Endometrióza je nejčastější gynekologickou nemocí žen v reprodukčním věku. Její příčiny nebyly dosud plně vysvětleny, protože projevy se můžou lišit. Kromě bolesti přináší ještě jeden zásadní problém: až v polovině případů stojí za ženskou neplodností.
Endometrióza nepatří do skupiny civilizačních chorob, protože byla popsána už v polovině 19. století.
I když je známá tak dlouho, nebyly zatím přesně určeny příčiny vzniku a nelze ji zcela vyléčit. Naštěstí existuje několik cest, jak její projevy zmírnit.
Kdekoliv v těle
Jde o nemoc, při níž se částečky děložní sliznice (endometria) vyskytují mimo děložní dutinu, kde v normálním případě nemají co dělat. Z lékařské praxe je známo, že se můžou nacházet téměř kdekoliv v těle (nejen na vaječnících, vejcovodech, močovém měchýři, střevě, ale vzácněji i ve vzdálenějších částech těla, jako jsou plíce nebo mozek) s výjimkou srdečního svalu a sleziny. Mimo dělohu se žlázky z děložní sliznice dostanou především při menstruaci. I tady reagují na hormonální změny během menstruačního cyklu stejně, jako by byly v děložní dutině – při každé menstruaci krvácejí. Části endometria jsou naštěstí velmi malé, a tak nedochází ke krvácení velkému. Problémy však postupně narůstají, protože se okolo ložisek vytvářejí cysty a jizvy, které můžou vést až ke srůstům, uzavřít tak vejcovod, a tím znemožnit posunutí vajíčka do dělohy. Můžou také zabránit uvolnění vajíčka z vaječníku a pohybům vejcovodů.
Jiná teorie předpokládá odlišný vznik: na základě hormonálních nebo toxických vlivů prostředí se buňky v dutině břišní přeměňují právě v ložiska endometriózy.
Hlavním důvodem, proč ani moderní medicína nedokázala zatím odhalit příčiny onemocnění, je to, že se u každé ženy projevuje odlišně. Dodnes navíc není jasné, proč postihuje některé ženy, zatímco jiné zůstávají touto nemocí nepostižené.
Bolesti a neplodnost
Projevy se můžou lišit; často to bývá bolestivá menstruace, dlouhodobé bolesti v podbřišku a pokud jsou ložiska rozeseta v pochvě nebo na děložním čípku, mívá žena bolesti při pohlavním styku. V případě umístění ložisek v močovém měchýři se objevuje krev v moči. Smutným důsledkem endometriózy bývá až u 50 procent nemocných neplodnost. Za tou můžou stát například právě srůsty v malé pánvi, které brání vajíčkům v uvolnění, ale také třeba hormonální nerovnováha.
Endometrióza se může projevovat dvěma různými způsoby: v lepším případě jde o přechodný jev, který se objeví v průběhu plodného období ženy a spontánně zanikne. V druhém případě se projeví progresí do závažných forem tzv. hluboké endometriózy s typickými závažnými příznaky (bolesti, neplodnost, krvácení z konečníku aj.).
„Výskyt onemocnění je charakteristický především pro reprodukční období života ženy s vrcholem kolem čtyřicátého roku života,“ konstatuje doc. MUDr. Eduard Kučera, CSc., z kliniky GHC. „Především po menopauze pak výskyt onemocnění klesá. Z mnoha studií je však jasné, že postižených žen je v populaci stále víc. Navíc přibývá i onemocnění u mladých žen kolem dvaceti let.“ Za vysoký výskyt endometriózy může podle některých odborníků současný životní styl: velký vliv estrogenů, dřívější nástup menstruace a pozdější příchod menopauzy, méně porodů a kratší doba kojení.
Hormony, skalpel, laser
V mnoha případech se endometrióza objeví při laparoskopickém vyšetření neplodných žen. Gynekolog může provést také hysteroskopii, při níž vyšetří děložní hrdlo i dutinu a odhalí netypická ložiska.
Medicína nabízí dvě cesty léčby tohoto problému: hormonální léčbu a chirurgický zásah. Lékaři nejčastěji endometriózu odstraní chirurgicky a poté nasadí hormonální léčbu, aby se dále nešířila. Obě metody se můžou i vzájemně doplňovat. Principem medikamentózní léčby je zabránění růstu ložisek. Chirurgická léčba pak tato ložiska odstraňuje. „Problémem chirurgické léčby je kombinace dostatečně radikálního výkonu, tedy odstranění ložisek, při zachování anatomických poměrů v malé pánvi – hlavně proto, aby žena mohla v budoucnosti otěhotnět. Tato operace proto vyžaduje zkušené operatéry,“ zdůrazňuje docent Kučera. Při léčení se osvědčuje rovněž odstranění ložisek laserem.
Navzdory dočasnému účinku je hormonální terapie, která se podává obvykle ve formě injekcí nebo tablet, jednoznačným přínosem, protože přes 80 % pacientek s pánevní bolestí v souvislosti s endometriózou udává zlepšení subjektivních obtíží. K léčbě se někdy používá také hormonální antikoncepce, která sníží hormonální podněty ložisek endometriózy a zároveň snižuje bolest.
Zdraví, vztahy, sex a práce
Podávané léky tlumí hormony hormonálního řídícího centra hypofýzy. Zablokování hypofýzy pak zabraňuje vyplavování ženských hormonů estrogenů a endometrium není pravidelně obměňováno. Hladina estrogenů bývá velmi nízká (jako při přechodu) a to způsobuje problémy, jako je dočasná ztráta menstruace, úbytek kostní hmoty, deprese, změna nálad, migrény, poruchy spánku a návaly. Nežádoucí příznaky do půl roku od ukončené léčby mizí.
V některých případech se podávají antidepresiva, protože depresí trpí asi polovina nemocných pacientek. „Endometrióza je onemocnění, které více či méně ovlivňuje tři základní oblasti lidského života: zdraví, sex a práci. Občasná psychická labilita, kterou tato nemoc provází, má bezesporu vliv i na vztahy postižené ženy s jejím okolím. Chronické bolesti, poruchy menstruačního cyklu, hrozba neplodnosti a sexuální problémy zasahují ženu na místech nejcitlivějších,“ připomíná psycholožka Doc. PhDr. Dr. phil. Laura Janáčková, CSc.
K léčbě bolesti spojené s endometriózou je také možné použít doplňkové léčebné postupy, jako je akupunktura, akupresura, fototerapie, homeopatie, relaxační techniky, změna stravy, cvičení (např. jóga, tai chi) apod. Pomoct můžou také tradiční domácí prostředky (teplá koupel, teplé obklady), protože přinášejí citelnou úlevu při akutních obtížích. Účinek většiny doplňkových možností léčby a domácích prostředků však nebyl vědecky prokázán.