Móda se neustále proměňuje, a stejně jako na začátku každé sezony obdivujeme na přehlídkových molech kolekce světových návrhářů, každý rok se dostávají na výsluní také nové účesy a barvy vlasů. Málokterá žena je celý život trvale spokojena se svou přirozenou barvou vlasů, a tak neustále experimentujeme a hledáme, v čem se budeme cítit nejlépe. Barvení však znamená velký zásah do přirozené struktury a kvality vlasu, proto bychom naší kštici měli dopřát speciální regenerační péči. Jak na to?Pokud si myslíte, že barvení vlasů je výsadou pouze současných žen, pak věřte, že barva na vlasy zdaleka není výdobytkem moderní civilizace. Historické nálezy už dávno prokázaly vynalézavost a pokročilost žen starověké civilizace, pro něž byla barva vlasů také společensky významná. O krok napřed byl v tomto ohledu starověký Egypt, kam sahají první zmínky o barvení vlasů hennou. Kromě touhy zakrýt první šediny jako neklamný důkaz stárnutí, henna pomáhala také docílit uhrančivě temné barvy, vysokého lesku a pevných pramenů. První použití chemické barvy, tak jak ji známe dnes, se datuje okolo roku 1909, kdy francouzský chemik Eugène Schuller vynalezl první chemickou barvu. Právě tehdy započala éra barvení vlasů, a ta v podstatě trvá dodnes, i když se chemické složení barev od té doby pozměnilo tak, aby bylo co nejšetrnější.
Narušení struktury vlasu
Přestože je složení chemických barev dnes už mnohem šetrnější než v době, kdy se používala kombinace peroxidu a amoniaku, proces barvení i tak významně narušuje přirozenou strukturu vlasu a ochranný film. Je to logické, protože je nutné, aby se barevné pigmenty dostaly pod povrchovou strukturu a snadno se nevymývaly. Barvené vlasy mají specifické požadavky, poohlédněte se proto po přípravcích určených speciálně pro chemicky ošetřené vlasy. Kvalitní kosmetiku je důležité používat z toho důvodu, abychom předešli nežádoucímu poškození, ztrátě barvy a lesku vlasů. Platí, že poškozené vlasy vysychají, jsou pórovité, nejsou pružné ani lesklé a nepůsobí zdravým dojmem. Pokud je barvíme znovu a znovu, pórovitá struktura na jednu stranu umožní molekulám barviva snadněji proniknout do struktury vlasu. Na straně druhé ale molekuly barviva stejně snadno z vlasů unikají, takže barva nevydrží dlouho sytá.
Náprava vlasových vláken
Profesionální vlasová kosmetika není jen marketingovým tahem. „Kvalitní přípravky obsahují proteiny, základní stavební látky pro vlas, a také keratin, který dokáže svou strukturou dobře vyplnit drobná poškození a trhlinky ve vlasech. Mikročástice obsažené v kosmetice navíc dokážou vlas jemně obalit a vytvořit kolem něj neviditelný ochranný film, který brání dalšímu oslabování a poškozování,“ vysvětluje Renata Gacková, vlasová expertka profesionální kadeřnické kosmetiky Nouvelle.
Šampon a kondicionér patří k základní péči, odborníci doporučují také doplňkovou péči v podobě hloubkově působících masek, intenzivních sér a regeneračních ampulí, které vlasy citelně vyživují, uhlazují a zacelují porézní povrch vlasu.
Pamatujte ale, že ani kvalitní přípravky všechno nezachrání. S nastupující silou sluníčka vlasy potřebují i ochranu ve formě pokrývky hlavy. Pokud můžete, vyhněte se jakýmkoli dalším zásahům do vlasů, např. fénování, žehlení, kulmování atd.