Historická kolébka parfémů na území vklíněném mezi horami a mořem u provensálského městečka Grasse si i dnes, v době moderních syntetických vůní, udržuje výjimečné postavení díky přírodním esencím z rostlin s nenahraditelnou kvalitou.
Měla jsem to štěstí zavítat do oblasti pověstného jasmínu v okolí Grasse v době jeho sklizně, která začíná pár dní před lidovou veselicí Fête du Jasmin na začátku srpna.
Městem nazdobeným girlandami jasmínu proplouvají stejně našňořené vozy s mažoretkami, které rozhazují květy do davu a pak nás všechny skropí hasičský vůz napuštěný jasmínovou vodou. Vůně jasmínu obsazuje snad všechny moje čichové buňky a v opojeném stavu vstupuji na vyhlášenou Domaine de Manon, kde pěstují pověstný “jasminum grandiflorum” výhradně pro značku Dior.
Voňavý rituál
Po dobu tří týdnů se na farmě opakuje každé ráno stejný rituál: sběrači dorazí do sadů před úsvitem a pustí se do sklizně, která trvá až do jedenácti hodin. V horkých letních dnech je zapotřebí se vyhnout polednímu slunci, které by poškodilo jemnou vůni čerstvě natrhaných květů. A pak křehké bílé lístky putují ihned ke zpracování, kdy se okamžitě mění v esenci, základ parfému, kterému se říká „absolu“.
Pokud vyjeme z faktu, že k získání 1 kg čistého výtažku je zapotřebí 700 kg květů a jeden sběrač sklidí 500 gramů za hodinu, možná pochopíme jeho výjimečnou hodnotu: 70 000 eur za kilo čistého výtažku jasmínu z Grasse. Což je cena pětadvacet krát vyšší než jeho lacinější alžírská varianta.
„Naše květy jsou unikátní: jejich vůně je zvláštní, jemně medová a velmi komplexní, bez příliš silných aromatických not,“ vysvětluje Carole Biancalana, šéfka Domaine de Manon, která pěstuje jasmín na rozsáhlém pozemku 3,5 ha bez chemických hnojiv. Pěstitelka se díky těmto výjimečným vlastnostem jasmínu stala roku 2008 zásobovatelkou značky Dior, které dodává celou sklizeň k výrobě jedné ze základní substancí parfému J’adore L’Or. „Tyto voňavé jasmínové extrakty jsou velmi blízko k vůni ještě nerozvinutého květu a dokáží navíc rozvinout další složky parfému, „říká François Demachy, parfémář domu Dior.
„Není to příliš složité, ale musí se dávat pozor, abychom nesbírali malá růžová poupata, které ještě nejsou dostatečně rozvinutá,“ upozorňuje Marianne, která pracuje na farmě. Během pěti hodin sběrači společně nasbírají mezi deseti až dvaceti kilogramy bílých lístků, které opatrně vrší do proutěných košů. „Je to rodinná záležitost,“ vysvětluje Carole Biancalana, jejíž prarodiče jsou majitelé farmy. Jako mnoho rodin z Grasse tu začali s pěstováním jasmínu ve třicátých letech minulého století.