Suchá kůže trápí mnoho lidí. Tento jev obvykle souvisí také s různými dermatologickými onemocněními, jako je například atopický ekzém či lupénka. K potížím přispívá i chladné počasí, časté máčení, suchý vzduch a pobyt v klimatizovaném prostředí, stres, kontakt se saponáty a mnoho dalších faktorů. Pokud jste dostali do vínku suchou kůži se sklony ke svědění, pálení a praskání, je třeba, abyste jí věnovali patřičnou péči. Základem je pravidelné promazávání. Vhodným přípravkem je ochranná vitaminová mast Vitella Extreme od společnosti Benemedo. Receptura neobsahuje vodu a je velmi mastná, takže je ideální ochranou kůže i v chladném a mrazivém počasí.
Ochranná vitamínová mast Vitella Extreme je určena k promazávání suché a velmi suché kůže a k její revitalizaci. Přispívá zároveň k prevenci dehydratace kůže. Chrání ji před vlivem počasí a mechanickou námahou i v extrémních podmínkách. Osvědčuje se nejen jako bariérový krém chránící před nepříznivým počasím, ale také pro dlouhodobou péči u některých dětských dermatóz. Je vhodná jak pro dospělé, tak i pro kojence a malé děti. Lze s ní ošetřovat nejen pokožku obličeje, ale také na ruce, nohy, lokty a kolena.
Receptura ochranné vitaminové masti Vitella Extreme obsahuje vitaminy A (retinol), E (tokoferol) a kalcium. Vitamin A podporuje regeneraci pokožky a zvyšuje odolnost kůže proti infekci. Vitamin E působí jako antioxidant a jako takový plní zásadní roli v boji proti poškození způsobenému volnými radikály. Zlepšuje vlastnosti kůže a působí proti jejímu stárnutí. Kalcium je minerální látka důležitá pro podporu hojení drobných ran a trhlinek a oděrek na kůži. Mast neobsahuje parabeny, parfém a konzervační látky. Vitaminovou mast Vitella Extreme zakoupíte v lékárnách za orientační cenu 190 Kč.
V případě podezření dermatologického onemocnění doporučujeme navštívit kožního lékaře.
Co je suchá kůže
Kůže zdravého člověka si dokáže udržet dostatečné množství vody, aby byla pružná a mohla chránit organismus před vlivy vnějšího prostředí. Každý člověk má jinou kvalitu kůže, což souvisí s genetickou výbavou. Někteří lidé dostali od rodičů do vínku suchou kůži se sklony k praskání, svědění a pálení (atopická pokožka). Kůže může být šupinatá náchylná k poškození a podráždění či rozvoji zánětu. Tím se stává méně odolnou vůči průniku škodlivin z vnějšího prostředí, infekcí, alergenů a dalších látek. Nadměrné vysušování pokožky trápí poměrně dost lidí a souvisí i s mnoha dermatologickými onemocněními, jako je například atopický ekzém či lupénka (psoriáza). K vysychání kůže mohou přispívat rovněž fyzikální jevy. Negativně působí například suchý vzduch či pobyt v klimatizovaném prostředí. Samostatnou kapitolou pak bývá vysychání kůže rukou vlivem saponátů a dalších prostředků používaných například při úklidu či mytí nádobí. K suchosti kůže přispívá rovněž dehydratace. Mezi další příčiny pak řadíme i neléčený diabetes, sníženou funkci štítné žlázy, užívání některých léků, nedostatek vitaminů (zejména vitaminu C) a minerálů (zinek). Suchost kůže se zhoršuje s přibývajícím věkem, ale také v zimním období.
Péče o suchou kůži
Pravidlem číslo jedna v péči o suchou kůži je pravidelné promazávání hydratačními krémy a mléky, ideálně s obsahem vitaminů A a E. K regeneraci kůže přispívá také kalcium. Volte současně přípravky, jež neobsahují barviva, parfémy ani konzervační látky, které by zvyšovaly riziko podráždění či alergických reakcí. Současně je třeba zvolit také vhodné přípravky pro mytí a sprchování. Vyvarujte se mýdel a voňavých sprchových gelů, jež by mohly pokožku podráždit a ještě více vysušit. Ideálně jsou koupelové a mycí oleje s recepturou obsahující například olivový či slunečnicový olej. Obecně se doporučuje kontakt s vodou omezit na minimum respektive nahradit například dlouhé koupání ve vaně krátkou sprchou. Nedoporučuje se ani koupání v chlorovaných bazénech.