V různé intenzitě a závažnosti si takové naštvání kůže asi už vyzkoušel skoro každý. Na pleti se z ničeho nic objeví jedna nebo více pálivých či svědivých skvrn. Usadí se v místech, kde se nedají přehlédnout a rozhodně nejeví ochotu zmizet. Pátráte v paměti, čím to je, vzpomínáte, co jste snědli, čeho jste se dotkli, zkrátka, co by to proboha mohlo být.
Podrážděná reakce kůže se může objevit kdykoliv. Zejména, když je imunitní systém poněkud oslabený, příliš jste si užívali sluníčka nebo jste nutili tělo k vyšším výkonům, než je obvyklé. Stačí si pak vyzkoušet novou kosmetiku − problém může způsobit i řasenka půjčená od kamarádky − a o potíže je postaráno. Dostaví se reakce: neinfekční alergický zánět kůže, s otoky, podrážděním a zarudnutím.
Kosmetika jako nepřítel
Viníků může být mnoho. Můžou to být složky obsažené v kosmetice, podrážděnou reakci vyvolají u vnímavějších jedinců i parfémy, propolis, samoopalovací přípravky, nikl, chrom (v knoflících, řemíncích u hodinek, náušnicích, ale třeba i obroučkách brýlí), kožené výrobky (kůže se zpracovává přípravky obsahujícími chrom), guma, latex (stahující prádlo) a mnoho dalších.
Otéct po použití liftingového krému před abiturientským večírkem je velká smůla. Nestalo se vám to? Ale může, přestože kosmetické firmy vynakládají na testování svých novinek slušné peníze. Civilizační vlivy v kombinaci s antikoncepčními přípravky, vnějším prostředím a únavou si s námi můžou někdy opravdu zahrát. Podobně zareaguje kůže okolo očí i po použití řasenky či stínů a bohužel to vůbec nesouvisí s pořizovací cenou.
První reakce po takové příhodě je většinou spíš překvapení než úlek. Jestliže není viditelný efekt příliš nápadný, většinou stačí podezřelé přípravky vyhodit a naordinovat pleti několik dní bez líčení. Kůže se může po několika dnech zlepšit, ale i tak se doporučuje velká opatrnost. „Jestliže si ale pacientka při zlepšení, ale ne zhojení kožních projevů opět začne na kůži nanášet dekorativní kosmetiku, další látky v ní obsažené můžou pleť dále alergizovat, ačkoliv před tím nikdy reakci nevyvolaly,“ upozorňuje MUDr. Miloslava Moskalyková Rusková z dermatologické ordinace CLED v Uhříněvsi.
Při lehčích případech pomůžou kromě okamžitého vysazení alergenu studené obklady, jemná pleťová mléka nebo krémy. Ty jsou určeny ke snížení svědění, podráždění a otoku.
Co s TÍM budu proboha dělat?
Reakce kůže na podráždění může vypadat velmi různě. Otoky, ale třeba i šupinky a nápadné zrudnutí. U dermatitidy vyvolané kovy v náušnicích bude pomoc poměrně snadná a prevence nekomplikovaná. U kosmetiky je to složitější.
K určení zdroje potíží se dají použít tzv. epikutánní testy, které obsahují všechny běžné kontaktní alergeny. Lepí se na záda a odečítají po 24, 28 a 72 hodinách.
U výrazné a přetrvávající reakce kůže je proto víc než rozumné co nejdřív navštívit dermatologa, který předepíše mléka nebo krémy s obsahem glukokortikoidů. Ty však opravdu patří pod lékařský dozor; jejich dlouhodobé časté a neuvážené používání může mít vedlejší účinky. Navíc léčba s těmito přípravky se nesmí náhle přerušit.
Normálně by měly příznaky kontaktní dermatitidy vymizet nejpozději do dvou týdnů léčby, jakýkoliv opakovaný kontakt s dráždivou látkou léčbu prodlouží. Osvědčují se také antihistaminika (léky které tlumí imunitní odpověď a jsou dostupná i v lékárnách).