Nezáleží na tom, jestli budete objevovat krásy antické Akropole, projedete na kole Šumavu, anebo si budete užívat chorvatských pláží. V každém případě je třeba si v zavazadle vyhradit místo pro kosmetiku. Pomůže vám podtrhnout krásu a chránit zdraví.
Dermatologové neustále apelují: připomínejte si zásady ochrany před slunečními paprsky. Nezapomínejte se mazat. To, že o prevenci budete číst, ještě neznamená, že jste chránění. Teoretické znalosti je třeba si stále opakovat, ale hlavně je aplikovat v praxi.
Pobyt na slunci bychom měli dávkovat postupně a vyhnout se přímému slunci v době nejvyššího záření kolem poledne. Před UV zářením je nutné se chránit oděvem i ochranným nátěrem. Nezapomínejte na klobouky a sluneční brýle s certifikovaným UV filtrem, nezapomínejte na děti. Pozor na modely z tržiště, cedulku o UV filtrech mají všechny, ale nikdo nekontroluje, zda jsou věrohodné. Důsledně mažte „sluneční terasy“ na těle – místa, kam slunce dopadá kolmo a často se na ně zapomíná: pěšinky ve vlasech (pánové pleš), krk, ramena, lícní kosti, nárty. Mazat se musíme nejen na pláži, ale i na procházkách, výletech, na zahrádce, v horách i v nížinách. První nátěr aplikujeme ještě doma, půl hodiny před venkovní aktivitou. Potom průběžně mazání doplňujeme a obnovujeme v dostatečně silné vrstvě. SPF přípravek nosíme v plážové tašce, v batohu na výlet, ale i v kabelce do města.
Nejohroženější jsou lidé s velmi světlou kůží (fototyp I) a ti, kteří mají mnohočetná znaménka, případně u nich někdo v rodině prodělal rakovinu kůže. Pro ně opravdu platí přísná doporučení při pobytu na slunci a opalování není vhodné ani po krátkou dobu. Už čtvrthodinka bez ochrany může být nebezpečná. Pro děti se doporučují speciální ochranné oděvy a plavky ze speciálních materiálů s dlouhými rukávy i nohavicemi. Miminka a batolata do jednoho roku by vůbec neměla pobývat na přímém slunci. Do zavazadla proto zabalte v dostatečném množství přípravky sluneční ochrany, zpočátku používejte SPF 50+, když si kůže zvykne, můžou si lidé s odolným fototypem dovolit ochranný faktor snížit.
Péče po slunění
Po slunění je zapotřebí pokožku ošetřit, hydratovat. Přes veškerá varování se může stát, že někdo zapomene na opatrnost a večer zjistí, že jeho kůže na tom není zrovna nejlíp. Pokud se objeví puchýře, neváhejte a zajděte k lékaři. Při zarudnutí pomůžou přípravky s panthenolem, obklady z čaje, jogurtu, tvarohu nebo odvar z řepíku lékařského. Pečující kosmetika po slunění je proto další položkou na seznamu. Ke sprchování jsou vhodné sprchovací a koupelové oleje nebo hydratační gely.
Co potřebuje pleť
Kromě ochrany nezapomínejte ani na zvýšenou hydrataci pleti, ideální jsou přípravky kombinující sluneční ochranu s hydratačními složkami. Nezapomínejte na čištění pleti, doporučujeme speciální žínku na opakované použití. Obličej a dekolt výborně ošetří pleťové sérum s kyselinou hyaluronovou. Příjemné a osvěžující jsou také hydratační mlhové spreje.
Aby vlasy netrpěly
Hotelový šampon nemusí být tím pravým pro vaše vlasy. Přibalte proto do kufru svůj šampon podle vlastní kvality kštice, přibalte k němu kondicionér a vlasovou masku. Vlasy namáhané sluncem a vodou potřebují silnou regeneraci.
Nepouštějte si hmyz k tělu
Houbaři, cyklisté, zahrádkáři, rybáři dobře vědí, co dokážou komáři či klíšťata. Ale samozřejmě nejen oni se potřebují chránit před hmyzem. I když někteří odolní hmyzí jedinci dokážou překonat bariéru repelentů, stojí za to ochranné přípravky používat. Přece jen obtížnost útoků komárů, muchniček a dalších mrňavých útočníků dokážou výrazně snížit.
Dezinfekce, obvazy
Pokud jste si během doby covidové zvykli nosit stále u sebe dezinfekční gel na ruce, měli by si vás vzít za příklad i všichni ostatní, kteří to ještě trochu šidí. K tomuto přípravku přidejte ještě dezinfekci na rány (např. Jodisol). Zkontrolujte, zda jsou v lékárničce sterilní čtverce, obvazy. Při drobnějších poraněních je lze nahradit obvazem ve spreji.