Památka na první lásku? Vzpomínka na nezapomenutelnou dovolenou? Moudrost, kterou si chcete navždy pamatovat? To všechno si můžete nechat na své tělo „vymalovat“. Jenže co když se vám ilustrovaná kůže přestane líbit?
Ať už si obrázek pořídíte na kterékoliv místo na těle, vyberte si raději černý nebo tmavomodrý než barevný, lépe se odstraňuje, až ho třeba jednou nebudete chtít na těle mít. A proč je lepší tmavý? Vysvětlit se to dá na příkladu černého oblečení: přitahuje sluneční paprsky, takže se rychle ohřívá a podobné je to s laserovými paprsky. Také lépe působí na tmavé barvy. I když dnešní způsoby odstranění tetováže jsou velmi účinné, zelená, červená nebo žlutá barva jsou oříškem i pro ty nejvýkonnější depigmentační lasery. A počítejte s tím, že to bude trvat dlouho a bude to finančně náročné. Díky moderním přístrojům je to ale možné. Dřív byl návrat k „panenské“ pokožce nejen prakticky nemožný, ale také velmi bolestivý. Kůže se musela doslova obrousit a někdy nezbylo než potetované místo vyříznout. Bolest a následnou jizvu si jistě umíte představit.
Rozstřílený pigment
Nové generaci laserů – ať už je to alexandritový, rubínový, erbiový nebo kombinovaný – vděčíme za to, že odstraňování nechtěného tetování je nejen velmi účinné, ale díky místnímu znecitlivění před zákrokem také prakticky bezbolestné. Jaký typ přístroje bude nejvhodnější, nám poradí kožní lékař při konzultaci. Není od věci vyžádat si také test, který na malém kousku kůže vyzkouší účinnost laserové metody.
Ani laserové paprsky ale neumí kouzlit, a tak se musíme připravit na to, že zatímco pořízení obrázku jsme zvládli při jedné návštěvě, na dermatologii budeme muset zajít víckrát (podle intenzity tetování třikrát až osmkrát). Je to proto, že pigmentace se nachází v několika vrstvách pod sebou a laser je musí rozbít postupně. Rychlejší nebo radikálnější likvidace by mohla mít za následek jizvu v místě působení.
Obsluha přístroje podle barvy tetování a intenzity pigmentu nejdříve nastaví vlnovou délku laserových paprsků. Při ošetření vydávají krátké záblesky intenzivního světla, které projdou vrchní vrstvou kůže, aniž by ji poškodily. Tmavé pigmenty rozstřelí na malé částečky, které bílé krvinky následně vstřebají. Přístroj pracuje s velkou přesností, takže se nemusíte obávat poškození okolní pokožky. Mezi jednotlivými sezeními je potřeba dodržet odstup šesti týdnů, aby se organismus se zákrokem vypořádal.