Poskytněte své pleti péči all inclusive. Nesmí mít žízeň ani hlad, nesmí trpět nedostatkem čerstvého vzduchu ani sluníčka, ale neobejde se ani bez SPF ochrany. A to stále ještě není všechno! Pokožka si zaslouží také detox.
Dokonalá péče o pleť spočívá v celém souboru opatření. Ovlivnit můžeme i hormony, jediná věc, se kterou nic nenaděláme, je dědičnost. Než se začneme věnovat obecným pravidlům vhodným pro všechny, uvedeme pár tipů souvisejících právě se zmíněnými hormony.
Problém nejen mladých
Akné trápí především dospívající dívky a mladé muže a jaro se může stát obdobím, kdy se pořádně rozjede. Mnohdy se však nevyhne ani dospělým ženám. Co dělat? Ideální je nesnažit se proti pupínkům a zánětům bojovat „holýma rukama“, když lékaři mají připravený celý arzenál účinných „zbraní“.
Čím dříve zajdete k dermatologovi, tím snazší bude léčba i prevence. Lékaři, dermatologové, doporučí to nejlepší řešení pro individuální potřeby každého pacienta od kosmetické péče až po medikamentózní a další odbornou léčbu. Pacienti mají možnost vybírat kožní lékaře v dermatologických ordinacích a na klinikách estetické medicíny. Cenné rady dokážou poskytnout i dobré kosmetičky. Kromě dermatologa může s akné pomoct i gynekolog, vhodná antikoncepce dokáže urovnat hormonální hladinu.
Nejdůležitější je udržovat pleť v dokonalé čistotě, pravidelně a šetrně ji zbavovat veškerého balastu. To platí pro všechny typy pleti, nejen pro problematickou. Významné pro dokonalou očistu jsou peelingové přípravky.
Co platí na akné
Akné (acne vulgaris) je zánět mazových žlázek, které se ucpou, takže se kožní maz nemůže přirozenou cestou dostat ven. Pak vzniká zánět. Příčiny bývají především hormonální. Další vlivy pak ovlivňují rozsah onemocnění a způsobují komplikace. Jednou z častých příčin takových komplikací bývá pomnožení bakterie rodu Propionibacterium Acnes.
Pleť se lépe nadechne
Spolu s šálou a čepicí, sejměte i „starý“ obličej, nejlépe pomocí peelingu. Jeho hlavním úkolem je odstranit z povrchu pokožky veškerý balast, především odumřelé buňky. Pleť se pak může lépe „nadechnout“ a volněji tvořit nové, svěží buňky. Hlavní role ve většině peelingových přípravků připadá ovocným kyselinám (Alfa hydroxy acids AHA). Zmírňují známky stárnutí, pomáhají odstraňovat odumřelé kožní buňky, rozjasňují a zlepšují texturu pleti. Je jich řada, mezi nimi například kyselina jablečná, vinná nebo citronová nebo glykolová. Ta je mnohými odborníky nejvíce oceňovaná. Její částice jsou nejmenší mezi AHA, takže dobře pronikají do pokožky. Umožňuje exfoliaci pleti, pomáhá proti nadměrnému mazu a kožním nedokonalostem, zároveň dodává hydrataci. V silné koncentraci by ovocné kyseliny mohly působit agresivně, ve volně prodejných produktech se však jejich koncentrace pohybuje v bezpečné míře a nemusíte mít strach, že by vám uškodily.
Ve vyšší koncentraci se využívají pouze v některých exfoliantech. I ty si lze běžně koupit a dobře slouží, pouze u citlivé pleti někdy můžou vyvolat podráždění, zarudnutí. V nejvyšší koncentraci se pak vyskytují jen v přípravcích používaných na klinikách estetické medicíny. Dermatologové s nimi pracují při chemickému peelingu v rámci procedur k omlazení pleti.
