20. března se po celém světě slaví Světový den ústního zdraví, který u nás i letos organizuje Česká stomatologická komora.
Cílem všech aktivit s tímto datem spojených je připomenout význam ústní hygieny, preventivní péče o ústní dutinu, zdravých stravovacích návyků a jejich vliv na celkový zdravotní stav organismu.
Letošní jubilejní 10. ročník je věnován péči o zuby všech věkových kategorií pod heslem „Chytře ke krásnému a zdravému úsměvu“.
K základním pravidlům prevence onemocnění ústní dutiny patří
1. čištění zubů ráno a večer zubní pastou s fluoridy, které pomáhají chránit chrup před kazem,
2. používání mezizubních kartáčků a dentálních nití umožňujících mechanické čištění povrchu zubů nedostupných pro zubní kartáček,
3. používání antibakteriální ústní vody, jež očistí povrchy sliznic a zároveň odstraní z povrchu zubů zbytky zubního plaku po mechanickém čištění,
4. žvýkání žvýkaček bez cukru, které zvyšuje produkci slin, a tím pomáhá neutralizovat kyseliny v zubním plaku a zároveň posilovat zubní sklovinu,
5. pravidelné návštěvy zubního lékaře a dentální hygienistky, kteří zkontrolují chrup, odhalí případné problémy a poradí, jak zlepšit ústní hygienu.
Nezajdete-li včas k zubaři, může vám zkažený zub přinést závažné zdravotní problémy. Nedávná studie prokázala spojitost mezi záněty v dutině ústní a onemocněním některých orgánů. Podle výzkumu vědců je každý zub propojen s některým z orgánů v našem těle, a tak i zánět na zubu může přerůst do zánětu druhého stupně, který se projeví v dalších částech těla. Výzkum doposud prokázal tuto spojitost mezi zuby a plícemi, játry a také srdcem. Propojenost zánětů byla prokázána i mezi zuby a klouby.
O úzkém propojení mezi zuby a orgány ví lidstvo již odpradávna. Například Hipokrates už v 5. století před n. l. dokázal potlačením infekce chrupu snížit bolesti kloubů. Zubní paradontóza, jakožto zánětlivé onemocnění, má spojitost s ischemickou srdeční chorobou nebo s akutním infarktem myokardu, cukrovkou či onemocněním dýchacích cest. Bakterie, která způsobuje zánět dásně v ústech je totiž schopná přímo či nepřímo ovlivnit i zánět v ostatních částech těla. Pokud se tedy necítíme zrovna nejlépe, měli bychom nejdříve navštívit svého zubaře.
„Kdo se v mládí nenaučí pečovat o svoje zuby a neosvojí si správné návyky ústní hygieny,“ varuje MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA ze Stomatologické kliniky 1. LF UK a VFN Praha, „ten nejspíš skončí jako ústní invalida, jak označují lékaři pacienty s celkovými náhradami chrupu. To však není zdaleka všechno, co může mít zanedbaná ústní hygiena na svědomí. Když se totiž spojí s nadváhou, nedostatkem pohybu a kouřením, mnohonásobně zvyšuje riziko infarktu a dalších civilizačních onemocnění. Tyto rizikové faktory se totiž nesčítají, ale násobí!“