Nejste spokojená se vzhledem svého břicha? Zůstala vám po porodu nadbytečná kůže nebo výraznější tukové polštáře? V tomto případě dieta ani cvičení asi nepomůžou, problém se ale dá vyřešit na plastické chirurgii.
Na modelky, které se měsíc po porodu promenují po molu a předvádějí spodní prádlo, se díváme jako na zjevení. My, obyčejné ženy, máme spíš zábrany svléknout se i doma. Každý problém ale má své řešení. Co s povislým břichem a nadbytečnou kůží nebo tukem které po porodu dítěte zůstávají?
Jít na abdominoplastiku, což je modelace břicha, nebo dát přednost samotné liposukci, tedy odsátí tuku? Zeptali jsme se docenta MUDr. Ondřeje Měšťáka, Ph.D. z kliniky Esthé a Kliniky plastické chirurgie Nemocnice Na Bulovce.
Až po kojení
„Abdominoplastika má za cíl vrátit břichu přirozeně plochý vzhled,“ vysvětluje plastický chirurg. „Tuto operaci zpravidla doporučuji ženám po vícečetných porodech, kdy břišní svalstvo bývá výrazně ochablé a kůže povislá. Ta se abdominoplastikou odstraní a břicho upraví tak, aby vypadalo jako v době před těhotenstvím.“ Podobně se řeší i stav po výrazném zhubnutí, kdy po předchozích kilech zůstane vytahaná kůže.
Liposukce zase slouží k odstranění nadbytečného tuku a k vytvarování kontur postavy do požadované podoby. „Často se oba zákroky kombinují jako takzvaná brazilská lipoabdominoplastika. Podle mého názoru vede k nejlepším výsledkům,“ říká Ondřej Měšťák. Na operaci by ale žena měla jít nejdřív rok po porodu a minimálně půl roku po ukončení kojení.
Operace probíhá v celkové anestezii a spočívá v odsátí tukové tkáně, následném sešití rozestouplých břišních svalů a v odstranění přebytku kůže a podkoží z oblasti břicha. Řez je veden nad ochlupením v intimních partiích, aby byla výsledná jizva skrytá pod spodním prádlem. Jizvy po kombinované operaci břicha proto není třeba se obávat.
Mýty o liposukci
Odsátí tuku dnes patří k nejžádanějším zákrokům, přesto nebo možná právě proto o ní mezi lidmi panují nepřesné informace. Doc. Ondřej Měšťák některé z nich uvádí na pravou míru.
Tuk se po liposukci vrátí na jiném místě
„To je jeden z nejčastějších mýtů, se kterým se plastičtí chirurgové setkávají. Liposukce v ošetřené oblasti odstraňuje tuk trvale. Jestliže ale tělo následně dostává větší množství kalorií, než dokáže spálit, uloží je do zbývajících tukových buněk. Jednotlivé tukové buňky rostou rovnoměrně, ovšem kromě míst, kde byla provedena liposukce. Čím víc tukových buněk si necháte odstranit, tím víc budou nabírat zbylé tukové buňky, když budete přibírat na váze − a na těle tak vzniknou nerovnosti.“
Výsledky liposukce nejsou trvalé
„Mají být trvalé, což znamená, že odsáté tukové buňky se znovu neobjeví. Pokud však v budoucnu přiberete na váze, tuk se bude hromadit v okolních oblastech a zbývající tukové buňky v ošetřované oblasti se můžou zvětšit. Jen vaše zdravé návyky určí, zda si udržíte výsledky liposukce.“
Liposukce je řešením obezity
„Liposukce není dobrou léčbou obezity. Není efektivní ani jako poslední možnost pro osoby, které nejsou schopny zhubnout dietou a cvičením.“