostředí, ve kterém se dlouhodobě pohybujeme a které pokožku příliš namáhá (znečištěné ovzduší ve velkých městech, průmyslových oblastech, ale i přemíra slunečního záření, dlouhodobý pobyt v mrazu a větru).
Klinickými příznaky suché pokožky je nepříjemné pnutí, někdy i pálení, nepřiměřené červenání a zvýšená citlivost na vnější i vnitřní podněty. Povrch pokožky bývá na pohmat drsný až šupinatý. „Suchá pleť se vyznačuje především nedostatečným množstvím lipidů a špatnou hydratací. Neumožňuje vytvoření kvalitního hydrolipidového filmu, který tvoří první ochrannou bariéru před vnějším prostředím. Vázne produkce přiměřeného množství kožního mazu, a to je příčinou špatné buněčné soudržnosti. To pak umožňuje rychlejší odpařování vody z pokožky a její postupnou dehydrataci. Suchá pleť předčasně stárne, což není jistě žádoucí,“ vysvětluje Alena Kimlová, hlavní kosmetička GERnétic.
Pro nositelky suché pleti je příznačný nekomfortní pocit na pokožce, který může během dne velmi obtěžovat. Abychom se nepříjemných pocitů zbavily, je třeba dodržovat několik zásad. Prvním důležitým krokem je zajištění dostatečné lipidové složky na povrchu pokožky. To by měly správně zabezpečit mazové žlázy. Pokud tomu tak není, musíme se o to postarat samy. Večer, po důkladném očištění pleti, je třeba používat regenerační krém mastné konzistence, během dne chránit pokožku krémem s polomastnou texturou. Ta umožní vytvoření jemného ochranného filmu na povrchu pleti a zamezí odpařování vody.
U sofistikovaných denních krémů nás vytvořený film nijak neomezuje při nanášení make-upu a líčidel. V případě opravdu velmi suché pleti je možné nanést malé množství nočního krému i ráno, na denní ochranný krém. „Pokud nemáte rády pocit při nanášení mastného krému na obličej, vyzkoušejte aplikaci jinou cestou. Na umyté ruce naneste krém, lehce rozetřete a pak ruce otřete do pokožky obličeje. Pleť tak krásně stejnoměrně promastíte bez nepříjemného pocitu. Nevyhýbejte se ani očnímu okolí, neboť právě v těchto místech se pleť velmi rychle vysušuje. Nemusíte se obávat, že se budete lesknout. Tónovací krém, make-up, či běžný pudr pleť hezky zamatuje, a vy získáte výhodu dobře ochráněné pokožky a příjemný pocit po celý den,“ radí Alena Kimlová.
S komfortním pocitem na pokožce úzce souvisí i dobrá hydratace pleti. Správně hydratovaná pokožka je nositelkou svěží a vitální pleti. Vždyť všechny biochemické děje probíhají právě ve vodním prostředí, pokud voda chybí, fyziologické funkce jsou velmi omezeny. Příčinou dehydrované pokožky je rychlý a nadměrný únik vody z povrchových vrstev pokožky a nedostatečná kompenzace vody ze střední vrstvy kůže – škáry. Odborné studie uvádějí, že pokud objem vody na povrchu pokožky klesne pod 9 %, hovoříme o značně dehydrované pokožce. Střední vrstva kůže – škára – je pro vzhled a správnou hydrataci pokožky na samém povrchu nesmírně důležitá. Je zásobárnou vody pro tuto povrchovou vrstvu kůže. Aby byl ve škáře dostatek vody, je důležité dodržovat pitný režim. Tekutiny doplňujte průběžně během celého dne. Nárazové pití způsobí, že voda tělem jenom proteče a hydratace organismu je minimální.
Pokožce velmi prospějí i hydratační masky a séra s kyselinou hyaluronovou.
Hydratační masky obsahují účinné složky, které přitahují vodu z hlubších vrstev kůže k povrchu, posilují kožní bariéru, a tak zabezpečí kvalitnější hydrolipidový film. Kyselina hyaluronová se vyznačuje schopností navázat na sebe velké množství vody, má neoddiskutovatelný pozitivní vliv na hydrataci a zároveň zvyšuje objem a hutnost pleti, což působí na vypnutí vrásek. „Žena se suchou pletí by si měla hydratační masku aplikovat 1 až 2krát týdně a čas od času provést hydratační kúru přípravky s kyselinou hyaluronovou. Odměnou jí bude mladistvá pokožka do vysokého věku,“ doporučuje hlavní kosmetička GERnétic Alena Kimlová.
V případě, že se pohybujete na sluníčku, nezapomeňte pokožku dostatečně ochránit opalovacím krémem s UV filtrem, který odpovídá vašemu fototypu. Po opalování pleť dobře ošetřete emulzním čisticím mlékem, a dostatečně hydratujte. Ještě více než u moře je suchá pleť namáhána při pobytu na horách. Mráz, vítr a slunce vysušují pleť mnohem intenzivněji. Proto v tomto prostředí vycházejte ven vždy s opalovacím krémem a tenkou mastnou vrstvičkou na povrchu pokožky. Po návratu dopřejte pleti regeneraci prostřednictvím hydratačního séra, masky, pokožce prospěje i nanesení tenké vrstvy kvalitního nočního krému, který se bude postupně vstřebávat. Pokud provedete ještě krátkou automasáž pokožky bříšky prstů, nemusíte se obávat poškození.
U jemných, suchých pletí se mohou po dlouhodobějším pobytu v mrazu a větru, objevit i lehké otoky pokožky. K odstranění či zmírnění těchto otoků můžete využít masky s drenážním a zklidňujícím účinkem.
„A ještě jedno upozornění. Máte-li suchou pleť, vyřaďte ze svých kosmetických přípravků tonika s alkoholem, vysušující líčidla a velmi opatrně zacházejte s peelingem. A minimálně jednou za měsíc dopřejte své pleti osvěžující kosmetickou lázeň v kosmetických salonech GERnétic, kde vám bude kosmetička aplikovat přípravky na míru vaší pokožce,“ dodává Alena Kimlová.
Zdroj: Kosmetika GERnétic, www.gernetic.cz