Co jste dnes udělaly pro své ruce? Umyly je, nakrémovaly, nalakovaly nehty… Dobře, můžete pro ně udělat ještě mnohem víc.
Bez jejich práce se nikdo neobejde. Všichni se teď ale zaměřujeme na své zdraví, na posilování imunity a péči o viditelnou kondici a celkový vzhled trochu šidíme.
Do salonů, na manikúru ani na masáž se zatím nedostaneme a svépomoc tak trochu drhne. V lepším případě naneseme do neustále dezinfikovaných dlaní trochu krému a čas od času ošetříme nehty. Jenže my máme ještě také předloktí, lokty a paže až k ramenům, i tyto partie potřebují občas trochu pozornosti, jinak nám po čase jejich vzhled radost dělat nebude. A brzy přijde čas letního odhalujícího oblečení.
Ruce, hřbety a prsty. Bez péče na ně brzy pěkný pohled nebude. Kůže na rukou, ale i nehty se „běžným provozem“ opotřebovávají, a když s tím něco neuděláme, prozradí to na nás. Pokožka na hřbetech rukou je na rozdíl od pracovitých dlaní tenká, je pod ní málo tuku, a tak se časem přihlásí sítí suchých vrásek a také barevných skvrn.
Co s tím? Buňky ve spodních vrstvách kůže se dělí a vytlačují starší buňky – to je ta drsná, hrubá a šupící se kůže. Přesně to, co vidět nechceme. Nezbývá, než se o ni starat.
- Dopřejte jednou týdně rukám peelingovou kúru, zbavíte se nejen staré kůže, podpoříte i prokrvení a pokožka se projasní. Pomocníkem se může stát jednoduchá směs oleje se lžící mleté kávy nebo hrubé mořské soli. Použít se samozřejmě dá jakýkoliv koupený peeling na tělo.
- Pokožce rukou prospívá i olejový zábal. Stačí namočit na pět minut do vlažného oleje, navléknout rukavice – třeba ty určené k nabírání pečiva v obchodech a zabalit ruce ještě na chvilku do nahřátého ručníku. Dobrý je i parafinový zábal, i ten se dá aplikovat v domácích podmínkách, jen je potřeba se s parafínem naučit pracovat. Rozpouští se při teplotě 52–55 °C a dokáže zadržovat a předávat teplo.
- Vzhledu namáhaných rukou prospívá maska, stačí použít na hřbety rukou tu, kterou si dáváte na obličej.
- Hřbety rukou jsou vybaveny velmi tenkou kůží, v podkoží je na nich jen minimum tukové tkáně. I proto tato část těla velmi rychle stárne a také podléhá přesušování. Zaslouží si tedy porci krému na ruce po každém umytí.
- Hřbety rukou trpí povětrnostními vlivy a samozřejmě i UV zářením. Velmi často se působením věku kůže ztenčuje a začnou na ní prosvítat namodralé žíly. V takovém případě se stav dá napravit použitím výplní na bázi kyseliny hyaluronové, nebo i vlastního tuku. Nahradí se tak úbytek tkáně a ruce získají mladistvý vzhled. Zákrok provádí korektivní dermatolog.
Nehty. Kdo si zvykl na pravidelnou manikúru, má teď potíže. Nic ale není ztraceno, ošetřit nehty a jejich okolí dokáže při troše trpělivosti každý. Srovnat délku, vyleštit plošky nehtů a ošetřit kůžičku – to vše se dá zvládnout i u televize.
Co s tím? V technice úpravy nehtů na věku nezáleží, přece jen se ale na věk musíme alespoň občas ohlížet. Nehty jsou s postupujícími lety lámavější, křehčí a méně odolné. Potřebují výživu, aby se nemusely potýkat s přesušením, které se může projevit prasklinami, třepením a záděrami v okolí nehtového lůžka.
- Domácí manikúra postupuje samozřejmě stejně jako ta profi. Okolí nehtů je potřeba zvláčnit a zbavit odumřelé kůže. Na ruce použijeme peeling a prsty postupně promasírujeme od špiček nehtů směrem k dlaním. Pak je namočíme do misky s mýdlovou vodou. Postupně zatlačíme jemnou kůžičku v okolí lůžka nehtů (na nůžky ani nepomyslete), promasírujeme prst a necháme osušit.
- Délku nehtů upravte pilníkem (zapomeňte na ten kovový), vetřete olivový nebo mandlový olej a nechte vstřebat.
- Pomocí leštítka vyrovnejte povrch a vyleštěte.
- Při lakování použijeme vždy podlak – brání probarvení nehtů – a nadlak – dodá lesk použitému barevnému laku a chrání jej. Pomocí barevného, zejména tmavšího laku můžeme opticky kouzlit s tvarem i délkou nehtů. Nalakování celé plochy nehtu prsty zkracuje, ponechání menší nenalakované plochy na okrajích je naopak opticky prodlouží a zeštíhlí.