Zdá se to nemožné, ale opravdu lze s pomocí zdravého životního plánu ošidit svůj věk, takže organismus funguje jako zamlada, jako by byl geneticky upravený.
Vědci se touto otázkou zabývají již mnoho let, největší rychlosti výzkum dosáhl v době covidu, když byli nuceni pracovat rychle a informace se šířily po celém světě.
V některých amerických státech, hlavně v Kalifornii a New Yorku je možné obdržet transfuzi krve, která obsahuje mladé mitochondrie (buněčné organely nacházející se v eukaryotických buňkách). Jsou považovány za „energetické továrny“ buňky, protože produkují energii ve formě adenosintrifosfátu prostřednictvím procesu zvaného buněčné dýchání. Mitochondrie mají vlastní DNA a jsou schopné se samostatně dělit. Podobná transfuze stojí 1300 dolarů a probíhá za účasti odborníka, který sleduje celý proces. Pacient při ní má zvláštní pocit, když mu do těla přicházejí s krví nové, mladší buňky, které prakticky donutí ty starší, aby fungovaly lépe, a ty nepřizpůsobivé se vyloučí s odpadem z těla. To je velice jednoduchý popis celé procedury, která se opakuje 3x v měsíci. Tento produkt nemá dlouhou dobu trvanlivosti a je udržován v teplotě pod bodem mrazu.
Existuje i jiný způsob, jak oživit buněčné organely, je delší, ale levnější a použít ho může každý. Snížení biologického věku a prodlužování života lze dosáhnout zdravým způsobem života. Vím, je to napsané všude a každý o tom hovoří, ale málokdo to dokáže dodržet. Odměnou je mladší biologický věk.
Zdravý životní styl, který zahrnuje vyváženou stravu, pravidelný pohyb, dostatek spánku, snížení stresu a péči o duševní zdraví není nedosažitelná věc. Klíčové je také udržování optimální tělesné hmotnosti, vyhýbání se kouření a omezení konzumace alkoholu. Důležitou roli hrají i pravidelné lékařské prohlídky a sledování zdravotního stavu.
Hlavními potravinami na snížení biologického věku jsou:
- Listová zelenina (špenát, kapusta) bohatá na vitaminy, minerály a antioxidanty, které podporují zdraví buněk.
- Bobulovité ovoce (borůvky, maliny) obsahující antioxidanty, které podporují boj proti volným radikálům a zpomalují stárnutí.
- Ořechy a semena jsou zdrojem zdravých tuků, vitaminů a minerálů podporujících zdraví srdce a mozku.
- Tučné ryby (losos, ale divoký, ne z domácích chovů, makrela). Jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které snižují zánět a podporují zdraví cév.
- Fermentované potraviny (jogurt, kyselé zelí). Podporují zdraví střevní mikroflóry. Mají vliv na imunitní systém a dlouhověkost.
Tyto a další potraviny by měly být obsaženy alespoň v minimálním množství každý den.
Dalším důležitým faktorem je spánek. Víme, že pravidelný pohyb podporuje kvalitnější spaní. Když si najdeme oblíbený druh pohybu, není to otrava, ale požitek. Takže zpět ke spánku: optimální délka je 7 až 9 hodin pro dospělé, umožňuje tělu regenerovat buňky, posilovat imunitní systém, podporovat zdraví mozku a snižovat riziko chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby, diabetes a obezita. Nedostatek, ale i nadbytek spánku může negativně ovlivnit zdraví a zvýšit riziko předčasného stárnutí. Bohužel čím jsme starší, tím hůře spíme, doporučuje se proto, pokud je to možné, v průběhu dne na dvacet minut zavřít oči a odpočívat, pak dále pokračovat v denním programu. Těchto 20 minut pomáhá i proti stresu, nejlepší je pustit si meditační hudbu a snažit se uvolnit a oprostit od všech myšlenek.
Důležité je, že je čím dál tím víc možností, jak se na toto téma vzdělávat, existuje mnoho knih, které popisují plán dlouhověkosti. Dobré je si zjistit, zda jde o důvěryhodného autora. Bestsellerem je kniha dr. Kary Fitzgerald „Younge You“ (Mladší ty), která byla přeložena do mnoha jazyků.
S udržením mládí je možné začít v každém věku, výhody z tohoto postupu budou mít i lidé se zdravotními problémy, pokud změní svou rutinu. Léky jim budou lépe zabírat a po určité době dojde ke snížení dávek; tento program funguje hlavně u diabetiků. Mluvím z vlastní zkušenosti; můj otec měl cukrovku a když za mnou jezdil do Kanady, nedala jsem mu žádné potraviny s cukrem. Přinutila jsem ho plavat a víc chodit, několikrát jsem se s ním i pohádala, ale když se vrátil po dvou měsících domů, doktor se nestačil divit, jak se jeho cukrovka zlepšila.