Koncentrovanější produkt – řekněme jemný chemický peeling – je ideální aplikovat jednou až dvakrát týdně a vyhněte se očím. AHA kyseliny provází citlivost na slunce, proto během dne po aplikaci použijte krém s ochranným faktorem SPF 30 nebo vyšším.
Další „detoxoví“ pomocníci
Dobrou službu při jarním detoxu prokáže kyselina salicylová. Řadí se mezi Beta-hydroxykyseliny (BHA) rozpustné v tucích, proto vyhovuje mastné pleti, hodí se k odbourání přebytečného mazu, umožní exfoliaci, uvolňuje nečistoty z pórů a aktivuje proces obnovy pleti. Navíc má antibakteriální účinek.
Po zimě pleť často vypadá povadle, bývá citlivější, začervenalá a častěji míváme pocit, že jí něco chybí. Detox znamená zbavit se jedovatých látek, v případě pleti jde spíš o její důkladné vyčištění, o podporu obnovy, její povzbuzení. Teprve poté přijde řada na obnovující péči. Ta však není všemocná, než začneme vybírat vhodný krém, nezaškodí zamyslet se nad jídelníčkem, nad každodenním režimem, ke kterému patří i dostatek odpočinku a spánku.
Změny na pleti často souvisejí s celkovou kondicí či životosprávou. Proto je dobré myslet nejen na kosmetiku, ale také na základní trojkombinaci – pohyb, spánek, pestrá strava. Rozhodně nedoporučujeme drastické půsty, hladovění. K jaru ale patří odlehčený jídelníček plný vitaminů a probiotik, který tělo pročistí a ozdraví.
Kartáč na střeva
Například antibiotika dokážou rozhodit dobrý stav střevní mikroflóry, vybít spolu se škodlivými bakteriemi i ty potřebné. Postarejte se o střevní mikrobiom tím, že mu poskytnete probiotika a prebiotika. Probiotika jsou přátelské bakterie nezbytné pro kondici organismu a jeho odolnost. Osídlují především tlusté střevo a jejich nedostatek se odrazí na kondici pokožky. Prebiotika pak jsou výživou pro probiotika. Ve stravě obě skupiny najdeme v zakysaných mléčných výrobcích a ve fermentovaných potravinách (kysané zelí). To ale mnohdy nestačí, je třeba je doplnit i pomocí přípravků z lékárny. Další důležitou položkou na jídelníčku je vláknina, tzv. kartáč na střeva. Nejvíce vlákniny dostaneme z ovoce a zeleniny, zaměřte se i na pečivo z celozrnné mouky, brambory a luštěniny. Naopak omezte cukr a maso. Vysoký obsah vlákniny má i lněné semínko nebo pšeničné klíčky.
Stále opakovaná mantra říká: Nezapomínejte na pitný režim, pleť potřebuje hydrataci zevnitř. Nic se ale nemá přehánět, nelijte do sebe litry vody za každou cenu!
Kosmetická výživa
Důležitou součástí celoroční, tedy i jarní péče je kosmetika. Co od kvalitního kosmetického přípravku očekávat? Podle vybraného účelu vyživuje, hydratuje, čistí, zklidňuje a osvěžuje, chrání, má antibakteriální a antiseptické účinky, podporuje obnovu a regeneraci kožních buněk. Mezi takovými přípravky najdeme krémy, séra, čisticí gely a mléka, masky a tonika.
Po peelingu a hloubkové očistě (doporučujeme profesionální ošetření) je třeba pleti dodat nový elán, výživu, hydrataci. Aplikací látek typu kyseliny hyaluronové ji hydratujeme, vitaminy A, E, C v sérech ji ošetříme preventivně, pleťová séra můžeme využít k vybělení skvrn. Na estetických klinikách jsou pak k dispozici (kromě velmi účinných lékařských typů peelingu) laserové druhy ošetření, mezoterapie pleti kyselinou hyaluronovou i plazmaterapie.
Pěsticí kosmetiku vybírejte podle typu pleti a podle věku.