„Brambůrky, chipsy…říkejme tomu, jak chceme, ale raději to nejezme. ´To bychom nemohli jíst nic…´ myslí si možná někteří z nás. Ano i ne…,“ takto komentuje diskuse kolem zeleninových chipsů nutriční terapeutka Bc. Martina Korejčková, DiS a přináší několik pro a proti.
Většinou nesníme jeden brambůrek, ale jedno balení
Nebezpečí vždycky pramení z množství. I sebezdravější potravina ve velkém množství může být rizikem. A co teprve už primárně nezdravá potravina? Nebezpečí u chipsů tkví v tom, že jsou dochuceny kořením a solí, které navozují chuť na další a další lupínek, až se nakonec zapráší po celém balení. Pak cítíte ale pro změnu zase hrozně slanou chuť na jazyku a máte tendenci tuto chuť zahnat, samozřejmě sáhneme obyčejně po slazeném nápoji, aby se ta příšerně slaná chuť vyrovnala.
Nadbytek soli
Když už jsme u té soli… nadbytek soli negativně působí na srdce a cévy, stejně tak na ledviny. Důvodem je, že součástí soli je sodík, který má schopnost zvyšovat krevní tlak z důvodu zadržování vody v okolí tělesných buněk, obzvláště pokud je ho v míře, která je obsažena v balení brambůrků. A také si chipsy často dopřáváme v kombinaci s alkoholem, což je dvojka, kterou srdce a ledviny „proklínají“. Také se vám někdy stalo, že po bujaré oslavě máte opuchlý obličej a vy to přikládáte nevyspání? Může být, ale pravděpodobně jsou to dozvuky kombinace právě alkoholu a slaných pochutin, které zadržují vodu i v oblasti obličeje, končetin či břicha. Zkoušejme učit naše chuťové buňky zvykat spíše na bylinky než na množství soli a umělých dochucovacích přípravků.
Přepálené tuky
Jak víme, bramborové lupínky musíme osmažit, aby se jednalo o pravé chipsy. Smažení je tepelná úprava, při které se potravina vystavuje vysokým teplotám oleje. A teď trochu chemie: při smažení při takto vysokých teplotách se tuky přepalují a vznikají látky jako je akrylamid a polycyklické aromatické uhlovodíky, což jsou jednoduše řečeno karcinogenní (rakovinotvorné) látky.
Vysoká energetická hodnota
Jako každá jiná smažená potravina obsahují i lupínky množství tuku, tím pádem mají
i vysokou energetickou hodnotu a rozhodně se po nich nehubne.
Vysoký glykemický index
Pokud vám tenhle termín nic neříká, srozumitelnější bude, že po brambůrkách se rychle zvýší hladina cukru v krvi a pokud nadbytečný cukr není spálen (například fyzickou aktivitou), tak se může i přeměnit na tuk a uložit do zásob. To znamená, že právě tloustneme…
Psychologický podtext – výčitky svědomí
Nejednou se stane, že si chceme dát kvůli svému uvědomění „nezdravosti a nedietnosti“ brambůrků jen pár lupínků, ale nakonec se to stejně často zvrhne ve snězení celého sáčku. Pak nastanou výčitky svědomí, protože mozek vyšle signál o negativní emoci do celého těla…a další nepříznivý vliv brambůrků na náš organismus je na světě!
Pozor na „novodobé“ podoby chipsů – zeleninové chipsy (řepové, celerové, mrkvové ad.)
Mohly by se zdát jako „zdravější“ varianta klasických bramborových lupínků. Ale vůbec ne! Sto gramů brambůrků obsahuje kolem 2250kJ/540kcal a 35 g tuků a 100 g zeleninových chipsů 2100kJ/500kcal a 38 g tuků. Oba výrobky můžou obsahovat i palmový tuk a i zeleninové jsou smažené. Rozdíl je hlavně v množství vlákniny – ty zeleninové jí mají i pětikrát víc.