Na krabičkách doplňků stravy se nacházejí tajemná cizí slova, která slibují krásnější vlasy, pleť a nehty. Co znamenají a čím jsou tyto látky prospěšné?
Pojďte s námi lépe porozumět tomu, co vlastně prostřednictvím tobolek užíváte a proč…
Biotin
Dříve se biotinu říkalo také vitamin H – písmeno v názvu odkazovalo na německá slova „Haar“ a „Haut“, tedy vlasy a kůže. Dnes se setkáte spíše s označením vitamin B7, ale tento pomocník má i svou výstižnou přezdívku – „vitamin krásy“. Je totiž nezbytný pro zdravé vlasy, kůži a sliznice. Najdete jej i v některých potravinách, například ve žloutcích, hovězím mase, ořeších či sóje.
U této látky se často udává, že je to „biologicky aktivní forma esenciální aminokyseliny“. Co to ale znamená? Nejprve si pojďme vysvětlit pojem „methionin“. Jde o jednu z dvaceti základních aminokyselin, které tvoří bílkoviny. L-methionin je jeho aktivní forma, je tedy silnější – v praxi to značí, že například 300 mg L-methioninu odpovídá 600 mg běžného methioninu. A jak tedy v těle pomáhá? Protože látka zahajuje syntézu bílkovin, je významná zejména u rychle se obnovujících tkání, jako jsou vlasy, nehty a kůže. Ovlivňuje mimo jiné i keratin, což je bílkovina (nebo také protein), jež je základní složkou vlasů a nese odpovědnost za jejich pevnost, kvalitu i růst. Důsledkem různých vlivů (stáří, hormonální změny, nemoc, vysoké zatížení jako nadměrné sluneční záření, chemické přípravky na vlasy, vysoké teploty při stylingu) může člověk o keratin přicházet a tím se zhoršuje kvalita vlasů. S tím pomáhá právě L-methionin, který bývá součástí kosmetických přípravků proti vypadávání vlasů nebo pro jejich posilnění, ale také je důležitou složkou v doplňcích stravy.
Esenciální kyselina linolová (LA)
Tato látka upravuje metabolismus tuků, čímž zabraňuje vysoušení a vypadávání vlasů. Spolu s vitaminem E pomáhá při potížích se suchou pokožkou, akné a stárnutím buněk. Velmi bohatý na LA je olej ze světlice barvířské – obsahuje až 80 % této látky a k tomu vitamin E. Pro naše vlasy a pokožku jsou ale důležitá její semena, z nichž se za studena listuje takzvaný saflorový olej. Ten vedle účinku na naši hřívu a pleť snižuje rovněž negativní vliv hormonálních změn v průběhu věku – zpomaluje přeměnu pohlavních hormonů u mužů i žen. Dokonce díky regulaci prostaglandinů v těle může eliminovat symptomy premenstruačního syndromu.
Kyselina křemičitá
Někdy bývají zaměňovány pojmy kyselina křemičitá a oxid křemičitý (SiO2) – oboje lze nalézt na krabičkách doplňků stravy. Oxid křemičitý je využíván jako aerosil, tedy pomocná látka do prášků, která funguje jako zahušťovadlo, ale tělo ji nijak nevyužije. Naproti tomu kyselina křemičitá, organicky vázaný křemík, je tělu prospěšná – vedle posílení nehtů a vlasů pomáhá také šlachám, vazům, chrupavkám, udržuje pružné cévy a má i pozitivní vliv na kosti. Bohatým zdrojem kyseliny křemičité je přeslička rolní.
Vitamin A
Patří mezi vitaminy rozpustné v tucích a je považován za důležitý antioxidant, podílející se na tvorbě epitelu. Epitelová tkáň má krycí funkci – buňky k sobě těsně přiléhají a chrání tím hlouběji uložené tkáně před nepříznivými vlivy. Přirozeným zdrojem vitaminu A jsou například játra či rybí tuk.