Pelargonium sidoides čili jihoafrická pelargonie je nádherně kvetoucí rostlinka, kterou bychom určitě rádi viděli za oknem nebo na zahrádce, ale máme smůlu. Roste totiž jen na území Jižní Afriky. Středoevropské klima pro ni není vhodné, a tak si ji bohužel doma nevypěstujeme. I když nám obydlí nemůže zdobit, stejně je dobré vědět, jak dobře nám může posloužit.
O léčebných účincích tohoto druhu pelargonie věděli již afričtí domorodci. Jak na to přišli, se sice už dnes nedozvíme, ale jisté je, že nápojem z kořenů Pelargonium sidoides léčili a také zachránili jistého Angličana jménem Charles Henry Stevens. Tato událost se odehrála před více než sto lety, naštěstí neupadla v zapomnění a odstartovala příběh jedné drobné bylinky s velkými léčebnými účinky.
Tajemné Umckaloabo
Stevens do Afriky vycestoval na doporučení svých lékařů, protože měl těžkou tuberkulózu v pokročilém stádiu a klima Jižní Afriky mělo ulevit jeho útrapám. Zpráva o nemocném Angličanovi se brzy dostala mezi domorodce a místní šaman mu nabídl pomoc. Tajemný nápoj, který mu připravoval každý den z kořenů rostlin, užíval Angličan po dobu čtyř měsíců. K úžasu všech se zpátky domů vracel téměř zdráv.
Jeho dobrý stav vyvolal v Anglii a poté i v Evropě velký zájem o výtažek z kořene byliny. Ten byl následně užíván jako lék na tuberkulózu pod zulským názvem Umckaloabo, a to až do objevu antituberkulotik. Poté se na něj trochu zapomnělo a až v roce 1970 se Umckaloabo dočkalo v Evropě renesance. Lék se sice nepoužíval k léčbě tuberkulózy, ale vykazoval velmi dobré výsledky v léčbě jiných infekčních onemocnění horních cest dýchacích.
Zkrácení pracovní neschopnosti
Studie, které se následně s tímto extraktem prováděly, prokázaly, že lék má velmi dobré antivirotické a antibakteriální účinky: snižuje schopnost virů a bakterií uchytit se a množit na sliznicích dýchacích cest. A co víc, zvyšuje také aktivitu imunitního systému a uvolňuje a pomáhá odstranit hlen z dýchacích cest. V současné době dokonce probíhají klinické studie, které se zabývají antivirotickým účinkem v souvislosti s HIV virem a onemocněním AIDS.
Pelargonium sidoides se tedy zatím používá k léčbě těch nejběžnějších, ale také bohužel nejčastějších potíží spojených s onemocněním horních cest dýchacích. Tato virová onemocnění postihnou dospělého člověka zhruba třikrát do roka, u dětí je to podle statistik až 12krát ročně.
Je také řešením, jak můžete předcházet zbytečným komplikacím, které vyžadují následné podávání antibiotik.
Pelargonium sidoides si můžete koupit v lékárně pod názvem Kaloba buď v tekuté formě, vhodné pro nejmenší pacienty a nově také v tabletách s pohodlným dávkováním. Jde o volně prodejný lék, který pomáhá už při prvních příznacích onemocnění dýchacích cest a můžou ho užívat děti od jednoho roku. Při včasném podání a správném užívání můžete být vy nebo vaše dítě jako rybička již během čtyř dnů. A pokud ne, minimálně se vám výrazně uleví. Studie, které byly prováděny se stovkami pacientů, prokázaly zkrácení doby pracovní neschopnosti.