Máte strach z delší jízdy autobusem? Znáte přesně rozmístění WC po městě? Stydíte se o svém problému mluvit i s kamarádkou? Netrapte se zbytečně, řešení existuje.
Intontinence – tak se nazývá strašák žen po porodu nebo přechodu. Spousta žen (problémem se svaly, které pomáhají zadržovat moč, trpí dvakrát častěji než muži) se ze strachu před únikem moči a znemožnění na veřejnosti nejen neodvažuje cestovat, ale dokonce se i smát. Všude okolo nás se objevují spousty informací o řešení hygienickými pomůckami nebo operačním zákrokem. Možná už méně se ví o účinnosti léčby dysfunkce pánevního dna fyzioterapií.
Gravitace, sezení, nevhodné cvičení…
„K symptomům inkontinence patří prolapsy pánevních orgánů, které se obecně zhoršují vlivem gravitace, při dlouhém sezení nebo nevhodném cvičení,“ vysvětluje PhDr. Ingrid Palaščáková, PhD., autorka Rehaspring konceptu, tedy postupu vyhodnocení funkce a dysfunkce svalů pánevního dna u žen a mužů ve fyzioterapii. „Dále sem patří symptomy sexuální dysfunkce, které žena vnímá při sexuální aktivitě a symptomy anorektální dysfunkce, kam patří zejména anální a fekální inkontinence projevující se zejména jako únik plynů a stolice. Jednou z hlavních příčin výše uvedených symptomů je dysfunkce svalů pánevního dna, kterou je potřeba mezioborově vyhodnotit.“
Důležitou součástí tohoto hodnocení je právě koncept Rehaspring, který popisuje postup konzervativní léčby dysfunkce svalů pánevního dna. Základem je anamnéza, následuje vyšetření s velkou vypovídací hodnotou: per vaginam, to znamená manuálně přes pochvu a následně ultrazvukem. Lékařka posoudí funkční sílu, resp. tonus při stahu a vtahu, jejich relaxaci a opěrnou funkci při stresových stavech, jako je kašel, kýchání nebo smrkání. Vše probíhá v několika polohách: vleže, vsedě a vestoje.