Je zrádná, umí se maskovat a předstírat. Dokáže vyčkávat a pak se naplno projevit. S touto kožní chorobnou nemá nikdo lehký život.
Poprvé se hlásí nepříjemným rudnutím a červenáním v obličeji, na kterém se objevují rozšířené žilky − na čele, bradě, tvářích a dolní polovině nosu.
Říká se jí také akné dospělých, protože někdy se na obličeji v horší fázi objeví i hnisavé puchýřky, kůže se zhutňuje a bytní, přidává se pocit pálení v obličeji.
Rosacea, neboli česky růžovka je chronické cévní zánětlivé onemocnění, a není to vůbec žádná ojedinělá exotika. Udává se, že s ní u nás trpí v různé formě skoro deset procent populace. Stav kůže postupně narušuje sebevědomí, protože léčení je velmi dlouhé a obtížné.
Problém se většinou přihlásí ve středním věku a mnoho postižených žen i mužů dlouho žije v představě, že má jen dočasně přecitlivělou kůži, event. popraskané žilky. Teprve opakované výsevy nemoci po delší době klidu začnou postiženému signalizovat, že to, co jej postihlo, opravdu nebude jen obyčejná citlivost nebo podráždění.
Proč si nás může oblíbit
Příčiny onemocnění nejsou zcela jasné. Nápadná zčervenání můžou ustupovat a znovu se vracet, bez zásahu lékaře se však nemoc jen zhoršuje.
- Růžovku může ovlivnit dědičnost.
- Problém můžou způsobovat poruchy krevních cévek v obličeji, které ztrácejí pružnost, rozšiřují se a zvyšuje se v nich průtok krve do horních kapilár. To vede ke vzniku zrudnutí (erytému). Na onemocnění se podílí i vyšší mazotok a záněty mazových žlázek.
- Nové výzkumy se zabývají i vztahem mezi rosaceou a chronickou gastritidou, onemocněním zažívacího traktu a také hypertenzí.
- Výrazné zarudnutí kůže provokují různé vnější podněty: ostrá nebo kořeněná jídla a nápoje, alkohol, kofein, chlad nebo sálavé horko (sauna), cvičení a další tělesná zátěž, hormonální změny (zvláště v době přechodu), UV záření, stres a některé léky, např. kyselina nikotinová, předepisovaná při nemocech srdce, nebo léky na vysoký krevní tlak. Všechny tyto faktory vyvinutou růžovku zhoršují a můžou její vznik účinně podněcovat.
- Papulózní rosacea je forma růžovky, která se projevuje pouze vznikem specifických pupínků. Často se objeví po užívání anabolických steroidů apod.
Rosacea opravdu není něžná květina!
Přechodné zčervenání kůže většinou nebudí velké obavy, jakmile však zarudlost v obličeji zůstává i bez jakéhokoliv důvodu a doprovázejí ji boláčky vyplněné hnisem, je opravdu nejvyšší čas hledat odbornou pomoc.
Nemoc doprovází stále se rozšiřující červené žilky, 60 % pacientů s touto diagnózou má i potíže s očima, tedy se zarudlými spojivkami.
Neléčená růžovka může vyústit i do zbytnění pokožky nosu, ten je rudý, baňatý, připomínající květák a kůže je na něm v důsledku aktivity mazových žlázek velmi mastná. Tento problém může častěji postihovat muže, i když rosacea je spíše nemocí žen.